• Książko- przedstaw się! Odczarowujemy czytanie.
     • Książko- przedstaw się! Odczarowujemy czytanie.

     • To hasło Ogólnopolskiego Programu Krainy Innowacji, który wprowadzony został w naszej szkole jako jedno z działań innowacyjnych promujących czytelnictwo.

      Uczniowie klasy 2 b razem z bibliotekarzem Joanna Zawodnią- Idziak rozpoczęli czytelniczą przygodę od poznania całkowicie pozbawionej tekstu  pozycji „To nie jest książka” autorstwa Jean Jullien. Publikacja francuskiego ilustratora okazała się inspirującym pomysłem na rozwijanie wyobraźni i kreatywności. W trakcie zajęć drugoklasiści samodzielnie interpretowali obrazki zamieszczone w prezentowanej książce, nadawali tytuły opowiadaniom, z których mogłyby pochodzić prezentowane w ekspozycji ilustracje. Grupowo zmierzyli się także z wykonaniem własnej wersji wybranej przez nich ilustracji, którą dodatkowo wzbogacili o tekst.

    • "Inny nie znaczy gorszy" 
     • "Inny nie znaczy gorszy" 

     • Od wyjaśnienia tego hasła nasze Świetliczaki rozpoczęły dzisiaj zajęcia świetlicowe.

      Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji uczniowie klas I wysłuchali bajki " Punchinello" Maxa Lucado, z której dowiedzieli się, że zachowania tolerancyjne pomagają ludziom czuć się szczęśliwymi i wolnymi. 

      Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, na czym polega tolerancja i jaką ma wartość w życiu człowieka.

      Świetliczaki czytały rymowanki i wiersz o tolerancji.

      Na koniec zajęć nasi najmłodsi milusińscy wykonali wspólnie drzewo tolerancji.

      Zajęcia przeprowadziła p. Agnieszka Petrol.

    • Tydzień Dbania o Relacje
     • Tydzień Dbania o Relacje

     • Życie to echo. Co wysyłasz - wraca. Co siejesz - zbierasz. Co dajesz - dostajesz.
      To, co widzisz w innych - istnieje w Tobie.

       

       

      Stawiszyńska szkoła po raz kolejny uczestniczy w ogólnopolskim programie Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo. W ramach tego programu obchodziliśmy Tydzień Dbania o Relacje. Przedstawiciele klas IV-VIII wzięli udział w warsztatach: „Relacje” prowadzonych  metodą World Cafe pod kierunkiem pedagog Agnieszki Roszak-Janowskiej oraz psycholog Julii Przybył.
      Z kolei na zajęciach z wychowawcą uczniowie zastanawiali się, jakie mają mocne strony, które mogą zaoferować innym – zapisywali je na kolorowych piórach, z których powstały „Szkolne skrzydła mocy”, a w ciągu tygodnia pozdrawiali, dziękowali lub przekazywali pozytywne wiadomości na specjalnie przygotowanej gazetce. Jesteśmy przekonani, że o relacje trzeba dbać każdego dnia. Starsi uczniowie przygotowali dla swoich młodszych koleżanek i kolegów „uśmiechnięte buźki”. Szkolnym koordynatorem programu jest liderka zespołu wychowawczego Monika Malinowska. Gratulujemy inicjatywy!

       

    • Złoto w wielkim stylu ...
     • Złoto w wielkim stylu ...

     • 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została uczczona na sportowo. 15 listopada w 2022r. w Blizanowie rozegrano turniej minipiłki siatkowej. Do zawodów zgłosiło się 5 zespołów z powiatu kaliskiego. Zgodnie z regulaminem  turnieju mecze zostały rozegrane „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów, a  uczestnikami byli uczniowie urodzeni w 2010r. i młodsi.

      Zespół liczył maksymalnie 10 osób (chłopców lub dziewczynek). Młodzi siatkarze i siatkarki ze Stawiszyna wygrali wszystkie mecze, nie tracąc ani jednego seta. Drużyna stawiszyńskiej szkoły zajęła 1. miejsce w tak prestiżowym, cyklicznie rozgrywanym turnieju oraz została nagrodzona pucharem i pamiątkowymi medalami.  Gratulujemy!!!

      Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie transportu na zawody sportowe.

      Opiekun zespołu - nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Wesołowski

      Skład zespołu:

      Julia Barańska, Jan Dominiak,  Mateusz Dyk, Kacper Górecki, Patrycja Nowakowska, Jakub Różański, Iga Sieradzka, Martyna Szymczak, Krzysztof Wojtczak.

    • Święto Niepodległości w naszej szkole
     • Święto Niepodległości w naszej szkole

     • 10 listopada uczniowie naszej szkoły wspólnie odśpiewali hymn narodowy, tym samym przyłączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

      Po hymnie rozpoczęła się inscenizacja patriotyczna z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas występu dzieci wysłuchaliśmy ważne treści historyczne dotyczące tak trudnych dla naszego kraju czasów, jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Wzruszająca recytacja występujących uczniów oraz pełen pasji i zaangażowania śpiew szkolnego chóru wprowadziły nas wszystkich w refleksyjny nastrój.

      Po zakończonym występie pani dyrektor przypomniała, jak cenną wartością jest dla każdego narodu wolność i suwerenność. Obserwując trudną sytuację polityczną na świecie, uzmysławiamy sobie, że wolność nie jest dana raz na zawsze, musimy ją szanować i troszczyć się o nią.

      11 listopada inscenizacja w wykonaniu uczniów z naszej szkoły została przedstawiona mieszkańcom Stawiszyna podczas mszy świętej w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Stawiszynie. Mieszkańcy uczestniczący w nabożeństwie mogli przypomnieć sobie, jak bolesna i zawiła, ale również, jak piękna i zwycięska jest historia naszego kraju. Dźwięczny i czysty śpiew chóru oraz płynąca prosto z serca recytacja dzieci sprawiły, że niejednemu z nas łezka zakręciła się w oku.

      Po mszy świętej delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie udała się na Plac Wolności, by złożyć kwiaty pod pomnikiem i oddać hołd poległym za Ojczyznę.

      Dla tych, którzy nie mogli być razem z nami w tym niezwykłym dniu, zamieszczamy filmy i zdjęcia z uroczystości.

      Montaż słowno–muzyczny został przygotowany przez uczniów stawiszyńskiej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: E. Maciejewskiej, M. Rutkowskiej i B. Knychausa.

      Hymn Polski w wykonaniu uczniów klas I-VIII

      Hymn Polski w wykonaniu uczniów klas I-VIII

       

       

    • Srebro w Mistrzostwach Kalisza w piłce nożnej chłopców
     • Srebro w Mistrzostwach Kalisza w piłce nożnej chłopców

     • 9 listopada 2022 r. szkolna reprezentacja piłkarzy nożnych ze Szkoły Podstawowej w Stawiszynie udała się do Kalisza na boisko ,,Wembley’’, aby wystąpić w Mistrzostwach Kalisza w piłce nożnej chłopców z rocznika 2009 i młodszych.

      Do turnieju zgłosiło się 9 zespołów z Miasta Kalisza oraz Powiatu Kaliskiego. Młodzi piłkarze fazę eliminacyjną zakończyli kompletem pięciu zwycięstw, nie tracąc ani jednej bramki. Pierwsza stracona bramka padła dopiero w Wielkim Finale w meczu z SP Opatówek i zakończyła świetną zwycięską passę stawiszyńskich piłkarzy.

      Chłopcy za zajęcie bardzo wysokiego II miejsca otrzymali pamiątkowe medale, a najlepszym zawodnikiem naszej szkoły został Piotr Janczak.

      Drużynę przygotował i poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego  Piotr Kozanecki.

