Jak co roku w listopadzie przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji „Rzuć palenie razem z nami”. Tegoroczna akcja przypadła w dniu 19 listopada.
Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.
Akcja „Rzuć palenie razem z nami” adresowana jest zarówno do palaczy, jak i osób niepalących. Celem jest zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie,a w szczególności dzieci. W Polsce pali ok. 9 mln osób; częściej są to kobiety niż mężczyźni. Niestety wciąż jesteśmy w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o największą liczbę osób palących. Wśród chorób, na które najczęściej zapadają palacze, wymienić należy: nowotwory, choroby układu krążenia oraz przewlekłe nienowotworowe choroby układu oddechowego.
Należy wspomnieć, iż papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. W dodatku nie ma mniej szkodliwych papierosów – wszystkie papierosy, bez wyjątku, „light”, „slim” czy e-papierosy, są tak samo szkodliwe dla zdrowia.
Negatywny wpływ substancji rakotwórczych na zdrowie dotyczy również tzw. palaczy biernych, czyli tych, którzy nigdy nie palili, a przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Palacze bierni wdychają te same trujące i rakotwórcze substancje, inna jest jedynie skala narażenia ich na zachorowanie.
Najskuteczniejszym i jedynym znanym obecnie sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuca, i inne choroby odtytoniowe jest rzucenie palenia. Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.
Nasi uczniowie w pracach plastycznych przekonują wszystkich, że warto żyć bez zniewolenia od nikotyny.