• Edukacja z wojskiem
          • Edukacja z wojskiem

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie edukacyjno- obronnym Edukacja z wojskiem, który został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym celem programu jest podniesienie świadomości dzieci  i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.

            23.05.2024 r. klasa 7b rozpoczęła szkolenie od musztry, uczniowie ustawieni w dwuszeregu wmaszerowali do sali. Żołnierze opowiedzieli o pracy w wojsku, przekazali uczniom, że ich zadaniem nie jest tylko obrona kraju podczas wojny, ale także służba obywatelom w wielu innych sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu.  

            Pierwsza teoretyczna część spotkania została poświęcona tematyce bezpieczeństwa, prowadzący opowiedzieli o trzech filarach bezpieczeństwa oraz o bezpieczeństwie cybernetycznym. Żołnierze próbowali przekazać uczniom, jak wiele tracą w życiu, nadużywając telefonów oraz Internetu oraz opowiedzieli o zagrożeniach związanych z Internetem oraz zawieraniem znajomości online. Następnie uczniowie przeszli praktyczne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, uczniowie mogli zadawać żołnierzom nurtujące ich pytania.

        • Labores pariunt honores – trudy przynoszą zaszczyty
          • Labores pariunt honores – trudy przynoszą zaszczyty

          • Powyższa sentencja stała się hasłem przewodnim szkolnego konkursu „Sentencje łacińskie na co dzień”, w którym uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły mogli zaprezentować swoje umiejętności plastyczne. Zadanie konkursowe polegało na jak najtrafniejszym zobrazowaniu wylosowanej sentencji łacińskiej oraz zamieszczeniu jej wraz z tłumaczeniem na plakacie.

            Technika wykonania prac była dowolna. W konkursie wzięła udział liczna reprezentacja klas czwartych (dziewięć osób), po jednej osobie z klasy piątej i szóstej oraz dwie uczennice klasy siódmej. I to właśnie spośród najstarszych uczestników komisja konkursowa wybrała laureatkę I miejsca.

            Bezapelacyjnie została nią Agata Chabierska z klasy 7b. Każdy z uczestników może czuć się wygranym, gdyż zadanie wymagało od wszystkich wykazania się dużą kreatywnością i wyobraźnią twórczą. II miejsce zajęła Liliana Kozłowska, natomiast III przyznano ex aequo Julii Andrzejewskiej i Nadii Biesiadzie. Wszystkie dziewczęta to uczennice klasy 4a. Uczeń klasy 5b, Kamil Czarnota,
            za swoją pracę otrzymał wyróżnienie.

            W konkursie uczestniczyli również:

            Pola Guźniczak kl. 4a, Alicja Kostrzewa kl. 4a, Melisa Mazurek kl. 4a, Zuzanna Mazurek kl. 4a, Gabriela Stamburska kl. 4a, Kamil Stanisławski kl. 4b, Igor Cieślak kl. 6b i Laura Maciaszczyk kl. 7b.

            W skład komisji konkursowej weszli nauczyciele:  Joanna Kwinta, Magdalena Rutkowska i Patryk Żubrowski,.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Poniżej zamieszczamy ich zdjęcia z dyplomami oraz wykonane prace konkursowe.

          • 4. zbiórka zabawek dla dzieci chorych onkologicznie.

          • Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat.

            Wszystkim Darczyńcom składamy serdeczne podziękowana za włączenie się w 4. zbiórkę zabawek dla dzieci chorych onkologicznie. Wszystkie zebrane w szkolnej akcji zabawki, gry, puzzle, artykuły piśmiennicze zostały 24 maja 2024r. spakowane i wysłane do Fundacji oGROMna Pomoc – głównego organizatora zbiórki. Przepełnia nas nadzieja, że dzięki darom serca wspólnie wywołamy uśmiech na twarzach Małych Bohaterów.

        • Kreatywność w zabawie „NIE uzależnienia- buzia pełna zadowolenia”
          • Kreatywność w zabawie „NIE uzależnienia- buzia pełna zadowolenia”

          • 22 maja 2024 roku uczennice klasy II a Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola   w Stawiszynie Maria Pilarska i Alicja Rózga uczestniczyły w podsumowaniu konkursu organizowanym przez Powiatową Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Opatówku pod honorowym patronatem Starosty Kaliskiego. W ramach konkursu „Dlaczego warto mówić nie?” dziewczynki nagrały oryginalny materiał filmowy i zajęły III miejsce w powiecie. Spot pokazuje talent, zdolności audiowizualne i kreatywne pomysły uczennic naszej szkoły. Zostały przedstawione cztery scenki, gdzie wygrały zdrowe nawyki i postawy wobec mądrego korzystania z technologii cyfrowych oraz świadomości ograniczania cukru na rzecz spożywania owoców. Uczennice najlepiej zapamiętają umiejętność mówienia „Nie” w kreatywnych działaniach. Marysia i Alicja przy wspólnej zabawie aktorskiej zdecydowanie wyrażały swoje NIE. Nagranie scenki pokazują, że potrafią odmówić i mają swoje zdanie. Gratulujemy!

        • Spotkanie autorskie
          • Spotkanie autorskie

          • To bardzo ważne, by pamiętać, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, bo prawa dziecka to prawa człowieka.

