• Kiedy wyginie pszczoła...
     • Kiedy wyginie pszczoła...

     • „Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”
      Albert Einstein

       

       

      Klasy drugie miały okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu. Uczniowie mogli poznać życie pszczół oraz etapy produkcji miodu. Swoją wiedzą podzieliła się z nimi mama jednego z uczniów- Pani Marta Stanisławska. Przyniosła dla uczniów wiele atrybutów potrzebnych do zbioru miodu, np. kapelusz pszczelarski,  podkurzacz, prawdziwy ul. Dzieci poznały wiele ciekawostek z życia pszczół i ich fascynującego świat. Dowiedziały się, jaką rolę w ulu pełni królowa, robotnice, kim jest truteń, jak i gdzie pszczoły przenoszą pyłek kwiatowy oraz jak powstaje miód. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia niektórych narzędzi niezbędnych w pracy pszczelarza. Chętne dzieci mogły nawet wcielić się w jego rolę, przymierzając nakrycie głowy zakładane przed wejściem do pasieki. Na zakończenie wszyscy chętni delektowali się pysznym miodkiem. Serdecznie dziękujemy Pani Marcie
      za poświęcony czas i przekazanie dzieciom cennych wiadomości.

    • To nam się przyda w życiu, czyli pierwsza pomoc przedmedyczna
     • To nam się przyda w życiu, czyli pierwsza pomoc przedmedyczna

     • 10 czerwca br. klasy czwarte uczestniczyły w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Na początku uczniowie oceniali stan poszkodowanego i układali go w pozycji bezpiecznej. Następnie dowiedzieli się, jakie niezbędne informacje należy przekazać, wzywając służby ratunkowe. Omówione zostało też postępowanie przy zadławieniach oraz padaczce. Najwięcej emocji wzbudziła jednak nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej
      z wykorzystaniem urządzenia AED.

      Zajęcia zostały przeprowadzone przez st. str. Marcina Rutkowskiego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Serdecznie dziękujemy!

     • Blisko historii i cudów przyrody

     • W dniach 6-7 czerwca 2024 roku uczniowie z klas 5ab oraz 6a uczestniczyli w wycieczce, podczas której odkrywali tajemnie Kotliny Kłodzkiej i Skalnego Miasta.

      Pierwszego dnia zwiedziliśmy Twierdzę Donjon, imponującą średniowieczną warownię z XIII wieku. Przewodnik opowiedział nam fascynującą historię twierdzy, pokazując mury obronne, wieże strażnicze oraz zrekonstruowane wnętrza zamku. Poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących bitew i oblężeń, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Następnie udaliśmy się do Skalnego Miasta, gdzie podziwialiśmy niezwykłe formacje skalne powstałe w wyniku erozji. Spacerując wąskimi ścieżkami między gigantycznymi blokami skalnymi, zachwycaliśmy się malowniczymi krajobrazami i unikalnymi kształtami skał.

      Drugiego dnia zwiedziliśmy Twierdzę Kłodzko, jedną z najważniejszych budowli obronnych w regionie. Przewodnik przedstawił nam historię twierdzy, podkreślając jej strategiczne znaczenie w przeszłości. Zwiedziliśmy mury, bastiony oraz podziemne korytarze, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do Barda, gdzie czekał na nas spływ na pontonach po rzece Nysie Kłodzkiej. Podzieleni na kilkuosobowe grupy, wsiedliśmy do pontonów i rozpoczęliśmy emocjonującą przygodę na rzece. Spływ dostarczył nam mnóstwo radości i adrenaliny, a malownicze krajobrazy doliny Nysy Kłodzkiej dodatkowo umiliły czas.

       Uczniowie wrócili do domu pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Były to niezapomniane dwa dni, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

      Opiekunami podczas wycieczki byli: Iwona Chojnacka, Mariola Kaczała,
      Monika Malinowska i Agnieszka Petrol.

    • Książka – to mistrz, za darmo nauki udziela.
     • Książka – to mistrz, za darmo nauki udziela.

     • „Książka – to mistrz, za darmo nauki udziela.” 

      Ambroży Grabowski

      W dniach 1-7 czerwca br.w naszej szkole odbył się XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”. To czytelnicze święto od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom oraz czytelnictwa i jest obchodzone w setkach placówek bibliotecznych
      oraz oświatowych w całym kraju.

