• Zmagania najlepszych anglistów na UAM`ie
          • Zmagania najlepszych anglistów na UAM`ie

          •  

            Uczniowie Szkoły Podstawowej im. W. Pola w Stawiszynie wzięli udział w XV Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego "ENGLISH CAN BE FUN", który został zorganizowany przez Zakład Filologii Angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu. Finał konkursu odbył się 27 marca 2024 roku w Auli UAM im. Prof. Jerzego Rubińskiego. Naszą szkołę reprezentowali finaliści szkolni: Klaudia Gancarz, Filip Juźwik oraz Jakub Podogrodzki.

            Miło nam poinformować, że Filip zajął 3. miejsce, a Jakub 4. miejsce w konkursie. Test obejmował część gramatyczną oraz pracę pisemną w formie eseju.

            Gratulacje.

        • Tegoroczni Mistrzowie Pięknego Czytania
          • Tegoroczni Mistrzowie Pięknego Czytania

          • 20 marca br. 15 drugoklasistów wzięło udział w Konkursie Pięknego Czytania. Tegorocznym wyzwaniem czytelniczym była książka Waldemara Cichonia „Cukierku, ty łobuzie” ukazująca perypetie niesfornego kota.

            Każdy z uczestników po krótkim zapoznaniu się z nieznanym tekstem prezentował swój talent przed komisją konkursową, która brała pod uwagę płynność i poprawność czytania, wyrazistość i dykcję, ogólny wyraz artystyczny oraz emocjonalną interpretację dialogów.

            Jury w składzie: Elżbieta Sip- dyrektor Biblioteki Publicznej w Stawiszynie, Daria Kuśmierczyk- bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Stawiszynie oraz Joanna Zawodnia- Idziak nauczyciel bibliotekarz wyłoniło troje Mistrzów Pięknego Czytania.

            Ten wspaniały tytuł otrzymali uczniowie:

            Helena Napruszewska z klasy 2 a, Łucja Janiszewska z klasy 2 b oraz Franciszek Grala z klasy 2 b.

            Laureaci otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za emocje, przyjazną atmosferę, ale przede wszystkim za piękne czytanie, aktywność twórczą i prezentację swoich umiejętności.

             

             

        • Wielki sukces
          • Wielki sukces

          • 21 marca 2024r. zapisuje  się wielkimi literami w kronice osiągnięć sportowych stawiszyńskiej szkoły. Podopieczni Jacka Nowakowskiego - nauczyciela wychowania fizycznego - drużyna SP Stawiszyn znakomicie reprezentowała Rejon Kalisz w mistrzostwach Wielkopolski w futsalu rozgrywanych w ramach Igrzysk Dzieci, zajmując 4 miejsce.

              W fazie grupowej chłopcy rozegrali 3 mecze:

            SP Stawiszyn - SP Słupca 5:0

            SP Leszno- - SP Stawiszyn 2:1

            SP Stawiszyn - SP Środa Wielkopolska 3:1

            i awansowali z drugiego miejsca w grupie do półfinału.

            Przegrany 2:3 mecz półfinałowy z SP Jarocin, gospodarzem zawodów, z pewnością na długo zapadnie w pamięci i trenera, i zawodników, którzy grali świetnie, ale nie wykorzystali okazji do strzelenia bramek - 3 poprzeczki, 2 słupki i niestrzelony w końcówce meczu karny. W meczu o 3 miejsce nasza drużyna uległa 1:2 SP Wronki, tracąc bramkę na 10 sekund przed końcem meczu.

             IV miejsce to wielki sukces naszej drużyny, ale w ocenie chłopców i trenera również wielki niedosyt. Społeczność stawiszyńskiej szkoły gratuluje drużynie SP Stawiszyn oraz nauczycielowi prowadzącemu zespół. Słowa uznania dla Marcela Prusaka, który znalazł się w gronie 5 najlepszych zawodników turnieju.

             

            Skład drużyny SP Stawiszyn.

            1. Kacper Górecki

            2. Jakub Kosmowski

            3. Norbert Mitula

            4. Marcel Prusak

            5. Eryk  Przybylski

            6. Wojciech Przybyła

            7. Filip Skowroński

            8. Mateusz Sobczak

            Nauczyciel prowadzący Jacek Nowakowski

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • W ubiegły czwartek klasy 1-3 uczciły Pierwszy Dzień Wiosny na łonie natury. Wybraliśmy się do wigwamu w Petrykach, gdzie znajduje się ścieżka edukacyjna dla dzieci. Piekliśmy kiełbaski oraz świetnie się bawiliśmy. Nie zawiodła nas wiosenna pogoda i dodała nam sił, aby pokonać trasę pieszo.
            Zobaczcie sami!

        • Pasowanie uczniów klas I na Czytelnika Biblioteki
          • Pasowanie uczniów klas I na Czytelnika Biblioteki

          • Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

            który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.

                                                                                                          Kornel Makuszyński

             

            11 marca br. odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów klas I na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, które na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości naszej szkoły. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna „ Mole książkowe”, której głównym celem  było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej i jej zbiorów.

            Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności: Burmistrza Stawiszyna- pana Grzegorza Kaczmarka, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Stawiszynie- pani Elżbiety Sip, Dyrektor szkoły- pani Joanny Woszczyk , nauczycieli oraz rodziców złożyli uroczyste przyrzeczenie.

            W dowód przynależności do grona czytelników pierwszoklasiści, otrzymali książki ufundowane przez Burmistrza Stawiszyna, pamiątkowe wyprawki podarowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka –wielki człowiek” oraz okolicznościowe dyplomy.

             

            Życzymy nowym czytelnikom przeżywania wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • O mowo polska, ty ziele rodzime,

            Niechże cię przyjmę w otwarte ramiona;

            Ty będziesz kwieciem tych pół ubarwiona…

                                                           S. Wyspiański

             

            Słowa Stanisława Wyspiańskiego stały się hasłem obchodzonego w stawiszyńskiej szkole 4 marca br. Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

            Celem obchodów było kształtowanie świadomości językowej oraz propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. W tym dniu uczniowie klas I stali się mistrzami w wyszukiwaniu ukrytych liter na obrazkach. Klasy II rozszyfrowywały ukryty komunikat dotyczący zasad pisowni „rz’ po spółgłoskach, a przedstawiciele klas III - V sprawdzili swoją wiedzę o języku polskim, rozwiązując zagadki (krzyżówkę, wykreślankę, chmurki literowanie, odgadywanie wyrazów z trudnościami ortograficznymi). Natomiast uczniowie klas VI - VIII wzięli udział w III Szkolnym Dyktandzie.

            Nad realizacją zadań językowych czuwały ich pomysłodawczynie: Joanna Zawodnia- Idziak nauczyciel bibliotekarz oraz Monika Malinowska opiekun Samorządu Uczniowskiego.

             

        • Kartka walentynkowa w języku angielskim
          • Kartka walentynkowa w języku angielskim

          • Walentynki to popularne święto w państwach anglojęzycznych. W tym dniu ludzie okazują sympatię innym, wysyłając kartki walentynkowe. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie Kartka walentynkowa w języku angielskim, który przygotowała i przeprowadziła Monika Malinowska nauczycielka języka angielskiego.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce: Julia Prusak kl. III a, Władysław Pytlarz kl. III b

            II miejsce: Jan Pilarski kl. III a, Weronika Szymczak kl. II a, Wojciech Świętczak kl. III a

            III miejsce: Wojciech Iwasiński kl. III a, Jakub Lis kl. I a, Nikodem Sammler kl. II c.

          • Wyróżnienie w konkursie

          • Miło nam poinformować, iż nasi uczniowie: Wiktor Kuźbik oraz Leon Brajer z klasy II b wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym dotyczącym odnawialnych źródeł energii "Korzystam z OZE każdego dnia" organizowanym przez firmę WP Energy oraz Fundację " Czysta Polska".

            Chłopcy zostali wyróżnieni dyplomem oraz voucherem o wartości 1500zł.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Dzień Dinozaura

          • „Dinozaury miały siłę
            Jedne groźne, inne miłe.
            Choć minęło milion lat,
            Dobrze znam ich cały świat.
            Pterodonka narysuję,
            Dinozaura dzień świętuję.”

            Już po raz kolejny najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach czytelniczo – plastycznych, tym razem temat dotyczył Dinozaurów - pradawnych mieszkańców Ziemi. Wspólnie z uczestnikami przeglądaliśmy książki o prehistorycznych gadach, rozmawialiśmy o ich nazwach, rozmiarach i sposobach odżywiania. Wysłuchaliśmy bajki „Tola i Nelek-Ogromne dinozaury” oraz dekorowaliśmy wcześniej przygotowane odlewy pradawnych stworów. Doskonaliliśmy swoją spostrzegawczość,  grając w „Potworne memory”. Przeprowadziliśmy i podziwialiśmy wybuch wulkanu. Eksperymenty dla dzieci to wspaniała zabawa, a stworzenie własnego wulkanu z pewnością na długo zostanie w pamięci maluchów. Warsztaty przygotowała i przeprowadziła Joanna Zawodnia-Idziak nauczyciel bibliotekarz.

        • Poczta walentynkowa
          • Poczta walentynkowa

          • Walentynki to wyjątkowy dzień wyrażania sympatii i przyjaźni. Zgodnie z tradycją walentynki obchodzone są 14 lutego. Ponieważ w tym roku szkolnym dzień ten przypada we ferie, w naszej szkole już od samego rana 9 lutego 2024 r. poczta walentynkowa dostarczała 147 walentynek do adresatów.

        • Teatr jest magią
          • Teatr jest magią

          • Na lekcji języka angielskiego przeprowadzonej przez panią Monikę Malinowską uczniowie klas III zmierzyli się z nietypowym wyzwaniem. Przygotowali krótkie scenki w języku angielskim, wcielając się w role popularnych bohaterów Disney’a: Miszkę Miki, Myszkę Minni i Goffy’ego. Uczniowie z zaangażowaniem odgrywali swoje role, potrafili wczuć się w przeżycia bohaterów. Stali się jednocześnie aktorami, reżyserami, twórcami scenografii, kostiumów i rekwizytów. W ten sposób ćwiczyli znajomość języka angielskiego, pamięć, koncentrację oraz umiejętność pracy w zespole.

        • Złote dziewczyny i złoci chłopcy w piłce siatkowej
          • Złote dziewczyny i złoci chłopcy w piłce siatkowej

          • 1 lutego 2024r. stawiszyńska szkoła była organizatorem finału powiatu kaliskiego w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Koordynatorami zawodów byli nauczyciele wychowania fizycznego: Piotr Kozanecki i Piotr Wesołowski.

            W murach stawiszyńskiej szkoły gościliśmy aż 11 zespołów z powiatu kaliskiego z czego 7  były to zespoły chłopców (SP Stawiszyn, SP Piotrów, SP Skarszew, SP Rajsko, SP Koźminek, SP Opatówek, SP Janków Pierwszy) i 4 reprezentacje żeńskie (SP Stawiszyn, SP Piotrów, SP Nowy Nakwasin i SP Janków Pierwszy).

            Kontynuując siatkarską tradycje stawiszyńskiej szkoły, nasze siatkarki i nasi siatkarze  okazali się bezkonkurencyjni, wygrywając wszystkie mecze. Jesteśmy dumni, gdyż obie drużyny będą reprezentować powiat kaliski w finale rejonu.

            Życzymy powodzenia :)

            Skład mistrzyń powiatu kaliskiego:

            Julia Barańska, Adrianna Bylica, Julia Martyna, Patrycja Nowakowska, Chanel Petrol, Marta Rochna, Iga Sieradzka, Amelia Szymańska, Martyna Szymczak, Maria Urbaniak, Nikola Wróblewicz

            Nauczyciel prowadzący: Piotr Wesołowski

             

            Skład mistrzów powiatu kaliskiego:

            Dawid Biesiada, Aleksander Biniek, Patryk Gałązka, Jakub Grajnert, Mikołaj Janiak, Mateusz Pacholewicz, Sebastian Piech, Jakub Różański, Nikodem Urbaniak

            Nauczyciel prowadzący: Piotr Kozanecki

        • Dzień Bezpiecznego Internetu
          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • 5 lutego 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Celem obchodów jest propagowanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z internetu oraz promocja pozytywnego wykorzystania możliwości internetu w życiu codziennym. W ramach obchodów, uczniowie przygotowali prace plastyczne na temat bezpieczeństwa w sieci oraz brali udział w konkursach drużynowych: klasy 3-5 w konkursie „Pociąg do internetu”, klasy 6-8 w konkursie z wykorzystaniem platformy Kahoot! „Klikaj z głową”.

        • Z mitologią za pan brat
          • Z mitologią za pan brat

          • Uczniowie klasy V poznawali mity greckie i poszerzali swoją wiedzę na temat wierzeń starożytnych ludów. W ramach udziału w szkolnym konkursie Mitologiczne leporello i utrwalenia wiadomości wykonali bezoprawową, poligraficzną publikację- leporello. Umieścili w nim informacje o bogach greckich, niektóre teksty mitów, a także pojęcia i frazeologizmy związane z mitologią.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce Marta Napruszewska kl. V b

            II miejsce Patryk Dominiak kl. V b oraz Jakub Kałużny kl. V b

            III miejsce Zofia Walczak kl. V a oraz Aleksander Reinhart kl. V a

             

            Prace uczestników będzie można obejrzeć podczas wystawy zorganizowanej w bibliotece szkolnej.

            Konkurs przygotowały i przeprowadziły: Joanna Zawodnia- Idziak nauczyciel-bibliotekarz oraz Elżbieta Maciejewska nauczycielka języka polskiego i historii.

          • Informacja o warsztatach

          • Zapraszamy do wzięcia udziału w  14. edycji akcji Koduj z Gigantami - Poszukiwacze Kodu! Co to za akcja?

             

            • darmowe warsztaty z programowania

             

            • stacjonarnie w Kaliszu, ul. Kazimierzowska 6/5

             

            • do wyboru Minecraft, Scratch, C++, Python i inne języki programowania

             

            • małe grupy, zaangażowani trenerzy z doświadczeniem

             

            • kilka grup wiekowych

             

            Uczniowie zapisywać się mogą pod adresem https://info.kodujzgigantami.pl/szkoly

             

            W 14. edycji Koduj z Gigantami, tym razem pod hasłem Poszukiwacze Kodu, skupimy się nad rozwijaniem interdyscyplinarnych umiejętności dzieci, poprzez wzbudzanie w nich pasji odkrywania i eksploracji. Na bezpłatnych zajęciach uczestnicy mogą poznać m.in. takie środowiska jak Scratch, Minecraft Education czy Python, przez co mogą stanowić idealne uzupełnienie, a nawet rozszerzenie, wiedzy pozyskiwanej w ramach regularnych zajęć szkolnych.

             

            Zajęcia odbywają się stacjonarnie w Kaliszu, ul. Kazimierzowska 6/5 w dniach 10 – 11 lutego 2024r. Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 7 do 18 rok życia, niezależnie od umiejętności, do wspólnej eksploracji i nauki programowania za darmo.

             

            Akcji organizowanej przez szkołę Giganci Programowania patronuje @Ministerstwo Edukacji Narodowej, @Centrum GovTech, @Ośrodek Rozwoju Edukacji i @NASK oraz kuratoria oświaty i Prezydenci Miast, a ogólnopolskim patronatem medialnym akcję wspierają @Radio Nowy Świat, @Komputer Świat i @Android.com.pl.

        • Otrzymaliśmy certyfikat Certyfikat ,,Szkoły Uczące z Minecraft Education"
          • Otrzymaliśmy certyfikat Certyfikat ,,Szkoły Uczące z Minecraft Education"

          • Z ogromną radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała tytuł „Szkoła Ucząca z Minecraft Education”. Cieszymy się z wyróżnienia i jednocześnie dziękujemy nauczycielom i uczniom za gotowość w poznawaniu sześciennego świata uczniów i ogromne zaangażowanie w aktywności na polu Minecraft Education.

            Przyznany tytuł potwierdza i podkreśla fakt poszukiwania i odkrywania innowacyjnych metod nauczania i uczenia się, kreatywnego wykorzystania technologii oraz zaangażowania w rozwój umiejętności cyfrowych uczniów z wykorzystaniem Minecraft Education w naszej szkole.

            W Minecraftowy świat wprowadzali uczniów nauczyciele: Elżbieta Maciejewska, Magdalena Rutkowska, Monika Malinowska oraz Przemysław Jarzębski - koordynator programu.  

        • Bo jeden grosz czyni różnicę
          • Bo jeden grosz czyni różnicę

          • W tym roku po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej zbiórce „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Celem akcji jest zebranie pieniędzy na pomoc psychologiczno-pedagogiczną, rzeczową i specjalistyczną dla potrzebujących dzieci.
              W XXIV edycji akcji zebraliśmy 619 zł 36 gr. W skład komisji organizującej zbiórkę weszli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Mateusz Iwasiński kl. VIII a, Lidia Janczyk kl. V b, Marta Napruszewska kl. V b i Marianna Szymańska kl. VI a

        • Brąz w piłce ręcznej chłopców
          • Brąz w piłce ręcznej chłopców

          • 18 stycznia 2024 r. w Szkoła Podstawowa w Stawiszynie była organizatorem finału powiatu kaliskiego w piłce ręcznej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody koordynował nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Kozanecki.

            Do turnieju zgłosiło się 5 zespołów: SP Stawiszyn, SP Radliczyce, SP Opatówek, SP Koźminek i SP Piotrów. W stawiszyńskiej hali sportowo-widowiskowej rozegrano 10 ciekawych i emocjonujących meczów, pełnych zwrotów akcji i dramaturgii. Zespoły rywalizowały w systemie ,,każdy z każdym’’.  W wyrównanym i stojącym na wysokim poziomie turnieju najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa w Piotrowie. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała powiat kaliski w mistrzostwach rejonu.

            Szkoła Podstawowa w Stawiszynie zajęła miejsce na najniższym stopniu podium i odebrała puchar za III miejsce. Warto dodać, że od kilku lat regularnie stajemy na podium w zawodach sportowych w piłce ręcznej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

             

            Skład brązowych medalistów:

            Dawid Biesiada, Aleksander Biniek, Mikołaj Filipiak, Gracjan Galuba, Patryk Gałązka,
            Jakub Grajnert, Igor Janiak, Sebastian Piech i Nikodem Urbaniak

            Drużynę prowadził nauczycieli wychowania fizycznego:  Piotr Kozanecki

            Klasyfikacja końcowa:

            1. SP Piotrów
            2. SP Radliczyce
            3. SP Stawiszyn
            4. SP Koźminek
            5. SP Opatówek