Podczas styczniowych zajęć w ramach programu Książko- przedstaw się! Odczarowujemy czytanie uczniowie zastanawiali się, co było pierwsze, komiks czy kreskówka? Wspólnie czytaliśmy fragmenty komiksu o przygodach rudego kocura, analizowaliśmy, co daje nam większą swobodę
w odbiorze, a co bardziej pobudza naszą wyobraźnię. Na zakończenie każdy uczestnik przygotował komiks do wybranej przez siebie kreskówki. Powstały ciekawe sekwencyjne historyjki.
Kot to Kot! Przygody Garfielda w komiksach i kreskówkach
- 4
Artystyczna wizja wartości chrześcijańskich nagrodzona!
Z dumą i radością przekazujemy wspaniałą wiadomość o sukcesie Zofii Kwinty uczennicy klasy 8a stawiszyńskiej szkoły, która została laureatką VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Święty Mikołaj - biskup o miłosiernym sercu dla rodzin z dziećmi oraz uczniów klas I–III i IV-VIII szkół podstawowych. Praca Zosi została wysoko oceniona przez komisję konkursową, która, biorąc pod uwagę zgodność pracy z tematem, walory artystyczne, stopień trudności wykonanej pracy, jakość wykonania i dobór techniki plastycznej oraz oryginalność oraz pomysłowość, przyznała jej autorce II miejsce i nagrodę rzeczową.
Zosiu, serdecznie gratulujemy i życzymy nieustannego rozwijania talentu!
Certyfikat "Dbam o swój zasięg"
Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj
Nasza szkoła wzięła udział w piątej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Fundację „Dbam o mój zasięg” - „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym
przez nowe technologie. W ramach kampanii przedstawiciele klas losowali inną klasę, dla której przygotowali kartkę świąteczną z życzeniami. Wręczanie kartek i składanie życzeń odbyło się
19 grudnia 2022 r. podczas zajęć z wychowawcą. Nad przebiegiem kampanii czuwała opiekun Samorządu Uczniowskiego Monika Malinowska.16
Dary serca
Otwórz szeroko oczy i rozejrzyj się, czy ktoś nie potrzebuje trochę czasu, trochę uwagi. Może jest to człowiek samotny albo zgorzkniały, albo chory, albo niedołężny. Może starzec, a może dziecko.
Nie pomiń, gdy możesz coś z siebie ludziom ofiarować jako człowiek.Albert Schweitzer
Uśmiech, łzy wzruszenia i dobre słowo od tych, którzy przyjęli od społeczności stawiszyńskiej szkoły paczki wypełnione darami z serca, to najpiękniejsze i bezcenne podziękowanie.
Dziękujemy serdecznie za pomoc w przygotowaniu świątecznych podarunków.
Spotkanie wigilijne
Trafia się czas jedyny w roku
Gdy zwalnia puls zmęczonych miast
Z nieba do serc zlatuje spokój
Przynoszą go posłańcy gwiazd
Trafia się czas cały z nadziei
Że dobro w nas pokona lęk
I z dnia na dzień na lepsze zmieni
To wszystko co straciło sensOd nieba do nieba
Z postojem na trud
Od święta do święta
Od cudu po cud19 grudnia br. uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, ich rodziny oraz pedagodzy specjalni Anita Krzyżaniak, Paulina Świerad i Joanna Zawodnia-Idziak wzięli udział w spotkaniu wigilijnym, które jak co roku zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście: dyrektor szkoły Joanna Woszczyk, inspektor ds. oświaty Aleksandra Bylica oraz zarząd Rady Rodziców - Agnieszka Sieradzka, Agnieszka Kaźmierczak, Magdalena Kozłowska oraz Karolina Łuczak.
W bożonarodzeniowy klimat wprowadził zebranych występ wszystkich uczestników spotkania połączony ze śpiewem kolęd uczennic naszej szkoły oraz muzykowaniem na instrumentach: tubie, flecie, gitarze i pianinie. Nie zabrakło wzruszających życzeń, dzielenia się opłatkiem i oczywiście prezentów.
