• Panel dyskusyjny - Autyzm w szkole i w domu - spektrum możliwości

     • Co wiemy, to tylko kropelka. czego nie wiemy, to cały ocean.

      Platon

       

       

      23 kwietnia 2024r. w ramach obchodów Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu odbył się panel dyskusyjny Autyzm w szkole i w domu - spektrum możliwości. Do udziału w spotkaniu zaproszono współpracujące ze stawiszyńską szkołą dyrektor Publicznego Przedszkola Samorządowego „Bajkowa Kraina w Zbiersku Małgorzatę Kosmalę, dyrektor Publicznego Przedszkola Samorządowego „Justynka” w Stawiszynie Elżbietę Kuświk, rodziców oraz wychowawców i nauczycieli specjalistów, którzy zostali serdecznie powitani przez dyrektor szkoły Joannę Woszczyk.

      Gościem specjalnym i głównym prelegentem był Prezes Fundacji Nowa Nadzieja  Piotr Tomankiewicz. Fundacja obchodzi jubileusz 15-lecia działalności  na terenie Kalisza  i Wielkopolski na rzecz dzieci w spektrum autyzmu. Szczególnie cenna okazała się część  poświęcona refleksji na temat bycia rodzicem dziecka z niepełnosprawnością, możliwości terapeutycznych i jego funkcjonowania w przyszłości. Zaprezentowano nowe wyzwanie fundacji – budowę Centrum Rozwoju „Nowa Nadzieja” - Ośrodka Rehabilitacji i Zatrudnienia Dorosłych Osób z Niepełnosprawnością w Śliwnikach.

      Wydarzenie było świetną okazją do wymiany doświadczeń, nie tylko z punktu widzenia nauczycieli, ale przede wszystkim rodziców.

      Dziękujemy za wartościową dyskusję, cenne rady i słowa wsparcia.

      #niebieskieigrzyska

    • Mistrzostwo powiatu kaliskiego w piłce nożnej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej dla Szkoły Podstawowej w Stawiszynie!!!
     • Mistrzostwo powiatu kaliskiego w piłce nożnej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej dla Szkoły Podstawowej w Stawiszynie!!!

     • 16 kwietnia 2024 r. reprezentacja chłopców szkoły podstawowej w Stawiszynie udała się do Zbierska, aby rozegrać pierwszą fazę eliminacyjną w ramach mistrzostw powiatu kaliskiego w piłce nożnej chłopców. W Zbiersku spotkały się następujące drużyny: SP Stawiszyn (gospodarz turnieju), SP Piotrów, SP Koźminek i SP Rajsko. W drodze rywalizacji po dwóch zwycięstwach i remisie zajęliśmy drugie miejsce w grupie, które było premiowane awansem do finałowej fazy turnieju, która została rozegrana w Mycielinie.
      W Mycielinie młodzi piłkarze ze Stawiszyna rozegrali mecz półfinałowy, w którym pokonali SP Lisków 1 - 0 i zameldowali się w finale rozgrywek.

      W meczu o 1 miejsce mistrzostw powiatu kaliskiego pewnie pokonali SP Godziesze. Szkoła Podstawowa w Stawiszynie za zwycięstwo otrzymała prestiżowy puchar oraz tytuł najlepszej reprezentacji piłki nożnej chłopców
      w roku szkolnym 2023/2024 w powiecie kaliskim!

      Łącznie w turnieju wzięło udział 8 zespołów, tworząc emocjonujące wydarzenie sportowe. Turniej piłki nożnej to nie tylko zmagania sportowe, ale także wyjątkowa atmosfera oraz promocja zdrowego trybu życia.

      Skład złotych medalistów:
      Dawid Biesiada, Gracjan Galuba, Patryk Gałązka, Jakub Grajnert, Igor Janiak, Michał Kałużny, Michał Pacholewicz, Sebastian Piech, Jakub Różański, Nikodem Urbaniak
      Opiekun zespołu:
      Piotr Kozanecki – nauczyciel wychowania fizycznego

    • Wokalny sukces Julii i Weroniki
     • Wokalny sukces Julii i Weroniki

     • Uczennice naszej Szkoły świętują sukces w II Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej "Teen Voices", który odbył się 19 kwietnia br. Organizatorami konkursu byli SP nr 8 w Kaliszu oraz Ziemia Kaliska Razem - Stowarzyszenie. W kategorii VII-VIII klasy, I miejsce zajęła Julia Karolak, wykonując przejmującą piosenkę Whitney Houston "I Will Always Love You", natomiast II miejsce przypadło Weronice Remiszewskiej za jej interpretację utworu "Call Me" z repertuaru Marylin Monroe w aranżacji zespołu Post Modern Jukebox. Konkurs miał na celu doskonalenie umiejętności językowych uczniów, popularyzację nauki języka angielskiego, rozwijanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych kultur, a także promocję talentów muzycznych i artystycznych uczniów.

