• Mamy Mistrzów Pięknego Czytania
          • Mamy Mistrzów Pięknego Czytania

          • W szkolnej bibliotece miało miejsce Wielkie Święto Wiosny! 13 drugoklasistów wzięło udział w Konkursie Pięknego Czytania Wiosna w wierszach, którego celem  było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz zachęcenie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności.

            Każdy z uczestników po krótkim zapoznaniu się z nieznanym tekstem prezentował swój talent przed komisją konkursową, która brała pod uwagę płynność i poprawność czytania, wyrazistość i dykcję, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.

            Jury w składzie: Elżbieta Sip- dyrektor Biblioteki Publicznej w Stawiszynie, Renata Zielińska- wychowawczyni klasy II b oraz Joanna Zawodnia- Idziak nauczyciel bibliotekarz  wyłoniło troje Mistrzów Pięknego Czytania. Ten wspaniały tytuł otrzymali uczniowie z klasy IIa:

            Julia Prusak, Michał Kurzaj oraz Wincenty Walczak.

             Laureaci otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za emocje, przyjazną atmosferę,
            ale przede wszystkim  za piękne czytanie.

        • Góra Grosza 23
          • Góra Grosza 23

          •  

            Nasza szkoła kolejny raz uczestniczyła w zbiórce „Góra Grosza”. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną i materialną dla potrzebujących dzieci i ich rodzin z terenu całej Polski. Akcję przeprowadził Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem opiekunki Moniki Malinowskiej.

            Biorąc udział w XXIII edycji programu, zebraliśmy 438 zł 90 gr., a waga zebranych monet to 35 kg.  Za przeliczenie monet odpowiedzialna była komisja w składzie:

            Adam Gabrysiak kl. VII a, Mateusz Iwasiński kl. VII a, Lidia Janczyk kl. IV b Wiktoria Lewandowska kl. VII a, Mateusz Lewandowski kl. V a, Marta Napruszewska kl. IV b i Fabian Piotrowski kl. VII a.

        • W Żartowni w Zbiersku
          • W Żartowni w Zbiersku

          • Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

            J. Korczak


            8 marca 2023r. z okazji Dnia Kobiet klasy 1a oraz 1b wraz z wychowawczyniami: Darią Wojtczak i Martą Szczepańską wybrały się do niezwykłego miejsca położonego w zielonym sercu lasu, czyli Żartowni w Zbiersku.
            Pierwszoklasiści mieli okazję brać udział w warsztatach rozwijających wyobraźnię i twórczość poprzez wykonanie oryginalnych kolorowych kukiełek teatralnych z drewnianych łyżek zdobionych według ich projektu. Działania koordynowała Pani Żaneta, twórczyni Żartowni. Kolejnym etapem naszego spotkania z naturą była wycieczka w głąb lasu oraz wsłuchanie się w to, co mówią drzewa. Dzieci napisały także Receptę na szczęście, której głównym składnikiem było doświadczanie bliskości natury – śpiewu ptaków, szumu wiatru i dostrzeganie palety barw.
            Kluczowym punktem wyprawy było odnalezienie spokoju w otaczającej nas zieleni oraz wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Na zakończenie dzieci piekły kiełbaski przy ognisku a także dzieliły się wrażeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi istoty lasu w życiu każdego człowieka.
              To był radosny i niezapomniany dzień.

        • W zdrowym ciele, zdrowy duch
          • W zdrowym ciele, zdrowy duch

          • Wychowawczynie klas czwartych Iwona Chojnacka i Aleksandra Wojciechowska  podczas zajęć z wychowankami zorganizowały dla nich gry i zabawy integracyjne. Czwartoklasiści stworzyli międzyklasowe drużyny  i z wielkim entuzjazmem oraz poczuciem humoru przystąpili do rozgrywek.

            Gry i zabawy uczą komunikacji i współpracy. Sprzyjają budowaniu relacji między rówieśnikami, rozwijają sprawność fizyczną, psychiczną i społeczną. Zdrowe relacje gwarantują zdrowie psychiczne każdego człowieka.

            W trakcie integracji uczniowie kształtowali przynależność do grupy oraz poczucie odpowiedzialności za zachowanie swoje i grupy.  Integracji towarzyszył śmiech, zadowolenie    oraz zdrowa rywalizacja. Na zakończenie uczniowie podziękowali sobie za wspólną zabawę.


        • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej
          • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

          • Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.

