• Liryczne strofy o wartościach
          • Liryczne strofy o wartościach

          •  24 stycznia br. w Powiatowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Opatówku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom  Międzyszkolnego Logopedycznego Konkursu Poetyckiego Mój świat wartości. Zaszczytne II miejsce przypadło  uczennicy naszej szkoły Julii Andrzejewskiej /kl.IV a/. Dyplom oraz nagrodę wręczył Julii  zaproszony gość- poeta, polonista, pan Jakub Pokojowczyk, który zaprezentował swój dorobek artystyczny i udzielił uczniom  kilku cennych rad w sztuce pisania wierszy. Julii serdeczne gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Szkolny opiekun artystyczny konkursu- logopeda Anita Krzyżaniak

        • Moje kieszonkowe
          • Moje kieszonkowe

          • Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała tytuł ambasadora programu Misja Kieszonkowe. Jest to dowód naszego zaangażowania w przekazywanie uczniom wartościowej wiedzy z zakresu finansów.
             
            Zachęcamy wszystkich Nauczycieli oraz Rodziców do skorzystania z materiałów dostępnych na stronie www.misjakieszonkowe.pl i budowania wśród dzieci cennych nawyków i samodzielności finansowej.
             
            Już dziś zainwestujmy w edukację finansową dzieci, która zaprocentuje w ich dorosłym życiu!
        • Z Panią Prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu  lekcja zawodoznawcza o pracy sędziego
          • Z Panią Prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu lekcja zawodoznawcza o pracy sędziego

          • Miecz prawa bowiem złemu tylko srogi

            Jan Kochanowski

             

             

            Z Panią Prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu
            lekcja zawodoznawcza o pracy sędziego

             

             22 stycznia 2024 r. uczniowie klasy VII a uczestniczyli w spotkaniu z Prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu – panią Anną Krysicką. Spotkanie odbyło się w budynku Sądu Rejonowego w Kaliszu. Uczniowie poznali strukturę sądownictwa w Polsce oraz wydziały sądu rejonowego, dowiedzieli się, na czym polega praca sędziego, na podstawie jakich aktów prawnych orzekają sędziowie oraz jaka jest ścieżka zawodowa, by zostać sędzią lub ławnikiem. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziła tematyka spraw rozpatrywanych przez sąd i środków, jakie można zastosować za poszczególne przewinienia.

            Spotkanie odbyło się w ramach doradztwa zawodowego z inicjatywy pani Agnieszki Roszak-Janowskiej.

        • Za mundurem nie tylko panny sznurem …
          • Za mundurem nie tylko panny sznurem …

          •  15 stycznia br. społeczność naszej szkoły uczestniczyła w wyjątkowym spotkaniu z żołnierzami Wojska Polskiego, które zorganizowała Marta Szczepańska nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

            Naszymi gośćmi byli zawodowi żołnierze: st.szeregowa Monika Filipiak oraz bosman Michał Pietrzak. 

            Uczniowie obejrzeli przygotowaną przez zaproszonych gości prezentację multimedialną dotyczącą wojsk lądowych oraz marynarki wojennej. Dowiedzieli się także, jak wygląda służba wojskowa, zapoznali z rodzajami sił zbrojnych w Polsce i stopniami wojskowymi.

            Żołnierze bardzo dokładnie przedstawili uczniom etapy ścieżki kariery zawodowej. Zwrócili także uwagę, że służba wojskowa to rozwój zawodowy, który kształtuje takie wartości jak odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych a co najważniejsze - szacunek dla drugiego człowieka.

            Cała społeczność szkolna z ogromnym zainteresowaniem  uczestniczyła w prelekcji i z dużym entuzjazmem przymierzała wyposażenie żołnierskie oraz zadawała bardzo dużo ciekawych pytań.

            Wszystkim uczniom spotkanie to dostarczyło mnóstwa radości i ekscytacji.

            Bardzo dziękujemy naszym gościom za ogrom przekazanej wiedzy, niezwykłe spotkanie, które oprócz waloru zawodoznawczego było także lekcją o wartościach.

        • Dzień Kubusia Puchatka
          • Dzień Kubusia Puchatka

          • Czasami trzeba zrobić Nic, żeby stało się naprawdę Coś

            Kubuś Puchatek

             

            18 stycznia obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka. Animowany niedźwiadek, ukochany bohater dzieci i dorosłych, w tym roku obchodzi swoje 98 urodziny. Mimo sędziwego wieku miś cieszy się niesłabnącą sympatią dzieci, a kolejne pokolenia dorosłych czytelników z sentymentem wracają do Stumilowego Lasu.