      Tydzień Czytania poświęcimy był świeżo wydanym książkom nagrodzonym w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, które stanowią przykład znakomitych pod względem językowym i fabularnym utworów niosących głębokie wartości i mocne przesłanie. Wśród czytanych pozycji znalazły się m.in. "Masia Czarownica" Anny Onichimowskiej, "Mała Wiedźma Bazylka" Katarzyny Szestak oraz O smoczkupiekarzu i kosmicie
      bez stażu” Beaty Majchrzak.

      Na zakończenie czytelniczych spotkań uczniowie klas I – III przygotowali ilustracje odzwierciedlające głównych bohaterów czytanych dzieł. Koordynatorką przedsięwzięcia była Joanna Zawodnia-Idziak nauczyciel bibliotekarz. Serdecznie dziękujemy Elżbiecie Sip dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Stawiszynie  za wspaniałą współpracę w realizacji przedsięwzięcia.

    • Dzień Dobrej Oceny
     • Dzień Dobrej Oceny

     • 3 czerwca 2024r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dobrej Oceny. Jest to święto uczennic i uczniów oraz wszystkich osób, które podlegają ocenianiu. W tym dniu każdy uczeń, który otrzymał dobrą ocenę (4, 5, 6 w klasach 4-8 i W – w klasach 1-3) mógł zgłosić się do udziału w loterii. W tym roku było to 63 uczniów. Losowanie odbyło się 5 czerwca, a uczennice klas 3 wyciągały szczęśliwe losy. Lista szczęśliwców, którzy wygrali kupony do szkolnego sklepiku, znajduje się na gazetce SU.

    • Młodzi Głosują
     • Młodzi Głosują

     • W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski wystąpił z inicjatywą przystąpienia do programu „Młodzi Głosują”, który jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. „Młodzi głosują” to lekcja demokracji w praktyce. Uczniowie podczas zajęć poznali, jak mogą partycypować w europejskiej demokracji i ile waży jeden głos podczas wyborów. Utworzona komisja wyborczaw składzie: Iga Bartczak, Patrycja Bartczak, Julia Filipowicz, Szymon Garczarek, Mateusz Iwasiński przeprowadziła szkolne wybory dla klas 6-8. Uczniowie, którzy zdecydowali się wziąć w nich udział  mogli oddawać głosy na zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą komitety wyborcze. Frekwencja w szkole wyniosła 62%.

     • (Nie)zwykła Matematyka

     • Uczniowie klas 4–8 brali udział w II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "(Nie)zwykła Matematyka". Projekt miał na celu pokazanie, że matematyka jest nie tylko zestawem abstrakcyjnych teorii, ale także narzędziem, które można zastosować w codziennym życiu. Inicjatywa miała zainspirować uczniów do głębszego zainteresowania się matematyką oraz zrozumienia jej praktycznych zastosowań.

      Projekt "(Nie)zwykła Matematyka" spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów. Dzięki praktycznemu podejściu udało się zwiększyć zaangażowanie oraz pokazać, że matematyka jest obecna w wielu aspektach życia codziennego. Uczniowie nie tylko pogłębili swoją wiedzę matematyczną, ale także rozwinęli umiejętności takie jak: współpraca w grupie, prezentacja wyników oraz krytyczne myślenie.

      Nauczyciele prowadzący: Mariola Kaczała, Agnieszka Dreczko.

    • Potyczki z językiem angielskim
     • Potyczki z językiem angielskim

     • W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas 2-3 wzięli udział w wieloetapowym konkursie z języka angielskiego „Potyczki z językiem”, który przygotowała i przeprowadziła anglistka Monika Malinowska. Celem konkursu było motywowanie do nauki języka angielskiego oraz wzbogacanie umiejętności językowych. Po podliczeniu zdobytych przez uczniów punktów z pięciu etapów konkursu komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

      a) klasy 2:

      I miejsce – Łucja Janiszewska kl. II b,

      II miejsce –Wojciech Gwiaździński kl. II c, Marcel Korczyński kl. II c,

      III miejsce – Aleksander Bąk kl. II a

      b) klasy 3:

      I miejsce – Antoni Przybylski kl. III a, Wincenty Walczak kl. III a

      II miejsce – Julia Prusak kl. III a, Stanisław Ulański kl. III b,

      III miejsce – Władysław Pytlarz kl. III b.