                                                                                                                                  Cyceron

             

             

            13 marca br. odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej uczniów klas I, które na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości naszej szkoły. Odbywa się ono w II semestrze, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet.  Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna, podczas której przekazano dzieciom wiedzę o książce i bibliotece. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności: Joanny Woszczyk – dyrektor szkoły, Joanny Zawodniej-Idziak nauczyciela bibliotekarza, Darii Wojtczak, Marty Szczepańskiej i Pauliny Świerad  - wychowawczyń oraz rodziców złożyli uroczyste przyrzeczenie:

            MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,

            TOBIE KSIĄŻKO PRZYRZEKAMY,

            ŻE SZANOWAĆ CIĘ BĘDZIEMY,

            KRZYWDY ZROBIĆ CI NIE DAMY,

            OBOWIĄZKÓW CZYTELNIKA

            BĘDZIEMY PRZESTRZEGAĆ PILNIE

            I Z TWYCH RAD

            I Z TWYCH MĄDROŚCI

            KORZYSTAĆ OD DZIŚ USILNIE.

            Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste wręczenie przez dyrektor szkoły pamiątkowych dyplomów i pierwszych książeczek.

            Nowym czytelnikom naszej biblioteki życzymy, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek
            oraz pasja czytania.

        • I miejsce żeńskiej drużyny siatkarskiej w finale powiatu kaliskiego
          • I miejsce żeńskiej drużyny siatkarskiej w finale powiatu kaliskiego

          • I miejsce żeńskiej drużyny siatkarskiej w finale powiatu kaliskiego

            7 marca w 2023 r. w Stawiszynie odbył się finał Powiatu Kaliskiego w mini piłce siatkowej dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci. Do zawodów zgłosiło się 5 zespołów z powiatu kaliskiego, które reprezentowały: SP Stawiszyn, SP Janków Pierwszy, SP Piotrów,SP Koźminek, SP Nowy Nakwasin. Zgodnie z regulaminem mistrzostw mecze zostały rozegrane „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów

                        Młode siatkarki ze Stawiszyna bez straty seta wygrały wszystkie mecze, zajmując pierwsze miejsce i broniąc tytułu mistrzyń powiatu. Gratulujemy!

             

            Opiekun zespołu:

            nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Wesołowski

            Skład zespołu:

            Julia Barańska, Adrianna Bylica, Julia Martyna, Patrycja Nowakowska, Julia Martyna,
            Chanel Petrol, Marta Rochna, Iga Sieradzka, Martyna Szymczak, Maria Urbaniak,
            Nikola Wróblewicz.

        • Dzień Bezpiecznego Internetu
          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • 20.02.2023 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Święto to zostało utworzone w 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Celem obchodów jest propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych i promocję pozytywnego wykorzystania Internetu. W tym dniu uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci w konkursie na platformie wordwall. Klasy przygotowały też prace plastyczne, w których przestawiły najważniejsze ich zdaniem zasady, dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. |Działania koordynował Samorząd Uczniowski pod opieką Moniki Malinowskiej.

        • Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem
          • Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem

          • Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem

            Leonardo da Vinci


            17 lutego br. przypada Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli
            w wielu aktywnościach: wykonali prace plastyczne, maski, lapbooki, przebrali się za koty.
            Z wizytą do naszej szkoły przybyła Pani Natalia Kaczor lekarz weterynarii, która niezwykle ciekawie opowiedziała dzieciom o swojej pracy, pokazała, w jaki sposób odbywa się podstawowa wizyta kotów w lecznicy, a także odpowiedziała na niekończące się pytania uczniów. Kolejnym gościem był kot, który z pełną klasą i wdziękiem pozwolił się przebadać.
            Zorganizowane zajęcia miały na celu uwrażliwienie dzieci na problem głodujących
            i bezdomnych kotów, rozwijanie wrażliwości, szacunku do zwierząt oraz rozwijanie dziecięcej aktywności twórczej.

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Słowa Czesława Miłosza: […] polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją stały się hasłem obchodzonego w stawiszyńskiej szkole 20 lutego br. Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

            Celem obchodów było kształtowanie świadomości językowej oraz propagowanie dbałości
            o poprawność polszczyzny. W tym dniu uczniowie klas I stali się mistrzami w wyszukiwaniu ukrytych liter na obrazkach. Klasy II pochwaliły się znajomością zasad ortograficznych,
            a przedstawiciele klas III - V sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego, rozwiązując zagadki (krzyżówkę, wykreślankę, chmurki, literowanie, odgadywanie wyrazów z trudnościami ortograficznymi). Natomiast uczniowie klas VI - VIII wzięli udział w II Szkolnym Dyktandzie.
              Na realizacją zadań językowych czuwały ich pomysłodawczynie: Joanna Zawodnia-Idziak nauczyciel bibliotekarz oraz Monika Malinowska opiekun Samorządu Uczniowskiego.

