• Projekt historyczny BohaterON
          • Projekt historyczny BohaterON

          • W październiku bieżącego roku szkolnego  uczniowie klas IV-VI stawiszyńskiej szkoły wzięli udział w realizacji ogólnopolskiego projektu historycznego BohaterON. Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego.

            Aby przybliżyć dzieciom wydarzenia, które miały miejsce w czasie powstania warszawskiego, w każdej z klas przeprowadzone zostały dwie lekcje, których temat brzmiał: "BohaterON w Twojej Szkole". Lekcje  rozpoczęły się od wprowadzenia uczniów w tematykę II wojny światowej. Po zapoznaniu uczniów z ważnymi informacjami historycznymi dotyczącymi wojny i powstania, w klasach czwartych i piątych, zostało włączone słuchowisko „Mały  roznosiciel nadziei”, podczas którego wysłuchaliśmy wspomnień pana Stanisława, bohatera biorącego udział w powstaniu warszawskim. Wydarzenia opowiedziane przez uczestnika powstania warszawskiego, przybliżyły wszystkim tę niewyobrażalnie trudną i niezwykle wzruszającą część historii naszego kraju. Następnym etapem lekcji było uporządkowanie wydarzeń na osi czasu. Współpracując w grupach, czwartoklasiści  oraz piątoklasiści, przypominali sobie kolejne wydarzenia i układali je na osi czasu w porządku chronologicznym. Wspólnie nazywali uczucia, jakie towarzyszyły bohaterowi w czasie powstania oraz tworzyli definicję bohatera. Uczniowie klas szóstych analizowali i interpretowali opowiadanie ”Iskra nadziei” Magdaleny Górskiej. Po zapoznaniu się z tekstem szóstoklasiści wykonywali m.in. plakaty na temat wylosowanych haseł, np. powstańcy, wojsko.

            Dzięki temu, że wydarzenia mające miejsce w czasie powstania warszawskiego zostały opowiedziane z punktu widzenia ich nastoletniego bohatera, uczniowie mogli lepiej zrozumieć uczucia towarzyszące chłopcu podczas kolejnych dni walki o Warszawę. Taka forma poznawania historii Polski przypadła dzieciom do gustu. Z zainteresowaniem wykonywali polecenia, a lekcja „BohaterOn w Twojej Szkole” uświadomiła im, jak ważną rolę odegrali  podczas powstania warszawskiego jego najmłodsi uczestnicy.

             

            Koordynator projektu

                                                                                                                                                ( klasy  IV-VI)

            Elżbieta Maciejewska

             

            Nauczyciele realizujący zajęcia w klasach:

            czwartych-Magdalena Rutkowska

            piątych- Elżbieta Maciejewska

            szóstych- Małgorzata Anczykowska

        • Ciekawa lekcja historii!
          • Ciekawa lekcja historii!

          •  

            W dniu 17.10.2023r. uczniowie klasy 8a i 8b obejrzeli wystawę „Mój mały PRL”, autorstwa Michała Krzyżaniaka - absolwenta stawiszyńskiej szkoły. Młodzież miała możliwość zobaczenia sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, które znajdowały się w każdym polskim domu w okresie PRL-u. Zwiedzaniu towarzyszyły spontaniczne okrzyki uczniów: „Taki fotel ma moja babcia!”, „Ale dziwny syfon”, „Czy w tej pralce dało się prać?”. Wiedzę uczniów o tym, jak wyglądała codzienność ich dziadków poszerzyła im nauczycielka historii Ewa Nowacka.

        • Absurd nie czytać!
          • Absurd nie czytać!

          • Za nami IX edycja Ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek-Absurd nie czytać. Temat przewodni uczniowie odkryli rozwiązując krzyżówkę, której hasłem okazali się bohaterowie tegorocznej nocy- Muminki. Następnym etapem było nocne kino, podczas którego śledziliśmy losy szwedzkich trolli w lalkowej animacji Pamiętniki Tatusia Muminka.I jak to w kinie bywa… nie obyło się bez popcornu. Podsumowaniem ekranizacji był emocjonujący quiz na platformie Kahoot.it. Niezwykłą znajomością historii Muminków wykazała się Małgorzata Olszanowska- zdobywczyni I miejsca.

            Podczas wspólnego wieczoru wykorzystaliśmy najważniejszy z trendów technologicznej przyszłości- sztuczną inteligencję. Dzięki aplikacji webowej sketch.metademolab ożywialiśmy głównych bohaterów tegorocznego wyzwania.

