• Trzecie i ostatnie transnarodowe spotkanie szkół partnerskich w Funchal w Portugalii za nami.

• Trzecie i ostatnie transnarodowe spotkanie szkół  partnerskich w Funchal w Portugalii za nami.

W dniach 27-29 czerwca 2018r. portugalska szkoła Dr. Horácio Bento Gouveia School –jako koordynator projektu gościł przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Stawiszynie oraz Petofi Sandor Altalanos Iskola w Turkeve – partnerów i beneficjentów programu Erasmus + w ramach akcji 2 – Partnerstwo Strategiczne dla Szkół w swojej siedzibie w Funchal na Maderze.

Było to trzecie i ostatnie transnarodowe spotkanie we wspólnie realizowanym projekcie pt.  LESS - Long European Slide Story - Innovative Methods for Developing Literacy and ICT Skills. Wzięli w nim udział nauczyciele koordynatorzy: Telmo Costa, Helena Baeta, Robert Torok, Judit Arvaine Katona,   Przemysław Jarzębski oraz Monika Malinowska .

Podczas spotkań podsumowano realizację głównych zadań wynikających z założeń projektu, na które składały się m.in. napisanie międzynarodowej historii, zobrazowanie jej w postaci komiksów, technik stop motion oraz digital story telling, a także przedstawienia teatralnego. W trakcie spotkań dyskutowano  nad realizacją upowszechniania rezultatów projektu oraz nad ewaluacją podjętych działań oraz mobilności.

Wizyta w liceum w Calheta była wyjątkową okazją do rozmów z nauczycielami, którzy prowadzili już europejskie programy wymiany młodzieży m.in. z Polską i Węgrami. Chęć wymiany doświadczeń i  dobrych praktyk była znakomitą konsolidacją nabytej wiedzy i umiejętności w pracy nad projektami europejskimi.

Klub Europejski działający przy szkole HBG zorganizował także uroczystą ceremonię zakończenia projektu, na którą zaproszono sekretarza ds. edukacji, pana Jorge Carvalho, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli instytucji związanych z edukacją. Przewodnicząca klubu, pani Helena Borges, omówiła  bieżące projekty w ramach programu Erasmus+, a koordynator projektu LESS, Telmo Costa przedstawił rezultaty i podsumował wspólne działania trzech szkół.

Uroczysta, wspólna kolacja była kolejną okazją do podsumowania działań szkół   partnerskich zarówno w dziedzinie realizowanego projektu, współpracy międzyszkolnej oraz wartości dodanej wykraczającej poza ramy projektu. Warto dodać, że uczniowie stawiszyńskiej szkoły uzyskali wysokie oceny z egzaminu gimnazjalnego w części dotyczącej języka angielskiego.

Był to także dobry moment do podziękowań  i wręczenia pamiątek z wizyty w Funchal.

Link do galerii