Bohaterowie słuchowiska Franek Marii Konopnickiej
Podczas kolejnego spotkania w ramach programu Książko- przedstaw się! Odczarowujemy czytanie drugoklasiści dowiedzieli się, jak intonacja i ton głosu wpływają na interpretację utworu. Słuchając bajkowiska, uczniowie musieli wyobrazić sobie głównych bohaterów utworu, aby następnie stworzyć ich portrety. Z powstałych prac powstały kolaże Franka i Karolka.
Z wizytą w Akademii Pana Kleksa
12 grudnia br. odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy Witajcie w Akademii Pana Kleksa, skierowany do uczniów klas IV. Celem konkursu było nie tylko rozwijanie zainteresowań czytelniczych, ale również doskonalenie umiejętności pracy w grupie oraz promowanie spontanicznej ekspresji plastycznej.
W czasie zmagań czwartoklasiści wykonali portret Pana Kleksa oraz zmierzyli się w interaktywnym quizie przygotowanym przez nauczyciela bibliotekarza Joannę Zawodnią- Idziak na platformie Kahoot.it.
Zwycięzcami okazała się klasa IV b, a klasa IV a niewielką różnicą punktów uplasowała się na miejscu II.
Nad przebiegiem konkursu czuwały nauczycielki humanistki Joanna Zawodnia- Idziak oraz Elżbieta Maciejewska.
8
Zbiórka dla schroniska
Celem naszych czynów powinno być czynienie dobra
Platon
Społeczność stawiszyńskiej szkoły po raz kolejny aktywnie uczestniczyła w zbiórce karmydla podopiecznych kaliskiego schroniska dla zwierząt. Podsumowaniem zbiórki była wizyta przedstawicieli kaliskiego schroniska dla zwierząt, którzy odpowiadali na wiele pytań zadawanych przez uczniów, którzy chcieli się dowiedzieć m.in.: na czym polega praca w schronisku, jak wygląda wolontariat oraz w jaki sposób można zaadoptować psa lub kota ze schroniska. Goście zachęcali uczniów, aby wraz z rodzicami przyjechali odwiedzić zwierzęta ze schroniska i wzięli udział w wyprowadzeniu psów na spacer. Koordynatorką akcji była nauczycielka biologii i przyrody Iwona Chojnacka. Serdecznie dziękujemy za dar serca dla naszych braci mniejszych.
3
Szkoła Podstawowa w Stawiszynie Mistrzem Powiatu Kaliskiego w halowej piłce nożnej chłopców w roku szkolnym 2022/2023!
12.12.2022 r. w Stawiszynie odbył się Finał Powiatu Kaliskiego w halowej piłce nożnej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Do finału powiatowego zgłosiło się 8 szkół: SP Stawiszyn, SP Zbiersk, SP Koźminek, SP Opatówek, SP Janków Pierwszy, SP Szczytniki, SP Skarszew i SP Lisków. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy a mecze były rozgrywane równocześnie w hali w Stawiszynie i Zbiersku. Po zmaganiach grupowych do fazy finałowej awansowały: SP Stawiszyn, SP Janków Pierwszy, SP Opatówek
i SP Lisków. W meczach półfinałowych SP Stawiszyn pokonał SP Opatówek 2 – 1, a Janków Pierwszy zwyciężył z SP Lisków 3 – 1. W meczu o III miejsce po rzutach karnych wygrała Szkoła Podstawowa w Liskowie, a w wielkim finale piłkarze ze Szkoły Podstawowej w Stawiszynie pokonali Szkołę Podstawową w Jankowie Pierwszym 2 – 1.Drużynę prowadzi nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Kozanecki.