       

     • Niebieskie serce dla autyzmu

     • 18 kwietnia 2024r. nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3 przygotowali niezwykły symbol solidarności i
      integracji z osobami autystycznymi - "Niebieskie serce dla autyzmu". Dzieci wcześniej wykonały kwiaty
      z bibuły w charakterystycznym dla miesiąca autyzmu - niebieskim kolorze.
      Działanie to miało na celu uświadomienie i zjednoczenie wszystkich uczniów a także stworzenie
      przestrzeni pełnej empatii i akceptacja. 

    • Działo się w średniowieczu …
     • Działo się w średniowieczu …

     • W stawiszyńskiej szkole rozwijamy wiele kompetencji, stawiamy na kreatywność. Potwierdzeniem była lekcja historii, o której tak opowiedziała Marta Napruszewska uczennica klasy Vb:

        „Na lekcji historii postanowiliśmy przedstawić symulację uroczystości pasowania na rycerza.

      Inscenizację rozpoczęliśmy od wystąpienia króla oraz złożenia przysięgi przez naszych giermków. Następnie podczas  turnieju rycerskiego  zaprezentowaliśmy umiejętności młodych rycerzy. Po zakończeniu walk pokazaliśmy ucztę na zamku królewskim, podczas której zademonstrowaliśmy taniec średniowieczny. Zbroje oraz rekwizyty wykonaliśmy, samodzielnie, z kartonu i  papieru. Warto było poświęcić „kilka wolnych chwil”,
      aby zorganizować tę nietypową lekcję powtórzeniową. Dzięki niej o wiele łatwiej było nam przygotować się do sprawdzianu”.

     • Podziękowania dla Szkoły

     • Stawiszyńska szkoła otrzymała od Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom  ogromne podziękowania za zaufanie oraz chęć współpracy w ramach programu edukacyjnego o bezpieczeństwie dzieci i psów PSIA LEKCJA oraz  wsparcie prowadzonej przez stowarzyszenie dogoterapii dzieci hospitalizowanych. 

    • Biegać każdy może ... Sukcesy w przełajach!
     • Biegać każdy może ... Sukcesy w przełajach!

     • Biegać każdy może ... Sukcesy w przełajach!

      11 kwietnia 2024r. uczniowie stawiszyńskiej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu Kaliskiego w Drużynowych i Indywidualnych Biegach Przełajowych, które odbyły się
      w Piskorach (gmina Blizanów).  Naszą szkołę reprezentowały w każdej kategorii wiekowej
      6 -osobowe zespoły. Słoneczna pogoda sprzyjała sportowej rywalizacji. Zawody zostały przeprowadzone bardzo sprawnie, trasy zostały wzorowo oznaczone i przygotowane. Zapewniono biegnącym dzieciom opiekę jadącej za nimi karetki pogotowia ratunkowego oraz osoby do pomocy na trasie poszczególnych  biegów.

      W klasyfikacji indywidualnej:

      I miejsce na dystansie 800m w kategorii klas 4 chłopców wywalczył Oskar Wawrzyniak (4a)

      II miejsce na dystansie 1200m w kategorii klas 7-8 dziewcząt zdobyła Julia Barańska (7a)
      III miejsce
        na dystansie 1000m w kategorii klas 6 osiągnął Eryk Przybylski (6a)

      W klasyfikacji drużynowej:

      Dziewczęta rocznik 2013 i młodsze klasy 3-4 na dystansie 800m – 3 miejsce

      (Julia Andrzejewska, Monika Babiarczyk, Pola Guźniczak, Liliana Kozłowska, Weronika Michalska, Gabriela Stamburska),  