      Uczniowie klas 2-3 wzięli również udział w konkursie pięknego czytania w języku angielskim.
      Jak nazwa konkursu wskazuje, uczestnicy musieli przeczytać historyjkę płynnie, bezbłędnie, wcielając się w role.

      W konkursie przyznane zostały następujące miejsca:

      a) klasy 2:

      I miejsce – Maria Pilarska kl. II a

      II miejsce – Wiktor Sobocki kl. II a

      III miejsce – Marcel Koryczyński kl. II c, Alicja Rózga kl. II a

      b) klasy 3:

      I miejsce – Antoni Przybylski kl. III a

      II miejsce – Katarzyna Limiszewska kl. III a,

      III miejsce – Stanisław Ulański kl. III b, Wincenty Walczak kl. III a.

      Gratulujemy!

    • CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki
     • CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki

     • „Czytanie jest dla umysłu tym, czym ćwiczenia dla ciała”
      Joseph Addison

       

        Uczniowie klasy II c  doskonale wiedzą, że czytanie może sprawiać przyjemność, a omawianie przeczytanej lektury nie musi być nudne. W trakcie trwania Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" przeczytali następujące pozycje: „Dziewczynka z parku”, „ Doktor Dolittle i jego zwierzęta” oraz „Drzewo do samego nieba”.
      Po przeczytaniu każdej lektury uzupełniali swoje lekturniki. Zamiast ustnego omawiania lektur wykonali: „lekturę na lince”,  plakat zachęcający do przeczytania książki, pizzę lekturową, pudełko skojarzeń, projekt lekturowej doniczki oraz „lekturę na wieszaku”. A wszystko to pod kierunkiem wychowawczyni Pauliny Świerad.

    • Najmłodsi artyści wyróżnieni!
     • Najmłodsi artyści wyróżnieni!

     • 1 czerwca 2024r. został podsumowany Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Świat Dziecka”. Miło nam poinformować, że podczas tegorocznej 39. już edycji tego konkursu, którego organizatorem jest Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu wyróżnienia otrzymało dwoje naszych uczniów: Nadia Skórzewska, uczennica klasy trzeciej oraz Aleksander Walczak, uczeń  klasy pierwszej.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów oraz radości z tworzenia!! Docenione prace plastyczne obojga uczniów stawiszyńskiej szkoły oraz wielu innych autorów dzieł możemy podziwiać do 15 czerwca 2024 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Prace powstawały pod kierunkiem Joanny Kwinty nauczycielki plastyki.

     • IV Turniej Gier Komputerowych Online

     • 7 czerwca br. odbył się IV Turniej Gier Komputerowych Online, edycja Brawl Stars.
      Do turnieju przystąpiło 7 drużyn po 3 uczestników w każdej. Przebieg rozgrywek został podzielony na dwa etapy: 6 rund kwalifikacyjnych i wybór 4 najlepszych drużyn i  rozgrywki finałowe. Mecze wyświetlane były na żywo, dla graczy, kibiców i innych uczestników wydarzenia.

      Finalistami Turnieju zostali uczniowie: Gracjan Galuba, Szymon Janiak, Michał Kałużny,Wojciech Remiszewski, Jakub Różański, Dominik Szpitalak.

      Turniej zorganizował nauczyciel języka angielskiego Przemysław Jarzębski.

    • Terapia logopedyczna nie musi być nudna!
     • Terapia logopedyczna nie musi być nudna!

     • Udowodnili to kreatywnością i talentem artystycznym uczniowie klasy Ib  Aleksander Walczak laureat II miejsca i Aleksandra Wróblewska wyróżnienie, biorąc udział w VII Międzyszkolnym Logopedycznym Konkursie Plastycznym „Gdzie ukryła się głoska?”.


      29 maja 2024r. nasi uczniowie odebrali nagrody i dyplomy w Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opatówku.

      Serdecznie gratulujemy!

