„Nienawiść to gniew słabych ludzi”
Alphonse Daudet
Uczniowie klasy V a uczestniczyli w lutym w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa
w Internecie. W ramach zajęć uczniowie oglądali filmiki edukacyjne, dyskutowali, analizowali oraz doskonalili umiejętność pracy w grupie. „Zamiast hejtu” to temat pierwszych zajęć, których głównymi hasłami były pojęcia „hejtowanie” i „mowa nienawiści”. Zwiększenie świadomości dotyczącej problemu obrażania w sieci, zaprezentowanie sposobów reagowania – ofiary i świadka oraz kształtowanie i promowanie postaw empatycznych były głównym celem lekcji. Korzystając ze źródła Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę stworzony został plakat przedstawiający zasady antyhejtowe, który zamieszczono w klasie.
Obok całej gamy pozytywnych zastosowań Internetu pojawiają się również związane z nim zagrożenia. Jednym z nich jest przemoc rówieśnicza (cyberprzemoc), która poruszona została na kolejnych zajęciach z udziałem uczniów klasy V a. „Gdzie jest Mimi” to tytuł zajęć, podczas których uczniowie uświadomili sobie, że cechą specyficzną tzw. cyberprzemocy jest to, że nawet pozornie błahe sytuacje potrafią stać się dla ich ofiar olbrzymim obciążeniem. Opublikowane w sieci ośmieszające zdjęcie, film lub złośliwa informacja potrafią w krótkim czasie zyskać rozgłos, a zamieszczane pod nimi komentarze pogłębiają poczucie krzywdy
u ofiary takiego zajścia. Dlatego też niezwykle ważna jest profilaktyka przemocy rówieśniczej, z naciskiem na sytuacje, w których wykorzystywany jest Internet. Dzieci muszą wiedzieć, gdzie przebiega granica pomiędzy żartem, a aktem przemocy, jak reagować na zagrażające sytuacje, gdzie szukać pomocy i jakie konsekwencje grożą sprawcom cyberprzemocy. Temu właśnie służyły w/w zajęcia.
Zajęcia na podstawie scenariuszy FDDS przeprowadziła wychowawczyni Agnieszka Petrol.