Scena każdego teatru to wielkie zwierciadło, w którym przeglądają się widzowie 18 lutego br. uczniowie klas 6a, 7b i 8b udali się do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, by obejrzeć spektakl pt. "Trik Patricka". Jego tytułowy bohater to nastoletni chłopiec, który próbuje oswoić się z innością. Aby to zrobić, wychodzi z własnej strefy komfortu i rozmawia z ludźmi, którzy pomagają mu zrozumieć niepełnosprawność nienarodzonego jeszcze brata. Zarówno koledzy, jak i nauczyciele ze szkoły Patricka udzielają chłopcu cennych rad, pozwalając mu tym samym zrozumieć i zaakceptować trudną sytuację. Dzięki poruszonemu w spektaklu tematowi, uczniowie stawiszyńskiej szkoły, razem z aktorami, zmierzyli się z problemem akceptacji i inności. Przekonali się, że w obliczu życiowych trudności rozmowa jest kluczowa i że nauczyciele mogą być jednymi z tych osób, które pomogą rozwiązać dręczący ich problem. Wyjazd zorganizowały nauczycielki języka polskiego Magdalena Rutkowska i Joanna Woszczyk, a uczniom towarzyszyły także Julia Przybył psycholog i Joanna Zawodnia-Idziak nauczyciel – bibliotekarz.
Światowy Dzień Dinozaura
Wielkie gady, chyba wiecie?
Królowały na tym świecie.
Ostre zęby i pazury,
pochodziły z kredy, jury…
Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura.
Świetliczaki uczciły ten dzień, rozmawiając o zwyczajach i zachowaniu tych pradawnych istot. Słuchały opowiadania „Owiraptor- detektyw jaj” oraz dopasowywały cienie do odpowiednich gatunków dinozaurów. Uczniowie wzięli udział w zabawie ruchowej wykorzystującej postaci gadów, ich charakterystycznych sposobów poruszania się i zachowania. Podczas latarkowych zadań dzieci odkrywały, co wykluje się z jaja dinozaura. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz okolicznościową opaskę. Dodatkową atrakcją była fotobudka przedstawiająca gigantyczne jajo triceratopsa.
Warsztaty przygotowały i przeprowadziły: Joanna Zawodnia – Idziak nauczyciel - bibliotekarz i Agnieszka Petrol wychowawca świetlicy.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Mówić po polsku to to nie tylko używać słów, to czuć, jak one oddychają i żyją.
Wisława Szymborska
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma na celu: podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące oraz przypomnienie, że chroniąc język ojczysty, dbamy o tożsamość kulturową.
Język polski jest jednym z najtrudniejszych do nauki języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczące zgłoski. Tym bardziej szanujmy polszczyznę
i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku. W tym dniu uczniowie klas I- II stali się mistrzami w wyszukiwaniu ukrytych liter
na obrazkach. Klasy III zmierzyły się z wersją dyktanda z lukami. Śmiałkowie z klas IV – V sprawdzili swoją wiedzę o języku polskim, rozwiązując zagadki – ortograficzne stacje zdaniowe. Natomiast uczniowie klas VI - VIII wzięli udział w IV Szkolnym Dyktandzie.Nad realizacją zadań językowych czuwały ich pomysłodawczynie: Joanna Zawodnia- Idziak nauczyciel bibliotekarz oraz Monika Malinowska opiekun Samorządu Uczniowskiego.
56
Spotkanie ze sztuką!
17 lutego br.. uczniowie i uczennice klas 1a, 1b, 2a i 2b mieli przyjemność obejrzeć przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia" przygotowane przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Celem wyjścia do teatru było rozbudzenie wrażliwości na sztukę teatralną, wyzwolenie w dzieciach pozytywnych emocji oraz bezpośredni kontakt z aktorami. Dzieci świetnie się bawiły podczas spektaklu, który niósł ważne przesłanie edukacyjne, że nie można ufać nieznajomym, nawet jeśli są mili i częstują nas słodkościami. Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły losy tytułowych bohaterów i brały aktywny udział w sztuce poprzez interakcję z aktorami.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:15
Luty pod znakiem siatkówki
Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Stawiszynie była organizatorem finałów Mistrzostw Powiatu Kaliskiego w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży. Jako pierwsi do sportowej rywalizacji przystąpili chłopcy, którzy 13 lutego br. rozegrali finałowy turniej. Na boisku mecze rozegrało 8 zespołów:
SP Blizanów, SP Koźminek, SP Moskurnia, SP Opatówek, SP Piotrów, SP Skarszew,
SP Stawiszyn i SP Szczytniki .Wyniki grupowe SP Stawiszyn.