      Opiekun artystyczny logopeda Anita Krzyżaniak

    • A Ty lubisz poezję?  Powiatowy Konkurs Recytatorski – odsłona szkolna i gminna
     • A Ty lubisz poezję? Powiatowy Konkurs Recytatorski – odsłona szkolna i gminna

     •   24 maja 2024r. w naszej szkole odbył się etap szkolny Powiatowego Konkursu Recytatorskiego,
      w którym wzięło udział aż 35 uczniów z klas 1-3. Recytację wybranego utworu lirycznego oceniała szkolna komisja konkursowa w składzie: Joanna Woszczyk  dyrektor szkoły, nauczyciel polonista oraz Marta Szczepańska i  Daria Wojtczak – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej.

      Celem konkursu było: popularyzowanie twórczości polskich poetów piszących dla dzieci, zainteresowanie uczniów poezją a także doskonalenie dykcji i integracja uczniów.

      Po wysłuchaniu konkursowych recytacji komisja wyłoniła laureatów, którzy reprezentowali naszą szkołę na etapie gminnym. Zwycięzcami zostali:

      na poziomie klas pierwszych:

      I miejsce – Gabriela Gruszczyńska

      II miejsce – Jagoda Sieradzka

      III miejsce – Szymon Szkaradowski

      na poziomie klas drugich:

      I miejsce – Łucja Janiszewska

      II miejsce – Alicja Rózga

      III miejsce – Maria Pilarska

      na poziomie klas trzecich:

      I miejsce – Michał Kurzaj

      II miejsce – Wojciech Świętczak

      III miejsce – Julia Prusak

       

       27 maja 2024r. najlepsi recytatorzy zaprezentowali swoje recytacje w etapie gminnym Powiatowego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiegow Zbiersku.

      Miło nam poinformować, że laureatką I miejsca na poziomie klas pierwszych etapu gminnego została Gabriela Gruszczyńska uczennica naszej szkoły. Gabrysia została finalistką konkursu i już 7 czerwca br. wyrecytuje wiersz Wandy Chotomskiej pt. ”Łyżka” podczas finału w kaliskim ODN.

      Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

    • Nasi czytelnicy mają głos!
     • Nasi czytelnicy mają głos!

     • 27 i 28 maja 2024r.  społeczność uczniowska stawiszyńskiej szkoły uczestniczyła  się w Ogólnopolskich Wyborach Książek. Akcja miała na celu poznanie prawdziwych gustów czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocję czytania dla rozrywki i przyjemności. Tegoroczne wybory są drugą tego typu akcją w Polsce. W pierwszej edycji z 2015r., odbywającej się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, wzięło udział ponad 450 tysięcy uczniów i stanowiła ona ważny element badania czytelnictwa dzieci i młodzieży.

      Nad przebiegiem głosowania czuwała specjalnie powołana komisja.

      Dziękujemy za udział w największym badaniu czytelniczym w kraju!

    • Wycieczka do Warszawy
     • Wycieczka do Warszawy

     • 28 maja 2024r. trzecioklasiści pod opieką wychowawczyń Iwony Osajdy i Renaty Zielińskiej oraz Marty Szczepańskiej wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie poznawali prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzenie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Następnie spacerowali  wraz z przewodnikiem po Starym Mieście, podziwiając Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Pomnik Małego Powstańca oraz Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zobaczyli zmianę warty. Następnie udali się na PGE Narodowy, gdzie z entuzjazmem oglądali  szatnie piłkarzy drużyny narodowej, trybuny i loże VIP tego  nowoczesnego obiektu sportowego.

      Wycieczka była bardzo udana w miłej atmosferze. Trzecioklasiści zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, zrobili  pamiątkowe zdjęcia. Pomimo zmęczenia  na twarzach dzieci gościł uśmiech. Wspomnienia z wycieczki pozostaną długo w naszej pamięci!

       

       

       

    • Loteria w bibliotece
     • Loteria w bibliotece

     • Co czytać? – Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania,
      wyciąga się go z każdego czytania
      .

      Jarosław Iwaszkiewicz

       

      O słuszności słów Jarosława Iwaszkiewicza przekonali się uczestnicy szkolnej akcji Loteria w bibliotece organizowanej przez Joannę Zawodnią-Idziak nauczyciela bibliotekarza w ramach Ogólnopolskiego Programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”. Zabawa polegała na wylosowaniu losu, pod którym umieszczony był nieznany tytuł książki  z naszego księgozbioru. Zainteresowani czytelnicy odbierali losy oznaczone numerkami. Pod każdym numerem można było przeczytać ciekawą sentencję dotyczącą czytania książek oraz kategorię książki do przeczytania. Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem, a na aktywniejszych czytelników czekała miła niespodzianka. Dziękujemy za tak liczny udział!