            W dniu święta tego sympatycznego misia nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach czytelniczo- plastycznych W Stumilowym lesie.

            Podczas spotkania wszyscy uczestnicy warsztatów wysłuchali fragmentu książki A.A. Milne Rozdział 2, w którym Puchatek idzie z wizytą i wpada w potrzask. Trzecioklasiści zmierzyli się z testem przygotowanym na platformie interaktywnej Quizizz. Świetliczaki w ramach zajęć wykonały misiowe maski, rozwiązywały zagadki dotyczące mieszkańców Stumilowego lasu, dzieliły na sylaby nazwy przyjaciół Puchatka, drużynowo układały puzzle i doskonaliły swoją pamięć, grając w Puchatkowe memory.

             

            Zajęcia przygotowała i przeprowadziła bibliotekarz Joanna Zawodnia- Idziak

        • Stawiszyńska złota drużyna
          • Stawiszyńska złota drużyna

          • 8 stycznia br.  w halach sportowych  SP w Stawiszynie i SP w Zbiersku  odbył się finał powiatu ziemskiego kaliskiego w halowej piłce nożnej (futsal) w ramach Igrzysk Dzieci.

             

            W Stawiszynie rywalizowały reprezentacje: SP Stawiszyn, SP Piotrów, SP Dębe, SP Moskurnia, SP Szczytniki, natomiast w Zbiersku spotkały się drużyny: SP Zbiersk, SP Korzeniew, SP Lisków, SP Koźminek, SP Opatówek.

             

            Drużyna SP Stawiszyn, prowadzona przez nauczyciela wychowania fizycznego Jacka Nowakowskiego,  w składzie: Aleks Dziubek, Kacper Górecki, Jakub Kosmowski, Norbert Mitula, Marcel Prusa, Eryk Przybylski, Wojciech Przybyła, Filip Skowroński, Mateusz Sobczak znakomicie zaprezentowała się na boisku, wygrywając wszystkie mecze i zdobywając tytuł mistrzów powiatu.

            Wyniki drużyny Szkoły Podstawowej w Stawiszynie :

            Faza grupowa :

            SP Stawiszyn - SP Szczytniki 2-1

            SP Stawiszyn - SP Dębe 12-0

            SP Stawiszyn - SP Moskurnia 6-0

            SP Stawiszyn - SP Piotrów 8-0

             

            Półfinał  SP Stawiszyn - SP Lisków 9-0

            Finał SP Stawiszyn - SP Opatówek 5-0

             

        • Srebrni Chłopcy
          • Srebrni Chłopcy

          • 4 stycznia 2024 r. stawiszyńska szkoła była gospodarzem finału powiatu kaliskiego w halowej piłce nożnej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody koordynował nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Kozanecki.
              Do rozgrywek finałowych zgłosiło się 8 najlepszych szkół podstawowych z 11 gmin powiatu kaliskiego: SP Stawiszyn, SP Piotrów, SP Rajsko, SP Kokanin, SP Godziesze, SP Korzeniew, SP Koźminek i SP Lisków. W wyniku losowania zespoły zostały podzielone na dwie grupy czterozespołowe. Reprezentacja SP Stawiszyn, notując 2 zwycięstwa i jedną porażkę w fazie grupowej, awansowała do półfinału rozgrywek. W meczu półfinałowym po emocjonującym widowisku reprezentanci naszej szkoły wygrali 3 do 2 i awansowali do wielkiego finału. W meczu finałowym mimo wielu okazji do zdobycia bramki ulegliśmy nieznacznie 1 do 0  SP w Rajsku.

                     Nie udało się naszej reprezentacji obronić tytułu mistrza powiatu, ale wicemistrzostwo to nadal bardzo dobry wynik naszych sportowców.

            Skład wicemistrzów powiatu kaliskiego:

            Dawid Biesiada, Aleksander Biniek, Gracjan Galuba, Patryk Gałązka, Jakub Grajnert, Szymon Janiak, Michał Kałużny, Mateusz Pacholewicz, Sebastian Piech i Nikodem Urbaniak

            Drużynę prowadził nauczycieli wychowania fizycznego: Piotr Kozanecki

            Klasyfikacja końcowa:

            1. SP Rajsko
            2. SP Stawiszyn
            3. SP Kokanin
            4. SP Godziesze

            5 - 6. SP Koźminek/SP Piotrów

            7 - 8.  SP Lisków/SP Korzeniew

        • Są takie dni …
          • Są takie dni …

          • Są takie dni niezwykłych wzruszeń, które na zawsze zapadają w pamięć.  Takim właśnie dniem szczególnym był 20 grudnia 2023r., kiedy cała społeczność stawiszyńskiej szkoły oraz zaproszeni goście: Burmistrz Stawiszyna pan Grzegorz Kaczmarek, członkini Zarządu Powiatu Kaliskiego pani Dorota Karpieko, przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stawiszynie pani Helena Kaczmarek wraz z członkami koła, Zarząd Rady Rodziców  zgromadzili się w hali sportowo-widowiskowej, aby obejrzeć niezwykłe widowisko Hej, ludzie idą święta przygotowane przez uczniów klasy 1-3 ze specjalnym udziałem Martyny Szymczak uczennicy kasy siódmej.

              Wszyscy mogliśmy podziwiać w wykonaniu naszych najmłodszych artystów występy taneczne i wsłuchiwać się w wyśpiewane przez nich kolędy i pastorałki oraz piosenki zimowe. Ten wieczór, choć grudniowy, wypełniła radość, uśmiech oraz magia świątecznego czasu. Powiedzieć, że było to roziskrzone widowisko artystyczne to zbyt mało, to był również piękny wyraz wspólnoty i tradycji, wartości ponadczasowych.

              Serdeczne podziękowania dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, pod kierunkiem których uczniowie przygotowywali się do występu, dla jak zawsze niezawodnych rodziców i wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Dziękujemy znamienitym gościom, rodzicom, dziadkom oraz wszystkim przybyłym za przyjęcie zaproszenia i obecność w dniu tak wyjątkowym dla stawiszyńskiej szkoły.

        • Przy wigilijnym stole
          • Przy wigilijnym stole

          •  21 grudnia 2023r. społeczność stawiszyńskiej szkoły zgromadził wigilijny stół, który był motywem przewodnim tegorocznych jasełek. Uczniowie z klasy 6a przypomnieli polskie zwyczaje wigilijne, symbolikę 12 potraw, a uczennice z klasy 4a pięknie zaśpiewały kolędy. Jasełka zostały przygotowane pod kierunkiem nauczycieli - katechetów Anny kamińskiej i Patryka Żubrowskiego.

        • Idą święta...
          • Idą święta...

          • Świąteczne życzenia

            W naszej szkole, tak jak w  ubiegłym roku, Samorząd Uczniowski przeprowadził  akcję „Idą święta”. W ramach tej inicjatywy uczniowie klas IV-VIII samodzielnie przygotowali świąteczne kartki z życzeniami  dla wylosowanej wcześniej klasy. Życzenia wręczane były podczas spotkań wigilijnych.

        • Dar serc
          • Dar serc

          • Grudzień to szczególny miesiąc, to czas, kiedy rozpalamy nasze serca i dzielimy się z potrzebującymi. Jak co roku społeczność stawiszyńskiej szkoły  przygotowała paczki świąteczne wypełnione produktami spożywczymi i słodyczami. 19 grudnia 2023r. zostały one przekazane przez szkolnych Mikołajów rodzinom potrzebujacym wsparcia.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Nie zapominajmy, że nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem.

        • Społecznik - to brzmi dumnie!
          • Społecznik - to brzmi dumnie!

          • 14 grudnia 2023 r. uczniowie klas VI, VII i VIII uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza. Młodzi radni przedstawili cele działania Rady, zalety prowadzonej działalności oraz swoje najważniejsze osiągnięcia. Zachęcali uczestników spotkania do działalności społecznej prowadzonej dla dobra wspólnego (szkoły, gminy, powiatu), ale także podkreślali znaczenie takich działań dla osobistego rozwoju i planowania przyszłości. Uczniowie zainteresowani byli tym, w jaki sposób się zaangażować, jak zacząć działać oraz czy warto poświęcać czas na działania dla innych. Swoje doświadczenia z prowadzonej działalności społecznej przedstawili absolwenci naszej szkoły: Robert Gajor student administracji, członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem przy Ministerstwie Kultury i Konrad Kowaliński.

          • I nadchodzi TEN dzień...

          • Aniołowie, aniołowie biali,
            na coście to tak u żłobka czekali,
            po coście tak skrzydełkami trzepocąc
            płatki śniegu rozsypali czarną nocą?

             

            I nadchodzi TEN dzień...

            W jego nastrój- dnia jedynego w swoim rodzaju, ciepłego i rodzinnego- wigilii Bożego Narodzenia, wprowadzili zebranych uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, ich rodzice i nauczyciele.
            Swą obecnością spotkanie wigilijne zaszczycili:  sekretarz Gminy i Miasta Stawiszyn pani Agnieszka Morawska, pani wicedyrektor Ewa Nowacka oraz Zarząd Rady Rodziców: panie Agnieszka Sieradzka, Karolina Łuczak, Agnieszka Kaźmierczak. Był śpiew kolęd i oczywiście długo oczekiwane prezenty!
            Niech atmosfera wigilijnego wieczoru pozostanie z nami przez cały kolejny rok, chroniąc przed smutkami
            i zwątpieniem. Niech nadzieja zagości w sercach i dodaje sił w stawianiu czoła codzienności.
            WESOŁYCH ŚWIĄT!

        • Niepełnosprawność to nie jest ograniczenie, to tylko inny sposób bycia wolnym
          • Niepełnosprawność to nie jest ograniczenie, to tylko inny sposób bycia wolnym

          • Niepełnosprawność to nie jest ograniczenie, to tylko inny sposób bycia wolnym  

            Krzysztof Hołowczyc

             

            Każdego roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992r. na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Nasza Szkoła świętowała ten dzień pod hasłem: Każdy inny – wszyscy równi.

            Celem obchodów było przybliżenie społeczności szkolnej problemów osób z niepełnosprawnością oraz zwiększenie świadomości naszych uczniów w temacie niepełnosprawności. Na korytarzach szkolnych w obu budynkach zorganizowano wystawy tematyczne, na których zaprezentowano plakaty oraz prace plastyczne przygotowane przez uczniów. Uczniowie klas I - III poznawali świat osób niepełnosprawnych za pomocą przygotowanych dla nich stacji zadaniowych. Dzieci z opaskami na oczach rozpoznawały różne przedmioty za pomocą dotyku, chodziły po sali z przewodnikiem, odczytywały słowa z ruchu ust, kreśliły po śladzie i budowały z kloców, mając na dłoniach grube rękawice zimowe i rękawice kuchenne, malowały za pomocą stóp, pisały słowa alfabetem Braila, a także miały okazję doświadczyć poruszania się wózkiem inwalidzkim. Udział w tych zajęciach uświadomił dzieciom, jakie problemy napotykają w swoim życiu osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Dla uczniów klas starszych zorganizowano interaktywny quiz na platformie Kahoot! Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz przypinki, które były symbolem solidarności z osobami niepełnosprawnymi.

            Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my i że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Obchody przygotowali pedagodzy specjalni: Renata Zielińska, Paulina Świerad i Justyna Gorzkowska.

        • Odliczanie czas zacząć!
          • Odliczanie czas zacząć!

          • Biblioteka szkolna zaprasza chętnych uczniów do wspólnego odliczania z Eko- kalendarzem. Codziennie, aż do świąt Bożego Narodzenia ten czytelnik, który jako pierwszy przyjdzie do biblioteki, będzie miał możliwość wykonania zadania danego dnia. W każdej torebce czeka na Was niespodzianka! Pierwsze ochotniczki już odwiedziły szkolną bibliotekę i wykonały pierwsze zdanie.

        • #magicznyczas#Świetliczaki#odliczamy#
          • #magicznyczas#Świetliczaki#odliczamy#

          • 3 - 2 - 1 - START.

            Dzisiaj nasze Świetliczaki pod opieką wychowawcy świetlicy Agnieszki Petrol rozpoczęły odliczanie do świąt Bożego Narodzenia.  Każdego dnia  będą otwierać jedno pudełeczko z zadaniem. Po wykonaniu wszystkich zadań czeka  na nich niespodzianka. 

            Nasi najmłodsi milusińscy już nie mogą doczekać się finału.

        • Z tradycją za pan brat, czyli andrzejowa zabawa
          • Z tradycją za pan brat, czyli andrzejowa zabawa

          • 29 listopada 2023 r. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa dla uczniów klas IV-VIII. 

            Po poczęstunku w klasach każdy uczestnik andrzejek mógł wziąć udział we wróżbach. Samorząd Uczniowski zadbał o to, aby na wyznaczonych stanowiskach przedstawiciele klas przygotowali: wróżby karciane, z kostkami, sercami, gwiazdkami oraz losy. Uczniowie z chęcią przekłuwali papierowe serca, losowali magiczne bileciki i szczęśliwe liczby, poznawali znaczenie ulubionego koloru. Łącznik został zamieniony w salę dyskotekową, która była oblegana przez tańczących. Szczególną popularnością cieszyły się tańce integracyjne oraz współczesne przeboje. Opiekę podczas andrzejek sprawowali wychowawcy klas, a o oprawę muzyczną zadbał nauczyciel muzyki Bogumił Knychaus.