            Słowa Czesława Miłosza: […] polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją stały się hasłem obchodzonego w stawiszyńskiej szkole 20 lutego br. Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

            Celem obchodów było kształtowanie świadomości językowej oraz propagowanie dbałości
            o poprawność polszczyzny. W tym dniu uczniowie klas I stali się mistrzami w wyszukiwaniu ukrytych liter na obrazkach. Klasy II pochwaliły się znajomością zasad ortograficznych,
            a przedstawiciele klas III - V sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego, rozwiązując zagadki (krzyżówkę, wykreślankę, chmurki, literowanie, odgadywanie wyrazów z trudnościami ortograficznymi). Natomiast uczniowie klas VI - VIII wzięli udział w II Szkolnym Dyktandzie.
              Na realizacją zadań językowych czuwały ich pomysłodawczynie: Joanna Zawodnia-Idziak nauczyciel bibliotekarz oraz Monika Malinowska opiekun Samorządu Uczniowskiego.

          • Brązowy medal w 29. „Goli”

          • W sobotę 18 lutego br. uczniowie naszej szkoły stanęli do sportowej rywalizacji  w 29. Halowym Turnieju Piłki Nożnej im. Józefa Goli rozgrywanym w Międzyszkolnej Hali Sportowej
            przy ul. Długosza w Kaliszu.
            Stawiszyńscy futboliści,  prowadzeni przez nauczyciela wychowania fizycznego Jacka Nowakowskiego, rozegrali bardzo dobry turniej i zdobyli 3 miejsce.

            W meczu o III miejsce podopieczni Jacka Nowakowskiego nie dali szansy drużynie SP 14 Kalisz, którą pokonali 5:0. Bramki dla SP Stawiszyn strzelili: Kacper Górecki 3, Filip Skowroński
            i Mateusz Sobczak.

            Najlepszym piłkarzem stawiszyńskiej drużyny został Kacper Górecki.

             

            Skład drużyny: Cezary Bącler, Aleks Dziubek, Kacper Górecki, Jakub Kosmowski,
            Norbert Mitula, Eryk Przybylski, Wojciech Przybyła, Filip Skowroński, Mateusz Sobczak
            .

             

            Gratulujemy!!!

        • Poczta walentynkowa
          • Poczta walentynkowa

          • Walentynki to okazja, aby wyrazić sympatię w stosunku do bliskich osób. Najpopularniejszym zwyczajem jest wysyłanie kartek oraz wręczanie drobnych upominków.

            W tym roku w naszej szkole została zorganizowana poczta walentynkowa. Wysłane walentynki zostały dostarczone do adresatów przez uczennice klas VIII – Gabrielę Krupińską i Lilianę Lewicz. Uczniowie klas 1-3 otrzymali także serca, a wszyscy uczniowie szkoły lizaki w kształcie serc.

            Poczta walentynkowa dostarczyła 137 walentynek i 134 serduszka.

        • Co mnie bawi? Co mnie śmieszy?
          • Co mnie bawi? Co mnie śmieszy?

          • Już po raz 5. spotkaliśmy się na zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej Książko przedstaw się! Odczarowujemy czytanie, tym razem pogłębialiśmy swoje gusta czytelnicze. Uczestnicy programu musieli przygotować fragmenty tekstów, które przywołują u nich miłe wspomnienia.  Wykorzystując część z przygotowanych prac stworzyliśmy wiersz, który zatytułowaliśmy „Świrki, żwirki
            i pteraki”.
            Owoc naszej pracy możecie zobaczyć na zdjęciach.

        •  Tanecznym krokiem w nowy rok
          • Tanecznym krokiem w nowy rok

          • 17 stycznia 2023 r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa, w której wzięli udział uczniowie klas V-VIII. Przedstawiciele klas przygotowali wróżby noworoczne dla swoich rówieśników. Chętni uczniowie z wróżb „dowiedzieli się”, jaki będą wykonywać zawód i co ich spotka w nadchodzącym roku. Na parkiecie mogli zaprezentować swoje umiejętności taneczne, a największą popularnością cieszyły się utwory integracyjne, np. „Belgijka”. Każda klasa przygotowała w swojej klasopracowni poczęstunek, dodatkowo Rada Rodziców ufundowała dla uczestników zabawy frytki, za co serdecznie dziękujemy.