      Opiekun drużyny oraz zawodnicy dziękują Radzie Rodziców
      za sfinansowanie przejazdu na zawody sportowe. Za okazaną pomoc zawodnicy odwdzięczyli się kolejnym sportowym sukcesem. J

      Skład zespołu:

      Dawid Biesiada, Aleksander Biniek, Gracjan Galuba, Patryk Gałązka, Jakub Grajnert, Piotr Janczak, Michał Kałużny, Michał Pacholewicz, Nikodem Urbaniak.

    • Dźwięki z serca płynące
     • Dźwięki z serca płynące

     • Julia Karolak uczennica klasy 6b stawiszyńskiej szkoły wyśpiewała  wyróżnienie podczas XI Diecezjalnego Festiwalu Pieśni Religijnej W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który odbył się 4 listopada br. Julia została wyróżniona spośród 40 uczestników festiwalu. Utwór, który wykonywała nosił tytuł  Takie jest prawo miłości. Nauczyciel prowadzący Bogumił Knychaus.

      Gratulujemy!

    • Noc zawodowców 2022 „Zawodowa moc”
     • Noc zawodowców 2022 „Zawodowa moc”

     • Jak co roku uczniowie stawiszyńskiej szkoły uczestniczyli w terenowej grze zespołowej „Zawodowy Expres”, zorganizowanej przez CWRKDiZ w Kaliszu. Szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VIII b w składzie: Nikola Baranowska, Oliwia Gałązka,  Magdalena Matysiaki Wojciech Sikora (opiekun grupy rodzic - pani Katarzyna Gałązka). Drużyna „Kreatywnych dresiarzy” zapoznała się ze specyfiką pracy w zakładach usługowych: Crazy Hair - zawód fryzjer oraz Cukiernia „Gucio”- zawód cukiernik. Ósmoklasiści twórczo podeszli do wykonywanych zadań: ozdobienie babeczek oraz pielęgnacja i modelowanie włosów. Kolejnym zadaniem był quiz zawodowy wykonywany na czas oraz zadania realizowane w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i w Zespole Szkół im. S. Mikołajczyka w Opatówku. Podczas podsumowania „Nocy Zawodowców” uczniowie zachwycili się widowiskowym pokazem laserów oraz ciekawymi nagrodami, które zdobyli. Uczniowie bardzo dobrze bawili się i polecają innym ten praktyczny sposób   zdobywania wiedzy o zawodach.

    • Bajkowy bal czas zacząć…
     • Bajkowy bal czas zacząć…

     • Dziś w ramach MIĘDZYNARODOWEGO DNIA POSTACI Z BAJEK nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Zawitały do nas: wróżki, księżniczki, bohaterowie Avengers, czarownice, piraci, kowboje, Myszka Minnie  i wielu, wielu innych bohaterów ponadczasowych i współczesnych bajek, którzy wzięli udział w konkurencjach przygotowanych przez nauczyciela bibliotekarza Joannę Zawodnią – Idziak. Na początek każda klasa, pozując przy ściance, zaprezentowała swoje stroje. Następnie pomagaliśmy Kopciuszkowi oddzielić ziarna ciecierzycy od ryżu, rozpoznawaliśmy piosenki ze znanych bajek, tańczyliśmy na gazetowym parkiecie, rozwiązywaliśmy bajkowe zagadki oraz wykonaliśmy egzotyczny taniec prosto z Hawajów- Limbo. Na zakończenie wspólnie zatańczyliśmy układ do piosenki Cleo i Dawida Kwiatkowskiego „Bratnie Dusze”.

      To była wspaniała zabawa!

    • Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć
     • Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć

     • Słowa Janusza Korczaka stały się mottem uroczystości pasowania na ucznia, która odbyła się w naszej szkole 20 października 2022 r. Uczniom klas pierwszych w tym szczególnym dniu towarzyszyli rodzice oraz zaproszeni goście: Agnieszka Morawska – sekretarz Gminy  i Miasta Stawiszyn, Dorota Karpieko członkini Zarządu Powiatu Kaliskiego,  Aleksandra Bylica -  inspektor ds. oświaty, współpracy z organizacjami pozarządowymi i rozwoju przedsiębiorczości, Elżbieta Kuświk - dyrektor Publicznego Przedszkola Samorządowego Justynka w Stawiszynie, Elżbieta Sip - dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Stawiszynie, Agnieszka Sieradzka
      przewodnicząca Zarządu Rady Rodziców.