SP Stawiszyn - SP Skarszew 2-0
SP Stawiszyn - SP Blizanów 1-2
SP Stawiszyn - SP Koźminek 2-0
W półfinale nasza drużyna pokonała SP Piotrów 2-0 i awansowała do finału, gdzie po emocjonującym tie breaku zwyciężyła z drużyną SP Blizanów 2-1. Podopieczni Nauczyciela wychowania fizycznego Jacka Nowakowskiego zdobyli tytuł Mistrza Powiatu i awansowali do rozgrywek Rejonu Kalisz.
Skład drużyny SP Stawiszyn;
- Jan Dominiak
- Kacper Górecki
- Michał Kałużny
- Jakub Kosmowski
- Norbert Mitula
- Eryk Przybylski
- Jakub Różański
- Alan Stasiak
- Krzysztof Wojtczak
Żeńska drużyna siatkarska zameldowała się na boisku 18 lutego br. W zawodach uczestniczyło dziewięć drużyn, które zostały podzielone na trzy grupy. Doświadczone stawiszyńskie siatkarki przystąpiły do zawodów jako faworytki, broniąc tytuł mistrza powiatu z zeszłego roku. Nie zawiodły, wygrywając wszystkie mecze grupowe i finałowe 2:0. Nasze dziewczęta udowodniły, że są w powiecie kaliskim najlepszym zespołem od dwóch lat.
Końcowa klasyfikacja zawodów:
- Stawiszyn I
- Piotrów
- Janków Pierwszy
- Chełmce
- Stawiszyn II
- Koźminek
- Tłokinia Wielka
- Nowy Nakwasin
- Skarszew
Zawodniczki biorące udział w zawodach: Amelia Bażant, Amelia Babiarczyk, Julia Barańska,
Zofia Dolna, Julia Martyna, Hanna Mikuła, Patrycja Nowakowska, Małgorzata Olszanowska, Chanel Petrol, Amelia Szymańska, Marianna Szymańska, Martyna Szymczak, Maria Urbaniak, Jagoda Wolna, Nikola Wróblewicz.Nauczyciele prowadzący: Aleksandra Wojciechowska i Piotr Wesołowski
Gratulujemy naszym drużynom i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach.
4
Najmłodsza drużyna siatkarek na Igrzyskach Dzieci
19 lutego 2025 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Stawiszynie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kaliskiego w siatkówce dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci. Do rywalizacji przystąpiły zespoły ze Stawiszyna, Blizanowa, Opatówka, Chełmc, Koźminka oraz Skarszewa.
Turniej został rozegrany w systemie grupowym – drużyny podzielono na dwie grupy po trzy zespoły, w których rywalizowano systemem „każdy z każdym”. Do półfinałów awansowały Stawiszyn, Blizanów, Koźminek i Opatówek.
Po zaciętych meczach w finale zmierzyły się Blizanów i Opatówek, walcząc o tytuł mistrza, natomiast Stawiszyn i Koźminek rywalizowały o miejsce na podium.
Końcowa klasyfikacja turnieju:
1. Blizanów – Mistrz Powiatu Kaliskiego
2. Opatówek – Wicemistrz Powiatu Kaliskiego
3. Stawiszyn
4. Koźminek
5. Skarszew
6. Chełmce
Dla drużyny ze Stawiszyna był to debiut na zawodach powiatowych w piłce siatkowej. Należy podkreślić, że dziewczęta są dopiero w piątej klasie i miały przed sobą trudne zadanie. Pokazały jednak, że kilka miesięcy wytężonej pracy dało podstawy do rywalizacji na wysokim poziomie. Mimo iż musiały zmierzyć się ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodniczkami, nie zabrakło im determinacji i waleczności. Każdy mecz był dla nich cenną lekcją, a zdobyte doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości. Dziewczęta pokazały ogromne zaangażowanie, a ich gra była pełna emocji i sportowego ducha.
Jesteśmy dumni z postawy młodych siatkarek i wierzymy, że kolejne turnieje przyniosą jeszcze lepsze wyniki. Gratulujemy udanego debiutu i życzymy dalszych sukcesów!