      Chłopcy rocznik 2013 i młodsi klasy 3-4 na dystansie 800m – 3 miejsce

      (Biniek Mikołaj, Alan Guźniczak, Janas Bartłomiej, Janas Wojciech, Marcel Mazurek,
       Oskar Wawrzyniak)

      Dziewczęta rocznik 2011-2012 klasy 5-6 na dystansie 1000m – 9 miejsce

      (Amelia Babiarczyk, Hanna Mikuła, Sara Pawłowska, Naomi Petrol, Marianna Szymańska, Julia Walczak)

      Chłopcy rocznik 2011-2012 klasy 5-6 na dystansie 1000m – 2 miejsce

      (Cezary Bącler, Kacper Górecki, Norbert Mitula, Marcel Prusak, Eryk Przybylski, Mateusz Sobczak)

      Dziewczęta rocznik 2009-2010 klasy 7-8 na dystansie 1200m – 2 miejsce

      (Julia Barańska, Adrianna Bylica, Wiktoria Lewandowska, Patrycja Nowakowska, Chanel Petrol, Maria Urbaniak, Nikola Wróblewicz)

      Chłopcy rocznik 2009-2010 klasy 7-8 na dystansie 1500m- 3 miejsce

      (Dawid Biesiada, Aleksander Biniek, Patryk Gałązka, Piotr Janczak, Sebastian Piech, Dominik Szpitalak)

      Koordynatorami zawodów byli nauczyciele wychowania fizycznego: Aleksandra Wojciechowska i Piotr Kozanecki.

     • Kwiecień zaczął się na niebiesko ...

     • Aby zrozumieć autyzm,
      trzeba przyglądać się żywym osobom,
      a nie stereotypom


      Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Niebieskim korowodem stawiszyńska szkoła zainaugurowała Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. W ramach solidarności z osobami w spektrum autyzmu społeczność szkolna wraz z Burmistrzem Stawiszyna Panem Grzegorzem Kaczmarkiem i Sekretarz Gminy i Miasta Stawiszyn Panią Agnieszką Morawską przemaszerowała ulicami Stawiszyna. Niebiescy wolontariusze prowadzili akcję informacyjną i plakatową wśród mieszkańców Stawiszyna, odwiedzali instytucje pożytku publicznego i sklepy, a wszystko po to, by nikt nie był zielony w temacie autyzmu.
      Przed nami wiele zadań, które zostaną sfinalizowane podczas Niebieskich Igrzysk, na które zapraszamy już 25 kwietnia br. Dziękujemy serdecznie Komendantowi Komisariatu Policji w Stawiszynie komisarzowi Mariuszowi
      Kołodziejczykowi za pomoc w zabezpieczeniu naszego przemarszu.

    • Zmagania najlepszych anglistów na UAM`ie
     • Zmagania najlepszych anglistów na UAM`ie

     •  

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. W. Pola w Stawiszynie wzięli udział w XV Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego "ENGLISH CAN BE FUN", który został zorganizowany przez Zakład Filologii Angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu. Finał konkursu odbył się 27 marca 2024 roku w Auli UAM im. Prof. Jerzego Rubińskiego. Naszą szkołę reprezentowali finaliści szkolni: Klaudia Gancarz, Filip Juźwik oraz Jakub Podogrodzki.

      Miło nam poinformować, że Filip zajął 3. miejsce, a Jakub 4. miejsce w konkursie. Test obejmował część gramatyczną oraz pracę pisemną w formie eseju.

      Gratulacje.

    • Tegoroczni Mistrzowie Pięknego Czytania
     • Tegoroczni Mistrzowie Pięknego Czytania

     • 20 marca br. 15 drugoklasistów wzięło udział w Konkursie Pięknego Czytania. Tegorocznym wyzwaniem czytelniczym była książka Waldemara Cichonia „Cukierku, ty łobuzie” ukazująca perypetie niesfornego kota.

      Każdy z uczestników po krótkim zapoznaniu się z nieznanym tekstem prezentował swój talent przed komisją konkursową, która brała pod uwagę płynność i poprawność czytania, wyrazistość i dykcję, ogólny wyraz artystyczny oraz emocjonalną interpretację dialogów.

      Jury w składzie: Elżbieta Sip- dyrektor Biblioteki Publicznej w Stawiszynie, Daria Kuśmierczyk- bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Stawiszynie oraz Joanna Zawodnia- Idziak nauczyciel bibliotekarz wyłoniło troje Mistrzów Pięknego Czytania.