                                                           Marek Michalak

             

                        20 maja br. dyrektor szkoły Joanna Woszczyk, szkolny koordynator WLC Joanna Zawodnia- Idziak oraz troje Mistrzów VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników: Łucja Janiszewska, Marcel Łuczak, Karina Kopeć mieli zaszczyt wziąć udział w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez PBP Książnica im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Prelegentem  tego wyjątkowego spotkania był dr Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Oprócz pełnienia tak wielu ważnych funkcji,
            pan Marek Michalak jest także pisarzem, autorem cieszących się ogromną popularnością książek dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych: ”Opowieści o tym , co w życiu ważne”, „Opowieści o tym, co daje moc”, „Opowieści o prawach dziecka” i „Wielcy przyjaciele dzieci”.

                        Udział w spotkaniu był okazją do rozmowy na temat praw, ale także potrzeb dzieci. Gość podjął dyskusję z dziećmi na temat wartości i tego co w życiu ważne. Zobaczyliśmy Order Uśmiechu, ale także dowiedzieliśmy się, jaka jest procedura otrzymania jedynego odznaczenia nadawanego przez dzieci. Niezwykle przejmującym momentem dla dzieci był imienny wpis pisarza do książki. To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.  Dziękujemy Zarządowi Rady Rodziców za sfinansowanie dojazdu do Kalisza i zakup książek dla naszych Mistrzów
            i biblioteki szkolnej.

        • Sukces ucznia jest sukcesem nauczyciela, sukces nauczyciela jest w rękach uczniów
          • Sukces ucznia jest sukcesem nauczyciela, sukces nauczyciela jest w rękach uczniów

          • Po raz drugi Biblioteka stawiszyńskiej szkoły otrzymała tytuł Aktywnej biblioteki. Dyrektor szkoły Joanna Woszczyk, nauczyciel bibliotekarz Joanna Zawodnia-Idziak oraz uczennica klasy VI b Alicja Sura wraz z mamą uczestniczyły w uroczystym podsumowaniu VI edycji projektu pt. „AKTYWNA BIBLIOTEKA”, które miało miejsce
            8 maja 2024r. w siedzibie Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. W ramach projektu zorganizowano konkurs czytelniczo – plastyczny dla uczniów na komiks „Książka, którą warto przeczytać”, w którym III miejsce zajęła nasza uczennica Alicja Sura.
            Kolejny konkurs adresowany był do nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych. Z dumą informujemy, że wśród laureatów tego konkursu znalazła się nasza pani bibliotekarz Joanna Zawodnia- Idziak. Działania podejmowane z inicjatywy bibliotekarza zostały docenione przez jury i uhonorowane zaszczytnym II miejscem.
            Gratulujemy nauczycielowi i życzymy kolejnych sukcesów w promowaniu czytelnictwa i rozwijaniu pasji czytania, a Alicji rozwijania zamiłowań i zainteresowań plastycznych.

        • VII Ogólnopolski Konkurs Wielkiej Ligi Czytelników
          • VII Ogólnopolski Konkurs Wielkiej Ligi Czytelników

          • A kiedy człowiek uwielbia czytać, otwiera się przed nim cały świat

            Regina Brett

             

                        Za nami szkolny finał i zarazem półfinał VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielkiej Ligi Czytelników, którego celem było kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

            Szkolny etap polegał na przeczytaniu co najmniej pięciu książek z konkursowej listy oraz zaliczeniu testów ze znajomości tych lektur. Uczniowie wykonywali testy w domach, często wraz z rodzinami. Ta część konkursu w sposób szczególny promowała tworzenie społeczności aktywnych czytelników biblioteki szkolnej, promowanie postawy zdrowej rywalizacji, samodzielne i rodzinne czytanie książek oraz integrację międzypokoleniową.

            Do drugiego etapu zakwalifikowało się dwadzieścia dwie osoby, których zadaniem było przeczytanie książki półfinałowej i samodzielne napisanie testu sprawdzającego podczas szkolnych finałów.

            Z radością informujemy, że troje uczestników z kategorii klas 1-3 dostało się do ogólnopolskiego finału: Mistrz Szkoły – Łucja Janiszewska z klasy 2b, I Wicemistrz Szkoły – Marcel Łuczak z  klasy 3 a i II Wicemistrz Szkoły – Karina Kopeć z klasy 1 b. Uczniowie ci już 9 maja br. będą reprezentować naszą szkołę w finale WLC. Trzymamy za Was kciuki!

          • Dzień Otwarty Oczarowania Tajemnicą Nauki

          • Dzień Otwarty Oczarowania Tajemnicą Nauki 

            pod takim hasłem 12 marca 2024r. obchodziliśmy w stawiszyńskiej szkole Święto Nauki, w którym oprócz uczniów naszej szkoły uczestniczyli wyjątkowi goście. Nasze zaproszenie przyjęły przedszkolaki, które od września br. rozpoczną naukę w naszej szkole. Towarzyszyli im rodzice. Tajemnice nauki uczniowie i goście odkrywali podczas różnorodnych zajęć sensorycznych, kreatywnych, interaktywnych, z obozotami, a także poprzez sport. Był też czas na doświadczenia i eksperymenty przyrodnicze, chemiczne i fizyczne przygotowane przez uczniów starszych klas. Był to dzień pełen wrażeń i fascynacji.