Skład naszych brązowych medalistek:
Julia Andrzejewska, Emilia Chachuła, Gabriela Dziubek, Liliana Kozłowska, Alicja Kostrzewa, Milena Krzyżaniak, Melisa Mazurek, Zuzanna Mazurek, Weronika Michalska, Marta Napruszewska.
Nauczyciel prowadzący – Aleksandra Wojciechowska
3
„Miłość jest słońcem, które ogrzewa nasze serce i oświetla nasze życie”
„Miłość jest słońcem, które ogrzewa nasze serce i oświetla nasze życie” (Victor Hugo)
Walentynki to wyjątkowy czas. Warto w tym dniu przypomnieć bliskim osobom, że je kochamy i cenimy. Zazwyczaj jest kojarzone z miłością romantyczną, ale nie powinniśmy zapominać o swoich przyjaciołach. To idealny czas, aby im pokazać, że są dla nas ważni.
W tym roku szkolna poczta walentynkowa została zorganizowana dla uczniów klas 1-3.
13 lutego 2025 r. doręczyła 167 walentynek. Walentynki dostarczyły uczennice klasy VI b: Lidia Janczyk i Marta Napruszewska.4
Grosz do grosza i powstanie Góra
Nasza szkoła ponownie wzięła udział w zbiórce Góra Grosza. Była to już 25. edycja tej zbiórki, która organizowana jest przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Za zebrane pieniądze organizowana jest pomoc psychologiczna, rzeczowa i specjalistyczna opieka dla potrzebujących Dzieci i Rodzin na terenie całej Polski. Dzięki zebranym monetom, do tej pory sfinansowane zostały: programy stypendialne dla ponad 100 dzieci rocznie, vouchery do sklepów odzieżowych, warsztaty psychologiczne oraz całodobowa, specjalistyczna opieka dla ponad 100 dzieci w Domach dla Dzieci w Mrągowie, Przemyślu, Wrocławiu i Krakowie w każdym roku.
W tym roku szkolnym zebraliśmy 80 kg monet, a zebrana kwota wyniosła 815 zł 11 gr.
Dziękujemy!
Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski. Zebrane monety policzyły uczennice kl. VI b: Lidia Janczyk i Marta Napruszewska oraz Marianna Szymańska kl. VII a. W związku z dużą ilością zebranych monet, w drugim dniu liczenia, komisję wsparła także Julia Walczak kl. VI b.
W Dniu Świętego Walentego każdy uczuciem obdarowuje każdego
W Dniu Świętego Walentego każdy uczuciem obdarowuje każdego
Walentynki to dzień miłości i przyjaźni. Dla Świetliczków ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze i wesoło jest spędzać razem czas.
Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali historii Oli, głównej bohaterki opowiadania „Serduszkowy domek”, w którym poruszono niezwykle ważny temat: Czy można być zawsze blisko kogoś, kogo się kocha? Na to i na wiele innych nurtujących pytań dotyczących miłości odpowiedziała naszym słuchaczom pani Ewa, mama Oli.Następnie, grając w grę : „Ja mam, kto ma…?” oraz walentynkowe memory uczniowie doskonalili swoją percepcję wzrokową. W trakcie zajęć chętne dzieci wykonały barwne mandale i gigantyczną kolorowankę.
Dla każdego uczestnika walentynkowych warsztatów czekała miła niespodzianka w postaci „Kuponu na przytulasa”, który mogli przekazać bliskiej im osobie.
Warsztaty przygotowali nauczyciele: Joanna Zawodnia – Idziak i Agnieszka Petrol.
21
Ocena zachowania to coś więcej niż stopień
10 lutego 2025 r. odbyła się debata uczniów klas 4-8 na temat „Ocena zachowania to coś więcej niż stopień”. Pracując metodą World Cafe, uczniowie analizowali obszary zachowania, które zgodnie z przepisami prawa oświatowego są brane pod uwagę przy ustalaniu oceny zachowania uczniów w szkołach publicznych. Uczniowie w grupach stworzyli przykładową listę zachowań, które według nich należą do obszarów: wywiązywanie się z obowiązków ucznia, postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej, dbałość o honor i tradycje szkoły, dbałość o piękno mowy ojczystej, dbałość o bezpieczeństwo własne i innych osób, godne i kulturalne zachowanie w szkole i poza nią, okazywanie szacunku innym osobom. Spotkanie odbyło się w ramach prac Samorządu Uczniowskiego.
4
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie