• Akcja antynikotynowa „Rzuć palenie razem z nami”
     • Akcja antynikotynowa „Rzuć palenie razem z nami”

     • Jak co roku w listopadzie  przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji „Rzuć palenie razem z nami”. Tegoroczna akcja przypadła w dniu  19 listopada.

      Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków  do rzucenia palenia.

      Akcja „Rzuć palenie razem z nami” adresowana jest zarówno do palaczy, jak i osób niepalących.  Celem jest zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie,a w szczególności dzieci. W Polsce pali ok. 9 mln osób; częściej są to kobiety niż mężczyźni.  Niestety wciąż jesteśmy w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o największą liczbę osób palących. Wśród chorób, na które najczęściej zapadają palacze, wymienić należy: nowotwory, choroby układu krążenia oraz przewlekłe nienowotworowe choroby układu oddechowego.

      Należy wspomnieć, iż papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. W dodatku nie ma mniej szkodliwych papierosów – wszystkie papierosy, bez wyjątku, „light”, „slim” czy e-papierosy, są tak samo szkodliwe dla zdrowia.

       

       

      Negatywny wpływ substancji rakotwórczych na zdrowie dotyczy również tzw. palaczy biernych, czyli tych, którzy nigdy nie palili, a przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Palacze bierni wdychają te same trujące i rakotwórcze substancje, inna jest jedynie skala narażenia ich na zachorowanie.

      Najskuteczniejszym i jedynym znanym obecnie sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuca, i inne choroby odtytoniowe  jest rzucenie palenia.   Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

      Nasi uczniowie w pracach plastycznych przekonują wszystkich, że warto żyć bez zniewolenia od nikotyny.

    • „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście” (Robert Baden-Powell)
     • „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście” (Robert Baden-Powell)

     • W tym roku szkolnym w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej nasza szkoła wzięła udział
      w programie Polskiej Akcji Humanitarnej „Zamiast kwiatka – niosę pomoc”.

      Uczniowie podczas godzin wychowawczych obejrzeli film „Sztuka pomagania”. Dowiedzieli się: co to jest kryzys humanitarny, czym jest spowodowany oraz na czym polega pomoc humanitarna. Uczniowie wykonali ulotki zachęcające do pomagania oraz papierowe kwiaty origami.

      Każda klasa przekazała kwotę 50 zł na działalność PAH, w sumie zebraliśmy 800 zł.

      Dziękujemy!

    • Ogólnopolski Tydzień Kariery
     • Ogólnopolski Tydzień Kariery

     • Uczniowie stawiszyńskiej szkoły brali udział w 12. edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, która odbyła się  od 19 do 25 października br. W tym roku temat OTK brzmiał: Doradzamy - zawodowo, wybieramy - odlotowo. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Mój potencjał”, gdzie poznawali własne zasoby, uporządkowali własne wartości, zainteresowania, umiejętności, predyspozycje, mocne i słabe strony. Tworzyli gazetkę „Zawodowy mix”, gdzie przedstawiali świat zawodów i ich specyfikę oraz rynek pracy. Chętnie rozmawiali o zawodach, które są w ich zasięgui przymierzali się do zawodów oraz przyszłej pracy za kilka lat. Wszyscy nauczyciele podkreślali,
      że uczymy się przez całe życie. Doradca zawodowy scharakteryzował typy szkół ponadpodstawowych, a uczniowie analizowali  możliwości wyboru, orientując się w szkołachw regionie. Uczniów klas VII -VIII przygotowaliśmy do planowania własnego rozwoju i podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych poprzez przygotowanie prezentacji multimedialnej „Planer zawodowy”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w klasach młodszych, gdzie uczniowie wykonali oryginalne prace. Uczniowie poznawali zawody i środowisko pracy w języku angielskim jak również w języku niemieckim. W całej szkole doradca zawodowy przeprowadził sondaż najchętniej wybieranych zawodów tj. kosmetyczka, fryzjer, lekarz, weterynarz, informatyk, rolnik, mechanik samochodowy, policjant, architekt, piłkarz zawodowy, fotograf, aktor, kucharz, sprzedawca, elektryk, astronauta..

    • Szkoła pamięta
     • Szkoła pamięta

     • Nasza szkoła przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
      Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce uczniowie nie mogli odwiedzić miejsc upamiętniających ważne wydarzenia historyczne oraz porządkować grobów. Działania podejmowane w ramach akcji odbywają się na terenie szkoły lub mają charakter multimedialny. Uczniowie klas młodszych przygotowali prace „Zapal światełko bohaterom” i w ten sposób symbolicznie oddali hołd osobom, które walczyły za wolność Polski. Klasy starsze przygotowują prezentacje „Dzieje mojej miejscowości i losy jej mieszkańców.