      Pierwszoklasiści z pewnością na zawsze zapamiętają ten dzień, gdyż oficjalnie zostali przyjęci do grona uczniów stawiszyńskiej szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez dyrektor szkoły Joannę Woszczyk. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy.
      Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych. Uroczystość pasowania została przygotowana pod kierunkiem wychowawczyń klas pierwszych: Darii  Wojtczak, Marty Szczepańskiej i Pauliny Świerad.

    • Razem przez świat - start projektu
     • Razem przez świat - start projektu

     • W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Razem przez świat uczniowie wykonali  zadanie Jaki jestem? z modułu pierwszego Ja i mój świat. W trakcie zajęć należało wykonać kartę pracy identyfikującą swoje cechy. Korzystając z narzędzia Avatar Maker, uczniowie przystąpili do tworzenia swoich awatarów, by w kolejnym etapie ożywić je, dodać im głos i stworzyć interaktywną wersję samego siebie.  Taka forma pracy nad projektem była nowym doświadczeniem dla jej uczestników.

    • Ogólnopolski Tydzień Kariery w naszej szkole
     • Ogólnopolski Tydzień Kariery w naszej szkole

     • Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery Świetliczaki wysłuchały wiersza Danuty Wawiłow A jak będę dorosła.... Rozmawialiśmy o tym, kim chcieliby zostać w przyszłości. Uczniowie wymienili znane im zawody oraz  charakteryzujące je atrybuty. Wielkim zaskoczeniem dla uczniów była możliwość wcielenia się w wybranego zawodowca. Nie zabrakło kucharek, policjanta, boksera, bramkarza, strażaka, kapitana okrętu, lekarza, kosmetyczki etc. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły panie Joanna Zawodnia- Idziak i Agnieszka Petrol.

    • Kreatywność ożywia martwe rzeczy...
     • Kreatywność ożywia martwe rzeczy...

     • Kreatywność ożywia martwe rzeczy, a wyobraźnia to jej nieodłączny element.
      To właśnie ona odróżnia istotę ludzką od innych gatunków
      .


      W ramach zajęć rozwijających kreatywność uczniowie klasy 3b pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Anczykowskiej tworzyli swoje dzieła z materiałów przyrodniczych. Współpraca, podział obowiązków i świetna zabawa dały efekt w postaci "liściastego dywanika".

      Oto efekt pracy uczniów klasy 3b.

    • Samorząd Uczniowski ma głos!
     • Samorząd Uczniowski ma głos!

     • 3 października 2022 r. odbyły się w wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybory były powszechne, równe, bezpośrednie i tajne. Startowało w nich 20 kandydatów, a głosowało 190 uczniów. Wybory przeprowadziła komisja wyborcza, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów. W jej składzie znaleźli się przedstawiciele klas IV-VIII.
      Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został wybrany Szymon Walczak uczeń klasy 8b,
      a jego zastępcą Mateusz Iwasiński uczeń klasy 7a. Gratulujemy!

       

     • Tydzień profilaktyki

     • Nowa galeria Tydzień profilaktyki została dodana do albumu fotograficznego

      Wiedza o zdrowiu- „Sami dbamy o swoje zdrowie”

       

      W Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie we wrześniu zostały przeprowadzone działania informacyjno - edukacyjne w ramach „Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych”. Pedagog Agnieszka Roszak-Janowska i pielęgniarka szkolna Emilia Walczak przeprowadziły wśród uczniów prelekcje na temat potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej postawy, w tym higieniczno - sanitarnych nawyków. Wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia edukacyjne „Zarażaj odpowiedzialnością” i obejrzeli film edukacyjny przygotowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Zaproszeni przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kaliszu z Sekcji Epidemiologicznej oraz Sekcji Oświaty Zdrowia i Promocji Zdrowia przeprowadzili pogadanki w kilku grupach wiekowych. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne, które zostały wyróżnione broszurką dla uczniów klas młodszych „Sami dbamy o swoje zdrowie!”.

