• Tegoroczni Mistrzowie Pięknego Czytania

• 20 marca br. 15 drugoklasistów wzięło udział w Konkursie Pięknego Czytania. Tegorocznym wyzwaniem czytelniczym była książka Waldemara Cichonia „Cukierku, ty łobuzie” ukazująca perypetie niesfornego kota.

Każdy z uczestników po krótkim zapoznaniu się z nieznanym tekstem prezentował swój talent przed komisją konkursową, która brała pod uwagę płynność i poprawność czytania, wyrazistość i dykcję, ogólny wyraz artystyczny oraz emocjonalną interpretację dialogów.

Jury w składzie: Elżbieta Sip- dyrektor Biblioteki Publicznej w Stawiszynie, Daria Kuśmierczyk- bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Stawiszynie oraz Joanna Zawodnia- Idziak nauczyciel bibliotekarz wyłoniło troje Mistrzów Pięknego Czytania.

Ten wspaniały tytuł otrzymali uczniowie:

Helena Napruszewska z klasy 2 a, Łucja Janiszewska z klasy 2 b oraz Franciszek Grala z klasy 2 b.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za emocje, przyjazną atmosferę, ale przede wszystkim za piękne czytanie, aktywność twórczą i prezentację swoich umiejętności.

• Wielki sukces

• 21 marca 2024r. zapisuje  się wielkimi literami w kronice osiągnięć sportowych stawiszyńskiej szkoły. Podopieczni Jacka Nowakowskiego - nauczyciela wychowania fizycznego - drużyna SP Stawiszyn znakomicie reprezentowała Rejon Kalisz w mistrzostwach Wielkopolski w futsalu rozgrywanych w ramach Igrzysk Dzieci, zajmując 4 miejsce.

W fazie grupowej chłopcy rozegrali 3 mecze:

SP Stawiszyn - SP Słupca 5:0

SP Leszno- - SP Stawiszyn 2:1

SP Stawiszyn - SP Środa Wielkopolska 3:1

i awansowali z drugiego miejsca w grupie do półfinału.

Przegrany 2:3 mecz półfinałowy z SP Jarocin, gospodarzem zawodów, z pewnością na długo zapadnie w pamięci i trenera, i zawodników, którzy grali świetnie, ale nie wykorzystali okazji do strzelenia bramek - 3 poprzeczki, 2 słupki i niestrzelony w końcówce meczu karny. W meczu o 3 miejsce nasza drużyna uległa 1:2 SP Wronki, tracąc bramkę na 10 sekund przed końcem meczu.

IV miejsce to wielki sukces naszej drużyny, ale w ocenie chłopców i trenera również wielki niedosyt. Społeczność stawiszyńskiej szkoły gratuluje drużynie SP Stawiszyn oraz nauczycielowi prowadzącemu zespół. Słowa uznania dla Marcela Prusaka, który znalazł się w gronie 5 najlepszych zawodników turnieju.

Skład drużyny SP Stawiszyn.

1. Kacper Górecki

2. Jakub Kosmowski

3. Norbert Mitula

4. Marcel Prusak

5. Eryk  Przybylski

6. Wojciech Przybyła

7. Filip Skowroński

8. Mateusz Sobczak

Nauczyciel prowadzący Jacek Nowakowski

• Pasowanie uczniów klas I na Czytelnika Biblioteki

• Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.

Kornel Makuszyński

11 marca br. odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów klas I na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, które na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości naszej szkoły. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna „ Mole książkowe”, której głównym celem  było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej i jej zbiorów.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności: Burmistrza Stawiszyna- pana Grzegorza Kaczmarka, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Stawiszynie- pani Elżbiety Sip, Dyrektor szkoły- pani Joanny Woszczyk , nauczycieli oraz rodziców złożyli uroczyste przyrzeczenie.

W dowód przynależności do grona czytelników pierwszoklasiści, otrzymali książki ufundowane przez Burmistrza Stawiszyna, pamiątkowe wyprawki podarowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka –wielki człowiek” oraz okolicznościowe dyplomy.

Życzymy nowym czytelnikom przeżywania wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek

• O mowo polska, ty ziele rodzime,

Niechże cię przyjmę w otwarte ramiona;

Ty będziesz kwieciem tych pół ubarwiona…

S. Wyspiański

Słowa Stanisława Wyspiańskiego stały się hasłem obchodzonego w stawiszyńskiej szkole 4 marca br. Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Celem obchodów było kształtowanie świadomości językowej oraz propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. W tym dniu uczniowie klas I stali się mistrzami w wyszukiwaniu ukrytych liter na obrazkach. Klasy II rozszyfrowywały ukryty komunikat dotyczący zasad pisowni „rz’ po spółgłoskach, a przedstawiciele klas III - V sprawdzili swoją wiedzę o języku polskim, rozwiązując zagadki (krzyżówkę, wykreślankę, chmurki literowanie, odgadywanie wyrazów z trudnościami ortograficznymi). Natomiast uczniowie klas VI - VIII wzięli udział w III Szkolnym Dyktandzie.

Nad realizacją zadań językowych czuwały ich pomysłodawczynie: Joanna Zawodnia- Idziak nauczyciel bibliotekarz oraz Monika Malinowska opiekun Samorządu Uczniowskiego.

• Kartka walentynkowa w języku angielskim

• Walentynki to popularne święto w państwach anglojęzycznych. W tym dniu ludzie okazują sympatię innym, wysyłając kartki walentynkowe. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie Kartka walentynkowa w języku angielskim, który przygotowała i przeprowadziła Monika Malinowska nauczycielka języka angielskiego.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Julia Prusak kl. III a, Władysław Pytlarz kl. III b

II miejsce: Jan Pilarski kl. III a, Weronika Szymczak kl. II a, Wojciech Świętczak kl. III a

III miejsce: Wojciech Iwasiński kl. III a, Jakub Lis kl. I a, Nikodem Sammler kl. II c.

• Wyróżnienie w konkursie

• Miło nam poinformować, iż nasi uczniowie: Wiktor Kuźbik oraz Leon Brajer z klasy II b wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym dotyczącym odnawialnych źródeł energii "Korzystam z OZE każdego dnia" organizowanym przez firmę WP Energy oraz Fundację " Czysta Polska".

Chłopcy zostali wyróżnieni dyplomem oraz voucherem o wartości 1500zł.

Serdecznie gratulujemy!