• Czytanie oknem na świat

• W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej wzięli udział w cyklicznych zajęciach promujących czytelnictwo Poniedziałkowe czytanie na dywanie. Razem z nauczycielem bibliotekarzem Joanną Zawodnią- Idziak pierwszoklasiści, raz w tygodniu, udawali się do Biblioteki Publicznej w Stawiszynie, by odkrywać magię książek. Dziękujemy Pani dyrektor Elżbiecie Sip i Pani Darii Kuśmierczyk za mile spędzony czas i rozbudzanie pasji czytania.

• Seans, spacer, gry? - ważne, że razem!  Dzień Pustej Klasy w stawiszyńskiej szkole
          • Seans, spacer, gry? - ważne, że razem! Dzień Pustej Klasy w stawiszyńskiej szkole

• Celem Dnia Pustej Klasy jest zachęcenie do zabaw i nauki na świeżym powietrzu. Pomysł narodził się w Wielkiej Brytanii w 2011 r. Nasza szkoła obchodziła Dzień Pustej Klasy 21 czerwca. W tym dniu klasy spędziły dzień na świeżym powietrzu, a w czasie niesprzyjającej codzienne pomieszczenia lekcyjne aury zmieniły się w sale kinowe lub w miejsce gier i zabaw.

• „Wypoczywaj z głową”- bezpieczny wypoczynek w czasie wakacji

• W dniach 18 maja i 5 czerwca 2023 roku odbyły się spotkania prewencyjne dla wszystkich uczniów klas I - VIII przeprowadzone przez sierż. Agnieszkę Olejnik-Muchę i mł. asp. Marlenę Ptasińską  z Komendy  Policji w Kaliszu. Spotkanie odbyło się w czterech grupach wiekowych, gdzie funkcjonariuszki policji informowały o bezpieczeństwie w czasie wolnym podczas zabaw z rówieśnikami oraz zagrożeniach w sieci (przeciwdziałanie mowie nienawiści). Zwrócono szczególną uwagę na temat przemocy psychicznej i odpowiedzialność za słowa, które są wypisywane w portalach społecznościowych. Policjantki wyjaśniły młodzieży, na czym polega odpowiedzialność prawna nieletnich, jakie mogą być zastosowane środki wychowawcze za czyny zabronione w świetle przepisów prawa. Omówiły przepisy ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu demoralizacji dotyczące realizacji obowiązku szkolnego, uzależnień, przemocy fizycznej i psychicznej, cyberzagrożeń. Celem spotkania było również informowanie, jak bezpiecznie spędzić wakacje, jak postępować w sytuacji zagrożenia, gdy znajdziemy się bez opieki dorosłych. Policjantki w trosce o bezpieczeństwo przypomniały o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach akwenów wodnych i zasadności zwracania się o pomoc w sytuacjach zagrożenia. Apelowały o rozsadek podczas wypoczynku nad wodą, przestrzegały przed kąpielami w miejscach niestrzeżonych. Uczniowie zadawali pytania i mieli możliwość przeprowadzenia rozmów indywidualnych  na temat predyspozycji do wykonywania zawodu funkcjonariusza policji. Spotkania zorganizowała pedagog szkolna Agnieszka Roszak-Janowska.