W ramach projektu uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w sześciu lekcjach o tematyce bezpieczeństwa cyfrowego i cyberbezpiecznych finansach.
Pierwsze trzy lekcje przeprowadzono dla klas 7a, 7b oraz 8b i dotyczyły tematu "Cyber crime and cyber secure finances". Po wprowadzeniu kluczowego słownictwa i omówieniu zagadnienia, uczniowie na początek mieli odgadnąć brakujące słowo w temacie. Szukanym wyrazem było "CYBER", składające się z pięciu liter. Aby je odkryć, uczniowie musieli wykonać pięć wyzwań – po jednym dla każdej litery.
Pracując w grupach, uczniowie rozwiązywali na swoich kartach pracy różnorodne zadania: zagadkę słowną, działanie matematyczne, dopasowanie kodu ASCII, odgadywanie wyrazu oraz grę słowną. Kolejnym etapem było zebranie cyfrowych odpowiedzi w dyskusji na temat "Why do teenagers need money?". Uczniowie wpisywali swoje pomysły w aplikacji answergarden.ch po zeskanowaniu kodu dostępu. Aplikacja umożliwia jednoczesne tworzenie mapy myśli, a często powtarzające się odpowiedzi są automatycznie powiększane.
Po podsumowaniu dyskusji nauczyciel zapytał, kto korzysta z karty bankowej lub innych form płatności. Aby nadać zadaniu formę ankiety internetowej, uczniowie wzięli udział w głosowaniu online za pomocą aplikacji mentimeter.com, oddając głosy na preferowany rodzaj płatności: tradycyjny, elektroniczny lub oba. Najczęściej wybieraną opcją było połączenie tradycyjnych i nowoczesnych form płatności.
Zadaniem podsumowującym było ćwiczenie z rozumienia tekstu czytanego pt. "What you should know", w którym uczniowie nadawali nagłówki poszczególnym paragrafom. Do przygotowania zadania wykorzystano materiały edukacyjne ze strony NBP/Złote Szkoły. Tekst dotyczył zabezpieczania cyfrowego portfela na telefonie i komputerze, ochrony danych osobowych, bezpiecznych płatności oraz rodzajów oszustw w Internecie.
Na kolejnych trzech lekcjach kontynuowano temat bezpieczeństwa i finansów. Punktem wyjścia do rozmowy było krótkie powtórzenie czasowników modalnych "must/mustn't". Uczniowie wysłuchali prezentacji w języku angielskim, przeplatanej wyjaśnieniami w języku polskim – dostosowanymi do poziomu zaawansowania grupy. W prezentacji omówiono metody oszustw, schemat działania w przypadku nieautoryzowanego dostępu do komputera, dobre praktyki związane z zakupami online, tworzeniem silnych haseł oraz świadomym korzystaniem z publicznych sieci Wi-Fi. Podczas prezentacji uczniowie sporządzali krótkie notatki w formie haseł.
Dzięki poszerzonej i usystematyzowanej wiedzy – zwłaszcza w zakresie słownictwa związanego z technologią informatyczną – uczniowie w grupach lub parach tworzyli kodeks postępowania, wykorzystując czasowniki "must/mustn't" oraz informacje zdobyte podczas lekcji. Na zakończenie zajęć uczestnicy prezentowali swoje pomysły i wymieniali się poglądami.
W ramach szkolnego tutoringu, z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, grupa uczniów z klasy 7 zagrała w grę "Ekonomistrz", pozyskaną od NBP. Było to doskonałą okazją do rozmowy o cyberbezpiecznych finansach i dobrych praktykach podczas aktywności w sieci. Pytania i zadania zawarte w grze wprowadzają element grywalizacji i stanowią świetny pretekst do rozmów nie tylko o finansach i cyberzagrożeniach, lecz także o szerszych zagadnieniach związanych z wychowaniem, zgodnie z ideą tutoringu szkolnego.