            Organizatorkami spotkania były nauczycielki: Joanna Zawodnia- Idziak, Anita Krzyżaniak i Monika Malinowska.

        • XVIII Festyn Szkolny
          • XVIII Festyn Szkolny

          • Sportowo zakręceni razem poszukujemy jesieni.

             7 października br. w naszej szkole odbył się XVIII Festyn Szkolny pod hasłem: Sportowo zakręceni razem poszukujemy jesieni.

            O godzinie 9.00 dyrektor szkoły Joanna Woszczyk uroczyście otworzyła imprezę, przywitała zaproszonych gości Panią Dorotę Karpieko członkinię Zarządu Powiatu Kaliskiego i Panią Aleksandrę Bylicę inspektor ds. oświaty, współpracy z instytucjami pozarządowymi i rozwoju przedsiębiorczości oraz społeczność szkolną.                                        
              Festyn jak co roku miał charakter sportowych zmagań. Konkurencje sportowe zostały przygotowane przez zespół nauczycieli wychowania fizycznego. Sportową rywalizację rozpoczęły drużyny najmłodszych uczniów klas I-III, następnie do sportowego boju ruszyli uczniowie klas IV-VI. Sportowa walka była bardzo zacięta, zawodnicy mobilizowali siebie nawzajem do jeszcze większego wysiłku. Na koniec festynu do rywalizacji z uczniami klas siódmych i ósmych  stanęły drużyny nauczycieli i rodziców. W czasie tych zmagań doszło do wielu zabawnych sytuacji. Wszyscy uczestnicy sportowych zmagań zostali zwycięzcami, każdy otrzymał słodki upominek od Pana Grzegorza Kaczmarka Burmistrza Stawiszyna. Festyn szkolny to humor i dobra zabawa.

            Oprócz atrakcji sportowych koordynatorki festynu Iwona Chojnacka i Paulina Świerad  zadbały o przygotowanie stoisk z  przysmakami kulinarnymi: kiełbasa, kaszanka z grilla z dodatkami, bigos, pączki własnego wypieku, domowe ciasta, lody, arbuzy oraz kawa, herbata  i napoje. Powodzeniem cieszyły się też stoiska balonowe i malowania twarzy.
              Festyn szkolny to duże zespołowe przedsięwzięcie. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w jego organizację  Rodzicom, Nauczycielom oraz  Sponsorom, a w szczególności Państwu Annie i Adamowi Wróblewiczom oraz piekarni EMKO.

             

        • Ogólnopolska Akcja „Kocham słyszeć”
          • Ogólnopolska Akcja „Kocham słyszeć”

          • W dniach 06 i 12 października br. po raz pierwszy w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Kocham słyszeć”. Uczniowie klasy 2c i 3b, pod kierunkiem surdologopedy Anity  Krzyżaniak, poznali działanie i znaczenie zmysłu słuchu oraz potrzeby osób niesłyszących i niedosłyszących. W trakcie warsztatów można było zobaczyć aparat słuchowy i dowiedzieć się, co to jest implant ślimakowy. Na zakończenie uczniowie wykonali okolicznościowe plakaty.

        • Światowy Dzień Uśmiechu
          • Światowy Dzień Uśmiechu

          • Nic, co nosisz, nie jest ważniejsze niż twój uśmiech

            Connie Stevens

             

            Światowy Dzień Uśmiechu

            6 października 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu. Uczniowie klas 4-8 przygotowali uśmiechnięte buźki, które przyczepili do bluzek. Dla klas 1-3 przypinki przygotowali starsi koledzy i koleżanki. Symbol „smiley face” reprezentuje to, co chcielibyśmy widzieć codziennie u innych: bezinteresowny i radosny uśmiech.

        • Szkolna lekcja demokracji
          • Szkolna lekcja demokracji

          • 2 października 2023 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięło udział 20 kandydatów z klas IV-VI, a głosy oddało 210 uczniów. Nad prawidłowym przebiegiem losowania czuwała komisja wyborcza. Po przeliczeniu głosów okazało się, że największą liczbę głosów uzyskał Mateusz Iwasiński, który został przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego, a zastępcą Dominik Szpitalak, który uzyskał drugi wynik.

            Gratulujemy i życzymy owocnych działań!

        • Kredkobranie
          • Kredkobranie

          • Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest;

            nie przez to, co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi

             

            Jan Paweł II

             

            Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej charytatywnej zbiórce „Kredkobranie”, której organizatorem jest Fundacji Ignatianum z Krakowa, a hasło przewodnie w roku szkolnym 2023/24  to Zamieńmy marzenia na pejzaże. W ramach akcji uczniowie podzielili się przyborami szkolnymi ze swoimi rówieśnikami mieszkającymi na Kresach. Wśród zebranych przyborów były m.in. kredki, farby, zeszyty, bloki, długopisy, ołówki, przybory geometryczne, kleje, plastelina, pisaki.

            Serdecznie dziękujemy!

        • "Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała."
          • "Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała."

          • "Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała." 

            Richard Steele

             

            29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem święta było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżyć wspaniałe emocje. Do wspólnej sesji czytelniczej zaprosiliśmy rodziców oraz panią Darię Kuśmierczyk- bibliotekarkę Biblioteki Publicznej w Stawiszynie.

        • Europejski Tydzień Sportu zakończony potrójnym zwycięstwem uczniów ze Stawiszyna  w Mistrzostwach Powiatu Kaliskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Liskowie.
          • Europejski Tydzień Sportu zakończony potrójnym zwycięstwem uczniów ze Stawiszyna w Mistrzostwach Powiatu Kaliskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Liskowie.

          • Reprezentacja uczniów stawiszyńskiej szkoły w dniu 29 września 2023r. wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu Kaliskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych w ramach Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które odbyły się w Liskowie. Organizatorem zawodów był Kaliski Ziemski Szkolny Związek Sportowy. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych, klasy 4-6 oraz 7-8, oddzielnie dziewczęta i chłopcy. W sumie do zawodów przystąpiły 4 drużyny z naszej szkoły, dziewczęta klas 7-8, chłopcy klas 7-8, dziewczęta klas 4-6 oraz chłopcy klas 4-6. Nasi reprezentanci wywalczyli aż trzy pierwsze miejsca na podium. Nasze najmłodsze dziewczynki z klas 4-6 dzielnie walczyły o wygraną, jednak w tym roku rywalizacja w tej kategorii wiekowej  była wyjątkowo zacięta i ostatecznie uplasowały się na miejscu piątym.

            Składy zwycięskich drużyn:

             I miejsce w kategorii chłopców klas 7-8

            Aleksander Biniek, Dawid Biesiada, Patryk Gałązka, Piotr Janczak, Sebastian Piech, Dominik Szpitalak

            I miejsce w kategorii dziewcząt klas 7-8

            Julia Barańska, Wiktoria Lewandowska, Patrycja Nowakowska, Chanel Petrol, Amelia Szymańska, Nikola Wróblewicz

            I miejsce w kategorii chłopców klas 4-6

            Wojciech Janas, Norbert Mitula, Marcel Prusak, Eryk Przybylski, Filip Skowroński, Oskar Wawrzyniak

             
            V miejsce w kategorii dziewcząt klas 4-6

            Julia Andrzejewska, Monika Babiarczyk, Amelia Bażant, Emilia Chachuła, Liliana Kaozłowska, Julia Walczak

            Opiekę nad drużynami sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego

            -Aleksandra Wojciechowska i Radosław Grabarek

        • Uroczystość przy Pomniku w Białej Panieńskiej
          • Uroczystość przy Pomniku w Białej Panieńskiej

          • „… życie bulgoce jak krew
            cienie tają łagodnie
            nie dajmy zginąć poległym”

            Zbigniew Herbert „Trzy wiersze z pamięci”

             

            W dniu 25 września 2023 r. poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie w składzie: Adrianna Bylica kl. VII a, Patrycja Nowakowska kl. VII a i Mateusz Iwasiński kl. VIII a, reprezentował społeczność szkolną podczas lokalnych obchodów upamiętniających kaliszan zamordowanych podczas II wojny światowej.

            Uroczystość odbyła się przy Pomniku w Białej Panieńskiej.

        • Bezpieczeństwo przede wszystkim
          • Bezpieczeństwo przede wszystkim

          • 28 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu edukacyjno-obronnym przed atakującymi psami. Podczas zajęć dowiedzieli się, jakie zachowania człowieka wzbudzają agresję psa (także własnego), nauczyli się także rozpoznawać wczesne oznaki ataku, poznali postawy bezpieczne w przypadku ataku psa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w szkoleniu, dzielili się własnym doświadczeniem, odpowiadali chętnie na pytania prowadzących oraz ćwiczyli postawy bezpieczne. Przekonali się, że dobrze wyszkolony pies jest posłuszny i przyjacielski.

        • "Im więcej języków znasz, tym bardziej jesteś człowiekiem"
          • "Im więcej języków znasz, tym bardziej jesteś człowiekiem"

          • "Im więcej języków znasz, tym bardziej jesteś człowiekiem".

            Tomas Masaryk 

            Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie klas IV - VIII przygotowali w klasach gazetki, na których zaprezentowali zabytki, informacje o kulturze oraz inne ciekawostki dotyczące wylosowanego kraju europejskiego.

            Ponadto uczniowie rozwiązywali quiz, w którym mogli wykazać się wiedzą dotyczącą krajów europejskich.

          • 6. edycja Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Kredkobranie"

          • Zamieńmy marzenia na pejzaże

            to hasło przewodnie 6. edycji Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Kredkobranie”, której organizatorem jest Fundacja Ignatianum z Krakowa. Społeczność stawiszyńskiej szkoły do 30 września br. zbiera przybory szkolne i artykuły plastyczne dla swoich rówieśników mieszkających na Kresach. Czyńmy dobro!

          • 9. edycja EUROPEJSKIEGO TYGODNIA SPORTU 2023

          • W dniu 27 września 2023r. od godziny 8.30 do 10.30 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie oraz dzieci z Publicznego Przedszkola Samorządowego “JUSTYNKA” w Stawiszynie wezmą udział w Sportowym Turnieju Integracyjnym "POŁAWIACZE SPORTOWYCH PEREŁ".Rywalizować na wesoło będą 3 i 4 latki oraz 5 i 6 latki z pomocą swoich starszych kolegów z klas 4.

            #BEACTIVE

        • W mobilnym laboratorium Naukobus
          • W mobilnym laboratorium Naukobus

          • Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Szczuckiej dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Zbiersku za zaproszenie do udziału w działaniu „Naukobus”, które jest realizowane w ramach programu „Nauka dla Ciebie” pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

            15 września 2023r. w mobilnym laboratorium nasi uczniowie klas 3, 4 i 5 poprzez eksperymentowanie odkrywali  tajniki różnych dziedzin (biologia, chemia, fizyka, informatyka) oraz mogli zobaczyć i dotknąć ponad 20 eksponatów.

             

          • III edycja #Biegu Fair Play PKOL 2023

          • Nasza szkoła przystąpiła do III edycji # Biegu Fair Play PKOL 2023.

            250 uczniów dniu w dniu 12 września br. wzięło udział w III edycji #BieguFairPlayPKOl 2023, który aktualnie odbywa się  w całej Polsce w wielu szkołach. My także przyłączyliśmy się do tej akcji. Biegaliśmy na lekcjach WF w grupach łączonych, starsi uczniowie wraz ze swoimi kolegami i koleżankami z młodszych klas.  Była to symboliczna sztafeta pokoleń, nie chodziło nam o  bicie rekordu,  ale o zaprezentowanie naszej sportowej postawy  w myśl zasad, że najważniejsza jest uczciwa i czysta rywalizacja, szacunek dla przeciwnika, umiejętność godnego świętowania własnych sukcesów, ale też honorowe znoszenie porażek.

        • I nadszedł wrzesień …
          • I nadszedł wrzesień …

          • 4 września 2023 r. w hali sportowo-widowiskowej przy stawiszyńskiej szkole odbyła się  inauguracja roku szkolnego 2023/2024. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego przedstawicielka SU - Marta Napruszewska powitała dyrektor szkoły Joannę Woszczyk, jej zastępczynię Ewę Nowacką, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi, rodziców oraz uczniów. Następnie dyrektor szkoły po powitaniu wszystkich zgromadzonych zwróciła uwagę na szczególne znaczeniu tego roku szkolnego dla ósmoklasistów i dla uczniów klas 1, powitała nauczycieli rozpoczynających pracę w naszej szkole: Justynę Gorzkowską, Paulinę Kobzę, Joannę Kwintę i Patryka Żubrowskiego. Dyrektor szkoły podkreśliła znaczenie zawodu nauczyciela oraz rolę rodziców w wychowaniu dzieci. Pogratulowała również nauczycielom: Annie Kamińskiej, Monice Malinowskiej, Jackowi Nowakowskiemu, Annie Skrzypiec, Aleksandrze Wojciechowskiej, Pawłowi Woszczykowi, Darii Wojtczak, Renacie Zielińskiej, którzy obchodzili jubileusz pracy zawodowej.  Życzyła im i wszystkim nauczycielom wytrwałości w wykonywaniu obowiązków oraz pasji do podejmowania nowych wyzwań.
            Na zakończeniu spotkania przedstawicielka SU życzyła uczniom bardzo dobrych ocen w nowym roku szkolnym, a nauczycielom i pracownikom szkoły radości i satysfakcji z pracy.