      Ten wspaniały tytuł otrzymali uczniowie:

      Helena Napruszewska z klasy 2 a, Łucja Janiszewska z klasy 2 b oraz Franciszek Grala z klasy 2 b.

      Laureaci otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za emocje, przyjazną atmosferę, ale przede wszystkim za piękne czytanie, aktywność twórczą i prezentację swoich umiejętności.

       

       

    • Wielki sukces
     • Wielki sukces

     • 21 marca 2024r. zapisuje  się wielkimi literami w kronice osiągnięć sportowych stawiszyńskiej szkoły. Podopieczni Jacka Nowakowskiego - nauczyciela wychowania fizycznego - drużyna SP Stawiszyn znakomicie reprezentowała Rejon Kalisz w mistrzostwach Wielkopolski w futsalu rozgrywanych w ramach Igrzysk Dzieci, zajmując 4 miejsce.

        W fazie grupowej chłopcy rozegrali 3 mecze:

      SP Stawiszyn - SP Słupca 5:0

      SP Leszno- - SP Stawiszyn 2:1

      SP Stawiszyn - SP Środa Wielkopolska 3:1

      i awansowali z drugiego miejsca w grupie do półfinału.

      Przegrany 2:3 mecz półfinałowy z SP Jarocin, gospodarzem zawodów, z pewnością na długo zapadnie w pamięci i trenera, i zawodników, którzy grali świetnie, ale nie wykorzystali okazji do strzelenia bramek - 3 poprzeczki, 2 słupki i niestrzelony w końcówce meczu karny. W meczu o 3 miejsce nasza drużyna uległa 1:2 SP Wronki, tracąc bramkę na 10 sekund przed końcem meczu.

       IV miejsce to wielki sukces naszej drużyny, ale w ocenie chłopców i trenera również wielki niedosyt. Społeczność stawiszyńskiej szkoły gratuluje drużynie SP Stawiszyn oraz nauczycielowi prowadzącemu zespół. Słowa uznania dla Marcela Prusaka, który znalazł się w gronie 5 najlepszych zawodników turnieju.

       

      Skład drużyny SP Stawiszyn.

      1. Kacper Górecki

      2. Jakub Kosmowski

      3. Norbert Mitula

      4. Marcel Prusak

      5. Eryk  Przybylski

      6. Wojciech Przybyła

      7. Filip Skowroński

      8. Mateusz Sobczak

      Nauczyciel prowadzący Jacek Nowakowski

     • Pierwszy Dzień Wiosny

     • W ubiegły czwartek klasy 1-3 uczciły Pierwszy Dzień Wiosny na łonie natury. Wybraliśmy się do wigwamu w Petrykach, gdzie znajduje się ścieżka edukacyjna dla dzieci. Piekliśmy kiełbaski oraz świetnie się bawiliśmy. Nie zawiodła nas wiosenna pogoda i dodała nam sił, aby pokonać trasę pieszo.
      Zobaczcie sami!

    • Pasowanie uczniów klas I na Czytelnika Biblioteki
     • Pasowanie uczniów klas I na Czytelnika Biblioteki

     • Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

      który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.

                                                                                                    Kornel Makuszyński

       

      11 marca br. odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów klas I na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, które na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości naszej szkoły. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna „ Mole książkowe”, której głównym celem  było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej i jej zbiorów.

      Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności: Burmistrza Stawiszyna- pana Grzegorza Kaczmarka, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Stawiszynie- pani Elżbiety Sip, Dyrektor szkoły- pani Joanny Woszczyk , nauczycieli oraz rodziców złożyli uroczyste przyrzeczenie.

      W dowód przynależności do grona czytelników pierwszoklasiści, otrzymali książki ufundowane przez Burmistrza Stawiszyna, pamiątkowe wyprawki podarowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka –wielki człowiek” oraz okolicznościowe dyplomy.

