• W rytmie czardasza, czyli węgierska odsłona Erasmusa +

        • W rytmie czardasza, czyli węgierska odsłona Erasmusa +

          W dniach 2-6 października 2017r. nauczyciele i uczniowie stawiszyńskiej szkoły brali udział w kolejnej wymianie szkolnej w ramach projektu pt.  LESS - Long European Slide Story - Innovative Methods for Developing Literacy and ICT Skill, akcja 2 – Partnerstwo Strategiczne dla Szkół  w ramach Erasmus +, który realizuje wspólnie ze szkołą Turkevei Petofi Sandor Altalanos Iskola w Turkeve na Węgrzech oraz szkołą Dr. Horácio Bento Gouveia School w Funchal w Portugalii.

          Tym razem wykonywaliśmy krótkoterminowe działania związane z uczeniem się, nauczaniem i szkoleniami adresowane dla nauczycieli oraz uczniów. Nasza wizyta na Węgrzech to przede wszystkim kontynuacja działań projektowych, w których szczególny nacisk kładziemy na edukację czytelniczą, multimedia i działania artystyczne. Realizacji zadań towarzyszyła bardzo  przyjazna atmosfera i gościnność węgierskiego partnera. Uczestnicy wymiany zgodnie podkreślali, że takie spotkania to przede wszystkim początek licznych przyjaźni, niepowtarzalna szansa na wymianę doświadczeń, zapoznanie się z bogactwem kulturowym i tradycjami mieszkańców Turkeve oraz jedyny w swoim rodzaju warsztat języka angielskiego,   który jest głównym językiem projektu. Za wykonanie zadań projektowych po stronie kraju przyjmującego była odpowiedzialna nauczycielka języka angielskiego, Judith Arvine Katona oraz dyrekcja szkoły w składzie Robert Torok, Nemeth Karolyne oraz Szabó Ildikó. Stronę polską reprezentowali: Przemysław Jarzębski – szkolny koordynator projektu, Monika Malinowska, Anita Krzyżaniak i Piotr Kozanecki. Przedstawiciele szkoły z Madery to: Telmo Costa – główny koordynator, Julia Saunders oraz Helena Borges.

          Pierwszego dnia, w ramach ceremonii powitalnej wysłuchaliśmy przemówienia dyrektora szkoły Roberta Toroka, który dziękując za przybycie, wyraził ogromną satysfakcję z dotychczasowej współpracy szkół partnerskich i przedstawił program nadchodzącego tygodnia. Gościem ceremonii powitalnej był także pan Istvan Sagi, członek Komisji Edukacji, Nauki i Badań Naukowych, który mówiąc o nawiązanym partnerstwie i wspólnych przedsięwzięciach, zaproponował i wyraził chęć kontynuacji współpracy nad kolejnym projektem w ramach Erasmus+. Gospodarze zadbali również o część artystyczną wydarzenia, w trakcie której mieliśmy okazję wysłuchać krótkich koncertów oraz poćwiczyć węgierskie tańce ludowe. Po krótkiej przerwie nadszedł czas na rozpoczęcie pierwszej fazy działań projektowych, w których uczniowie, podzieleni na trzy grupy, zbierali pomysły do napisania wstępu do finalnej, międzynarodowej opowieści. Nauczyciele uczestniczyli w warsztatach  dotyczących kreacji, pisania i redagowania opowiadania przeprowadzonych przez Julię Saunders. Dzień dopełniły wizyty w Domu Kultury oraz Szkole Muzycznej w Turkeve.

          Kolejny dzień to już wspólna ciężka praca, dyskusje oraz równoczesne pisanie trzech wstępów do wspólnej historii. Atrakcyjnym przerywnikiem był udział nauczycieli w pokazie sportowo - treningowym piłki ręcznej. Zakończeniem dnia była wizyta u burmistrza Turkeve – Tomasa Vida, który zaprezentował historię miasteczka i jego mieszkańców. Nie obyło się także bez wręczenia atrakcyjnych pamiątek z wizyty w ratuszu wszystkim uczestnikom wymiany. 

          Półmetek naszej wymiany wyznaczyły gotowe  wstępy, które po korekcie przez nauczycieli, zostały poddane głosowaniu. Uczniowie musieli wybrać  jeden wstęp, krótko uzasadniając swój wybór. 

          Kolejne etapy tworzenia to już zbieranie pomysłów, praca na rozwinięciem, kreowanie bohaterów. Nauczyciele mieli okazję zapoznać się z technikami pracy z komiksem oraz cyfrowymi metodami tworzenia historii. 

          Nagrodą za ciężką pracę była popołudniowa wycieczka do Szolnok, gdzie po spotkaniu z wice przewodniczącym rady komitatu Jász-Nagykun-Szolnok, udaliśmy się do interaktywnego Muzeum Lotnictwa Węgierskiego Rep Tar. Dzięki gościnności dyrektora muzeum, mogliśmy zasiąść za sterami myśliwców, polatać na symulatorze, a także doświadczyć skoku ze spadochronem dzięki rzeczywistości wirtualnej.

          Młodzież miała także okazję uczestniczyć w artystycznych zajęciach zorganizowanych w NiMFEAw Turkeve, gdzie wypiekali ciastka oraz lepili gliniane lampiony.

          Liczne atrakcje, nowo zawiązane przyjaźnie, międzynarodowa atmosfera wymiany sprawiły, że czas spędzony na Węgrzech płynął dwa razy szybciej niż zwykle. Podsumowanie projektu, podziękowania, wręczanie certyfikatów ostatniego dnia projektu zwiastowało nieuchronny koniec pobytu w Turkeve. Tradycyjnie dzień zakończyliśmy wycieczką. Tym razem odwiedziliśmy stolicę Węgier, Budapeszt – gdzie spacerowaliśmy po obu stronach miasta podzielonego malowniczym Dunajem. I tak po kilku godzinnej wędrówce, zainspirowani architekturą i położeniem stolicy, wzbogaceni wiedzą o kulturze i obyczajach Węgrów, wyćwiczeni językowo rozstaliśmy się na tyłach Bazyliki św. Szczepana. Były łzy, uściski, podziękowania za wspólnie spędzony czas.

           
          Przed nami finał projektu, który odbędzie się w maju 2018, w Stawiszynie. Tym razem nasza wspólnie napisana historia zmierzy się ze sceną, na której przedstawimy fragmenty naszego dzieła. Do zobaczenia!

           

          Link do galerii