- Młodzi Europejczycy! Czas - start!
- Pierwsze transnarodowe spotkanie szkół partnerskich w Stawiszynie.
- Drugie transnarodowe spotkanie szkół partnerskich w Turkeve na Węgrzech za nami.
- Edukacyjna przygoda w Portugalii
- W rytmie czardasza, czyli węgierska odsłona Erasmusa +
- Ogólnopolski Dzień Erasmusa
- Wspomnień czar
- Wspólna międzynarodowa historia na ukończeniu …
- Spotkanie projektowe I
- Ostatnia krótkoterminowa wymiana grup uczniów w Stawiszynie już za nami.
- Trzecie i ostatnie transnarodowe spotkanie szkół partnerskich w Funchal w Portugalii za nami.
Ostatnia krótkoterminowa wymiana grup uczniów w Stawiszynie już za nami.
Ostatnia krótkoterminowa wymiana grup uczniów w Stawiszynie już za nami.
W dniach 07-11 maja 2018r. stawiszyńska podstawówka gościła uczniów i nauczycieli szkół partnerskich tj. Turkevei Petofi Sandor Altalanos Iskola w Turkeve – Węgry oraz Dr. Horácio Bento Gouveia School w Portugalii w ramach akcji 2 – Partnerstwo Strategiczne dla Szkół Erasmus +.
Krótkoterminowe wymiany grup uczniów są wpisane w działania projektowe Erasmus+, a to które dobiegło końca było ostatnim działaniem tego typu. Głównym celem wymiany uczniów była adaptacja sceniczna wspólnie napisanej międzynarodowej historii, którą razem odegrali uczniowie, świętując tym samym finał projektu pt. LESS - Long European Slide Story - Innovative Methods for Developing Literacy and ICT Skill.
Wymiana uczniowska, jak podkreślają sami uczniowie, to przede wszystkim liczne przyjaźnie, wiele doświadczeń, poznanie bogactwa kulturowego i tradycji, a wszystko w ramach projektu, w którym kładziemy nacisk na edukacje czytelniczą, multimedia i działania artystyczne. Za realizację zadań projektowych po stronie polskiej byli odpowiedzialni nauczyciele języka angielskiego: Przemysław Jarzębski, Monika Malinowska oraz Zofia Smolińska.
Dni szkolnej wymiany mijały bardzo szybko, gdyż każdy z nich, oprócz ciężkiej pracy
nad międzynarodowym przedstawieniem, przepełniony był licznymi atrakcjami przygotowanymi dla uczniów.I tak po uroczystym przywitaniu gości przez Joannę Woszczyk dyrektor stawiszyńskiej szkoły i po gromko oklaskiwanej części artystycznej wszyscy byli gotowi do działań projektowych. Nagrodą za ciężką pracę i niejako zwieńczeniem pierwszego dnia była wspólna wycieczka do Afrykarium we Wrocławiu oraz wieczorny spacer uliczkami starego miasta.
Kolejne dni wyglądały bardzo podobnie – od rana zajęcia w szkole i próby do przedstawienia, a po południu atrakcje związane z wyjazdami kulturalnymi i historycznymi regionu Ziemi Kaliskiej i nie tylko.
Uczniowie odwiedzili Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu, na Zawodziu, miejsce związane
z początkami państwa polskiego, kaliską starówkę, warszawskie Łazienki, Zamek Królewski oraz Muzeum Powstania 1944.Nie zabrakło także czasu na uczczenie europejskiego święta, jakim jest dzień Unii Europejskiej obchodzony 9 maja. Uczniowie wspólnie wykonali olbrzymią flagę Unii, którą potem zaprezentowali na szkolnym dziedzińcu, śpiewając „Odę do radości”. Na koniec ponad 50 par odtańczyło „belgijkę”.
Ważną częścią wymiany programu była wizyta u Burmistrz Stawiszyna, pani Justyny Urbaniak. Uczniowie zapoznali się z pracą stawiszyńskiego magistratu, zadawali pytania
oraz zaprezentowali zrealizowane już działania projektowe.Tuż przed uroczystym zakończeniem wymiany, ceremonią wręczenia certyfikatów i częścią artystyczną, uczniowie musieli zrealizować zadany cel i wystawić zaadoptowaną na potrzeby przedstawienia, wspólną międzynarodową historię – w skrócie LESS - Long European Slide Story. Warto dodać, że przedstawieniu towarzyszą produkty wykonane przez wszystkich partnerów. I tak historię można poznać przez trzy komiksy, trzy filmy animowane metodą „stop motion” oraz trzy historie opowiedziane z wykorzystaniem metody „digital story telling”.
Pozostaje nam teraz promować nasz projekt, mając w pamięci licznie zawiązane przyjaźnie, niezapomniane wrażenia, łzy wzruszenia i uśmiechy które nie schodziły z twarzy przez cały tydzień.