    • XIV Festyn Szkolny
     • XIV Festyn Szkolny

     • Sport, muzyka oraz gry

       

      to hasło XIV Festynu Szkolnego, w którym 1 października br. uczestniczyła społeczność stawiszyńskiej szkoły. Punktualnie o godzinie 9.00 dyrektor szkoły Joanna Woszczyk uroczyście otworzyła imprezę. Sportowe zmagania drużyn połączyły występy muzyczne, gdyż to właśnie tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Muzyka uwrażliwia serca i kształtuje poczucie piękna i łagodzi obyczaje.

      Konkurencje sportowe przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego, a do rywalizacji przystąpiły drużyny uczniowskie wspomagane aktywnie przez rodziców. Przybyli goście głośno i entuzjastycznie dopingowali  zawodników.

      Festyn uświetnił występ zespołu Stawiszynianki, do utworów którego dzieci się świetnie bawiły. Swoje wokalne umiejętności przedstawili także uczniowie klas II i IV przygotowani pod kierunkiem pana Bogumiła Knychausa.

      Atrakcją były również przysmaki kulinarne: pączki własnego wypieku, kiełbaska i kaszanka z grilla, bigos, domowe ciasta, lody oraz kawa, herbata i napoje. Najmłodsi ochoczo przybiegali do stoiska z balonami i malowaniem twarzy.

      Z informacji, jakie otrzymaliśmy od naszych gości i społeczności stawiszyńskiej szkoły, dowiedzieliśmy się, że festyn udał się znakomicie. Serdeczne podziękowania dla koordynatorek festynu pań Iwony Chojnackiej i Pauliny Świerad.

    • Noc Bibliotek
     • Noc Bibliotek

     • W piątkowy wieczór - 30 września nasza szkoła przystąpiła do VIII edycji Ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek-To się musi powieść. Na uczniów czekała moc atrakcji. Na początek wszyscy razem stworzyliśmy chmurę wyrazową dotyczącą czytania. Następnie wysłuchaliśmy historii Lassego i Mai z Tajemnicy biblioteki. Podsumowaniem czytania był emocjonujący quiz na platformie Kahoot.it. Niezwykłą znajomością serii książek wykazała się Małgorzata Olszanowska- zdobywczyni I miejsca. Kolejnym punktem naszego spotkania była krzyżówka z pytania zakodowanymi w postaci kodów QR i rozmieszczonymi w różnych miejscach w szkole. Po intensywnym poszukiwaniu kodów wszyscy udaliśmy się na kolację do świetlicy szkolnej. 

      Tego wieczoru nie zabrakło muzyki, wspólnego śpiewania, tańca oraz salwy śmiechu podczas kalamburów. Punktem kulminacyjnym było nocne kino, podczas którego obejrzeliśmy przygody Lassego i Mai- PIERWSZA TAJEMNICA. I jak to w kinie bywa… nie obyło się bez popcornu.

      Organizatorkami spotkania były panie: J. Zawodnia- Idziak, A. Krzyżaniak i M. Malinowska

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadł na 29 września. Tego dniado Czytania dla globalnego pokoju i harmonii na świecie przystąpiła cała społeczność szkolna, rodzice oraz zaproszeni goście- Dyrektor Biblioteki Publicznej w Stawiszynie- Pani Elżbieta Sip oraz Pani Daria Kuśmierczyk.

      Uczniowie klas I- III wysłuchali historii niesfornych króliczków, głównych bohaterów książki Eric'a- Emmanuel'a Schmitt'a pt. Wyspa wolności.

      Uczniowie klas IV- VI wsiedli do wehikułu czasu i wybrali się w przyszłość opisaną przez David'a Walliams'a Bestia z pałacu Buckingham.

      Uczniowie klas VII- VIII razem z dwójką braci doświadczyli dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego w książce Moniki Kowaleczko- Szumowskiej pt. Galop 44.