            Opiekę podczas zabawy sprawowali wychowawcy klas V-VIII.

        • Kot to Kot! Przygody Garfielda w komiksach i kreskówkach
          • Kot to Kot! Przygody Garfielda w komiksach i kreskówkach

          • Podczas styczniowych zajęć w ramach programu Książko- przedstaw się! Odczarowujemy czytanie uczniowie zastanawiali się, co było pierwsze, komiks czy kreskówka? Wspólnie czytaliśmy fragmenty komiksu o przygodach rudego kocura, analizowaliśmy, co daje nam większą  swobodę
            w odbiorze, a co bardziej pobudza naszą wyobraźnię. Na zakończenie  każdy uczestnik przygotował  komiks do wybranej przez siebie kreskówki. Powstały ciekawe sekwencyjne historyjki.

        • Artystyczna wizja wartości chrześcijańskich nagrodzona!
          • Artystyczna wizja wartości chrześcijańskich nagrodzona!

          • Z dumą i radością przekazujemy wspaniałą wiadomość o sukcesie Zofii Kwinty uczennicy klasy 8a stawiszyńskiej szkoły, która  została laureatką VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Święty Mikołaj - biskup o miłosiernym sercu dla rodzin z dziećmi oraz uczniów klas I–III i IV-VIII szkół podstawowych. Praca Zosi została wysoko oceniona przez komisję konkursową, która, biorąc pod uwagę zgodność pracy z tematem,  walory artystyczne, stopień trudności wykonanej pracy, jakość wykonania i dobór techniki plastycznej oraz oryginalność oraz pomysłowość, przyznała jej autorce II miejsce i nagrodę rzeczową.

            Zosiu, serdecznie gratulujemy i życzymy nieustannego rozwijania talentu!

        • Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj
          • Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj

          • Nasza szkoła wzięła udział w piątej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Fundację „Dbam o mój zasięg” - „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym
            przez nowe technologie. W ramach kampanii przedstawiciele klas losowali inną klasę, dla której przygotowali kartkę świąteczną z życzeniami. Wręczanie kartek i składanie życzeń odbyło się
            19 grudnia 2022 r. podczas zajęć z wychowawcą. Nad przebiegiem kampanii czuwała opiekun Samorządu Uczniowskiego Monika Malinowska.

          • Dary serca

          • Otwórz szeroko  oczy i rozejrzyj się, czy ktoś nie potrzebuje trochę czasu, trochę uwagi. Może jest to człowiek samotny albo zgorzkniały, albo chory, albo niedołężny. Może starzec, a może dziecko.
            Nie pomiń, gdy możesz coś z siebie ludziom ofiarować jako człowiek.

             

            Albert Schweitzer

            Uśmiech, łzy wzruszenia i dobre słowo od tych, którzy przyjęli od społeczności stawiszyńskiej szkoły paczki wypełnione darami z serca, to najpiękniejsze i bezcenne podziękowanie.

            Dziękujemy serdecznie za pomoc w przygotowaniu świątecznych podarunków.

          • Spotkanie wigilijne

          • Trafia się czas jedyny w roku
            Gdy zwalnia puls zmęczonych miast
            Z nieba do serc zlatuje spokój
            Przynoszą go posłańcy gwiazd
            Trafia się czas cały z nadziei
            Że dobro w nas pokona lęk
            I z dnia na dzień na lepsze zmieni
            To wszystko co straciło sens

            Od nieba do nieba
            Z postojem na trud
            Od święta do święta
            Od cudu po cud

             

            19 grudnia br. uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, ich rodziny oraz pedagodzy specjalni Anita Krzyżaniak, Paulina Świerad i Joanna Zawodnia-Idziak wzięli udział w spotkaniu wigilijnym, które jak co roku  zaszczycili  swą obecnością zaproszeni goście: dyrektor szkoły Joanna Woszczyk, inspektor  ds. oświaty Aleksandra Bylica oraz zarząd Rady Rodziców - Agnieszka Sieradzka, Agnieszka Kaźmierczak,  Magdalena Kozłowska oraz Karolina Łuczak. 
            W bożonarodzeniowy klimat wprowadził zebranych występ wszystkich uczestników spotkania połączony ze  śpiewem kolęd uczennic  naszej szkoły oraz muzykowaniem  na instrumentach: tubie, flecie, gitarze i pianinie. Nie zabrakło wzruszających życzeń, dzielenia się opłatkiem i oczywiście prezentów.