• Edukacyjna przygoda w Portugalii

W dniach 8-12 maja 2017r. uczniowie stawiszyńskiej szkoły brali udział w wymianie szkolnej w ramach realizowanego  projektu pt.  LESS - Long European Slide Story - Innovative Methods for Developing Literacy and ICT Skill, akcja 2 – Partnerstwo Strategiczne dla Szkół  w ramach Erasmus +, który realizuje wspólnie ze szkołą Turkevei Petofi Sandor Altalanos Iskola w Turkeve na Węgrzech oraz szkołą Dr. Horácio Bento Gouveia School w Funchal w Portugalii.

Krótkoterminowe wymiany grup uczniów są wpisane w działania projektowe Erasmus+, a to które już za nami na długo pozostanie w naszej pamięci nie tylko z powodu wszechobecnych rajskich widoków.  Nasza wizyta na portugalskiej wyspie to  przede wszystkim liczne przyjaźnie, wiele doświadczeń, zapoznanie się z bogactwem kulturowym i tradycjami mieszkańców Funchal, a wszystko w ramach projektu, w którym kładziemy nacisk na edukacje czytelniczą, multimedia i działania artystyczne. Za realizację zadań projektowych po stronie portugalskiej byli odpowiedzialni nauczyciele języka angielskiego, literatury, sztuki, informatyki m.in. Telmo Costa, Susana Caldeira, Helena Baeta.

Nasza wizyta w szkole w Funchal zbiegła się z tygodniem europejskim organizowanym co roku przez Szkolny Klub Europejski i była okazją do ugruntowania wiedzy o działaniach, programach oraz instytucjach Unii Europejskiej, a także możliwością poznania wielu znakomitych gości związanych z edukacją, współpracą międzynarodową czy Parlamentem Europejskim.

W pierwszy dzień w ramach ceremonii powitalnej wysłuchaliśmy przemówienia dyrektor szkoły HBG, pani Fatimy Teles, która, przedstawiając szkołę, wyraziła zadowolenie z nawiązanego partnerstwa i podkreśliła walory edukacyjne, jakie niesie wspólne przedsięwzięcie projektowe. Mieliśmy także okazję wysłuchać przygotowanych specjalnie dla nas piosenek i obejrzeć pokazy taneczne. Po wspólnym poznaniu i przedstawieniu się społeczności szkoły w Funchal było już z górki. Zwiedzanie szkoły, pyszny lunch i niezapomniana wizyta w gościnnych salach Burmistrza Funchal, pana Paulo Cafofo.

W drugi dzień obchodziliśmy święto Unii Europejskiej, w którym oprócz występów artystycznych, z brawurowo wykonanym tańcem baletowym do muzyki fado, wspólnie odśpiewanej „Ody do radości”, mieliśmy okazję wysłuchać ciekawego przemówienia regionalnego sekretarza ds. edukacji. W trakcie tego wydarzenia szkoła w Funchal otrzymała Europejski Znak Jakości, a potem wspólnie na dziedzińcu uczestniczyliśmy w ceremonii wciągnięcia na maszt sztandaru e-twinning. Po południu zabraliśmy się za realizację zadań projektowych. Najpierw warsztaty z techniki animacji ‘stop motion’, a potem realizacja krótkiego filmiku, którego nie udałoby się zmontować bez ścisłej współpracy wszystkich grup.

Trzeci dzień zaczęliśmy od warsztatów, jak stworzyć tzw. ‘paper ribbon’, czyli historię przedstawioną  na długiej papierowej wstędze, która dotyczyła trzech przeczytanych lektur. Po twórczych zmaganiach ze wstęgą mieliśmy okazję wysłuchać dra Bruna Pereiry, Dyrektora Regionalnego ds. europejskich i współpracy zewnętrznej, który podkreślił znaczenie integracji europejskiej, bogactwa kulturowego i szans, jakie dają unijne środki.
          Po chwili powagi nadszedł czas na setny śmiech po obejrzeniu krótkiego przedstawienia w wykonaniu uczniów HBG. Popołudnie natomiast spędziliśmy na wycieczce po północno - zachodniej stronie wyspy. Zobaczyliśmy i co najważniejsze stąpaliśmy po najwyższym klifie Europy – Cabo Girao 580m n.p.m., a obawę przed wejściem całą grupą na platformę łagodził wszechobecny zapach drzew eukaliptusowych i cedrowych. Kolejne punkty wycieczki to malowniczo położone Sao Vicente, gdzie obracająca się restauracja dostarczała dodatkowych wrażeń podczas lunchu, Porto Moniz i jedyna okazja do zmoczenia nóg w Oceanie Atlantyckim.

Czwartego dnia już nikt nie zauważył, że jest w obcej szkole. Wspólnie dokończyliśmy i zaprezentowaliśmy naszą wstęgę, uczestniczyliśmy w zajęciach, a popołudnie spędziliśmy na wycieczce. Tym razem odwiedziliśmy Ponta de Sao Lourenco, najbardziej wysunięty na wschód przyczółek wyspy, wyjątkowo malownicze miejsce do hikingu. Na deser odwiedziliśmy Santanę, wioskę rodem z bajki o Jasiu i Małgosi.

Mimo że popołudniowa ceremonia wręczenia certyfikatów i upominków piątego dnia zwiastowała nieuchronny koniec naszego pobytu na Maderze, to spędziliśmy ten dzień wyjątkowo aktywnie. Najpierw przemówienie i ciekawa dyskusja na tematy związane z przyszłością Unii Europejskiej z panią dr Claudią Aguiar, eurodeputowaną Parlamentu Europejskiego  – reprezentującą właśnie region Madery. Potem wszyscy mieli okazję wysłuchać prezentacji pana Przemysława Jarzębskiego, nauczyciela Zespołu Szkół w Stawiszynie i zapoznać się ze stawiszyńską placówką i jej doświadczeniem związanym z wykorzystaniem  funduszy europejskich, realizacją programów unijnych, projektów i innych akcji organizowanych dla lokalnej społeczności. Wreszcie, gdy nadszedł czas na wręczenie certyfikatów i podziękowania, to właśnie  piosenka Johna Lennona „Imagine” w sposób wyjątkowy podsumowała cały tydzień europejskiego świętowania, zawiązanych przyjaźni i nabytych doświadczeń. Tę jakże wzruszającą chwilę pożegnania szybko przerwał kolejny występ, który wszystkim zgromadzonym w audytorium dodał osobliwej, wyjątkowej i niezapomnianej dawki śmiechu przy tradycyjnym wykonaniu Bailinho de Madeira przez uczniów szkoły w Funchal. A dzień tradycyjnie zakończyliśmy wycieczką, którą tym razem był rejs katamaranem w stronę wschodniej części wyspy. Niektórzy z nas dosłownie poznali smak słonej wody, a na prośbę kapitana statku zameldowały się delfiny, które często bywają kapryśne i wybierają sobie tylko niektóre łodzie. Skąd wiedziały o uczestnikach programu Erasmus+ na pokładzie? Na to i wiele innych pytań będziemy sobie odpowiadać podczas kolejnej wymiany tym razem w październiku– w Turkeve, na Węgrzech. Do zobaczenia!

Link do galerii