       

      Życzymy nowym czytelnikom przeżywania wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek

    • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     • O mowo polska, ty ziele rodzime,

      Niechże cię przyjmę w otwarte ramiona;

      Ty będziesz kwieciem tych pół ubarwiona…

                                                     S. Wyspiański

       

      Słowa Stanisława Wyspiańskiego stały się hasłem obchodzonego w stawiszyńskiej szkole 4 marca br. Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

      Celem obchodów było kształtowanie świadomości językowej oraz propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. W tym dniu uczniowie klas I stali się mistrzami w wyszukiwaniu ukrytych liter na obrazkach. Klasy II rozszyfrowywały ukryty komunikat dotyczący zasad pisowni „rz’ po spółgłoskach, a przedstawiciele klas III - V sprawdzili swoją wiedzę o języku polskim, rozwiązując zagadki (krzyżówkę, wykreślankę, chmurki literowanie, odgadywanie wyrazów z trudnościami ortograficznymi). Natomiast uczniowie klas VI - VIII wzięli udział w III Szkolnym Dyktandzie.

      Nad realizacją zadań językowych czuwały ich pomysłodawczynie: Joanna Zawodnia- Idziak nauczyciel bibliotekarz oraz Monika Malinowska opiekun Samorządu Uczniowskiego.

       

    • Kartka walentynkowa w języku angielskim
     • Kartka walentynkowa w języku angielskim

     • Walentynki to popularne święto w państwach anglojęzycznych. W tym dniu ludzie okazują sympatię innym, wysyłając kartki walentynkowe. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie Kartka walentynkowa w języku angielskim, który przygotowała i przeprowadziła Monika Malinowska nauczycielka języka angielskiego.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce: Julia Prusak kl. III a, Władysław Pytlarz kl. III b

      II miejsce: Jan Pilarski kl. III a, Weronika Szymczak kl. II a, Wojciech Świętczak kl. III a

      III miejsce: Wojciech Iwasiński kl. III a, Jakub Lis kl. I a, Nikodem Sammler kl. II c.

     • Dzień Otwarty Oczarowania Tajemnicą Nauki

     • Dzień Otwarty Oczarowania Tajemnicą Nauki 

      pod takim hasłem 12 marca 2024r. obchodziliśmy w stawiszyńskiej szkole Święto Nauki, w którym oprócz uczniów naszej szkoły uczestniczyli wyjątkowi goście. Nasze zaproszenie przyjęły przedszkolaki, które od września br. rozpoczną naukę w naszej szkole. Towarzyszyli im rodzice. Tajemnice nauki uczniowie i goście odkrywali podczas różnorodnych zajęć sensorycznych, kreatywnych, interaktywnych, z obozotami, a także poprzez sport. Był też czas na doświadczenia i eksperymenty przyrodnicze, chemiczne i fizyczne przygotowane przez uczniów starszych klas. Był to dzień pełen wrażeń i fascynacji.

       

     • Wyróżnienie w konkursie

     • Miło nam poinformować, iż nasi uczniowie: Wiktor Kuźbik oraz Leon Brajer z klasy II b wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym dotyczącym odnawialnych źródeł energii "Korzystam z OZE każdego dnia" organizowanym przez firmę WP Energy oraz Fundację " Czysta Polska".

      Chłopcy zostali wyróżnieni dyplomem oraz voucherem o wartości 1500zł.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Dzień Dinozaura

     • „Dinozaury miały siłę
      Jedne groźne, inne miłe.
      Choć minęło milion lat,
      Dobrze znam ich cały świat.
      Pterodonka narysuję,
      Dinozaura dzień świętuję.”

      Już po raz kolejny najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach czytelniczo – plastycznych, tym razem temat dotyczył Dinozaurów - pradawnych mieszkańców Ziemi. Wspólnie z uczestnikami przeglądaliśmy książki o prehistorycznych gadach, rozmawialiśmy o ich nazwach, rozmiarach i sposobach odżywiania. Wysłuchaliśmy bajki „Tola i Nelek-Ogromne dinozaury” oraz dekorowaliśmy wcześniej przygotowane odlewy pradawnych stworów. Doskonaliliśmy swoją spostrzegawczość,  grając w „Potworne memory”. Przeprowadziliśmy i podziwialiśmy wybuch wulkanu. Eksperymenty dla dzieci to wspaniała zabawa, a stworzenie własnego wulkanu z pewnością na długo zostanie w pamięci maluchów. Warsztaty przygotowała i przeprowadziła Joanna Zawodnia-Idziak nauczyciel bibliotekarz.