    • Z wizytą u Mikołaja Kopernika
     • Z wizytą u Mikołaja Kopernika

     •  21 maja 2024r. uczniowie klas drugich wraz z wychowawczyniami Martą Szczepańską, Pauliną Świerad, Darią Wojtczak oraz pedagog Agnieszką Roszak – Janowską wybrali się na wycieczkę do Torunia. Głównym punktem wycieczki były warsztaty robienia świec żelowych,  które dostarczyły uczniom wielu wrażeń a także pogłębiły ich wiedzę uczniów na temat przypraw i ich zastosowania w codziennym życiu.

      Następnie wraz z przewodnikiem wycieczkowicze  spacerowali po Starówce, oglądali  Krzywą Wieżę, Bramę Starotoruńska i z uwagą słuchali historii związanej  z tymi miejscami. Nie mogło zabraknąć odwiedzin u Mikołaja Kopernika. W Katedrze św. Janów, w której często bywał słynny astronom uczniowie dowiedzieli się także, gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik i jak wyglądało życie w średniowiecznym Toruniu. Zachwyt uczniów wzbudził pomnik słynnego złotego osiołka oraz fontanna złotych żabek.

      Wyjazd był bardzo udany i inspirujący, Toruń na długo pozostanie w pamięci

    • W labiryncie tajemnic Kotliny Kłodzkiej i Pragi
     • W labiryncie tajemnic Kotliny Kłodzkiej i Pragi

     • 27-28.05.2024 r. klasy VIII oraz uczennice klasy VII a uczestniczyli w wycieczce Kotlina Kłodzka – Praga. W pierwszym dniu wyjazdu uczestnicy wycieczki zwiedzili starówkę Kłodzka oraz podziwiali mury twierdzy kłodzkiej – poznali historię tej budowli obronnej. Następnie odwiedzili Błędne Skały, gdzie przeszli przez kręte labirynty skalne, przeciskali się przez wąskie przejścia, schylali, aby przecisnąć się przez niewielkie szczeliny. Jednocześnie mieli możliwość poznania ciekawostek przyrodniczych Gór Stołowych. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Bazyliki w Wambierzycach oraz przejście parkiem zdrojowym w Polanicy Zdrój.
      W drugim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Pragę. Mimo deszczowej aury, zobaczyli Pałac Czerninów, Zamek Praski (siedzibę prezydenta Czech), Katedrę Wita. Z Hradczan przeszli na Rynek do kościoła Św. Mikołaja. Podziwiali słynny zegar astronomiczny Orloj. Spacerowali słynnym mostem Karola. Zobaczyli również najstarszą w Europie synagogę.

      Opiekunami podczas wycieczki byli: Przemysław Jarzębski, Monika Malinowska i Agnieszka Roszak-Janowska.

    • Edukacja z wojskiem
     • Edukacja z wojskiem

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie edukacyjno- obronnym Edukacja z wojskiem, który został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym celem programu jest podniesienie świadomości dzieci  i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.

      23.05.2024 r. klasa 7b rozpoczęła szkolenie od musztry, uczniowie ustawieni w dwuszeregu wmaszerowali do sali. Żołnierze opowiedzieli o pracy w wojsku, przekazali uczniom, że ich zadaniem nie jest tylko obrona kraju podczas wojny, ale także służba obywatelom w wielu innych sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu.  

      Pierwsza teoretyczna część spotkania została poświęcona tematyce bezpieczeństwa, prowadzący opowiedzieli o trzech filarach bezpieczeństwa oraz o bezpieczeństwie cybernetycznym. Żołnierze próbowali przekazać uczniom, jak wiele tracą w życiu, nadużywając telefonów oraz Internetu oraz opowiedzieli o zagrożeniach związanych z Internetem oraz zawieraniem znajomości online. Następnie uczniowie przeszli praktyczne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

      Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, uczniowie mogli zadawać żołnierzom nurtujące ich pytania.