Skład Mistrzów Powiatu:
Dawid Biesiada, Aleksander Biniek, Gracjan Galuba, Patryk Gałązka, Piotr Janczak, Filip Kowalski, Franciszek Kryszak, Jerzy Mroziński, Sebastian Piech, Nikodem Urbaniak
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
STACJA – KREACJA
I pociąg wystartował…
Dzisiaj uczniowie stawiszyńskiej szkoły wraz z opiekunami Iwoną Chojnacką
i Joanną Zawodnią-Idziak uczestniczyli w spotkaniu KOLEJ NA MIKOŁAJA realizowanego w ramach projektu łączącego Kolej Wąskotorową w Zbiersku z ŻArtownią-pracownią twórczych działań dla dzieci i młodzieży. Mikołajki rozpoczęliśmy od przejazdu świąteczną kolejką, a następnie podczas twórczych warsztatów każdy uczestnik zrobił wagon kolejowy.Było klimatycznie, artystycznie i energicznie. Zresztą… zobaczcie sami!
4
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
21 listopada 2022r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Celem obchodów było propagowanie znajomości praw dziecka wśród uczniów oraz okazanie solidarności i wsparcia dzieciom, których prawa nie są respektowane.
W tym dniu uczniowie ubrali się na niebiesko lub mieli dołączony niebieski dodatek do stroju – niebieski to kolor UNICEF – organizacji humanitarnej, która działa na rzecz dzieci. Wychowawcy przeprowadzili zajęcia na temat praw dziecka, a reprezentacje klas IV-VIII wzięły udział w konkursie w aplikacji Kahoot!, w którym sprawdzili swoją wiedzę na ten temat.
I miejsce zajęły uczennice klasy V a – Marianna Szymańska i Małgorzata Olszanowska,II miejsce – Liliana Lewicz i Magdalena Matysiak z klasy VIII b,
III miejsce – Mateusz Iwasiński i Fabian Piotrowski z klasy VII a. Uczniowie przygotowali także prace plastyczne na temat praw dziecka.
Szkolny koordynator Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF – opiekun Samorządu Uczniowskiego Monika Malinowska.
7
Wrocławskie atrakcje
Wrocławskie atrakcje
2 grudnia 2022 r. uczniowie klas VI a, VII a i VII b wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Hydropolis – interaktywne centrum wiedzy o wodzie. Pierwszym etapem zwiedzania wystawy był udział w seansie „Planeta wody”, podczas którego można było dowiedzieć się, w jaki sposób powstała woda i ile jest wody we wszechświecie. W kolejnych częściach ekspozycji uczniowie obejrzeli stworzenia, które żyją w najgłębszych wodach, batyskaf, stację badawczą rafy koralowej, hologramy. Sprawdzili również swoje umiejętności w grze interaktywnej, tworzyli scenariusz filmu o wodzie, poznali historię inżynierii wodnej oraz przyjrzeli się obiegowi wody w przyrodzie. Uczniowie zwiedzili też wrocławski rynek
oraz podziwiali świąteczne dekoracje na jarmarku bożonarodzeniowym.Opiekunami na wycieczce byli: Przemysław Jarzębski, Anita Krzyżaniak i Monika Malinowska.
18
Kalendarz adwentowy w szkolnej bibliotece
Gdy zaczyna się grudzień, odliczamy dni do świąt Bożego Narodzenia. Tradycją, którą najbardziej uwielbiają dzieci, są kalendarze adwentowe.
Biblioteka szkolna zaprasza chętnych uczniów do wspólnego odliczania z Eko- kalendarzem. Codziennie, aż do świąt Bożego Narodzenia ten czytelnik, który jako pierwszy przyjdzie do biblioteki, będzie miał możliwość wykonania zadania danego dnia.
W każdej torebce czeka na Was niespodzianka! Pierwsi ochotnicy już odwiedzili szkolną bibliotekę i podjęli się wykonania zadań.
Gratulujemy inicjatywy nauczycielowi bibliotekarzowi Joannie Zawodniej-Idziak.
„Galop ’44- powstańcza rzeczywistość” uhonorowany I miejscem
30 listopada br. odbyła się gala podsumowująca konkurs „Polecam książkę z mojej biblioteki” zorganizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Poznaniu. Miło nam poinformować, że spośród wszystkich zgłoszonych z Wielkopolski prac, plakat autorstwa Joanny Zawodniej—Idziak nauczyciela bibliotekarza stawiszyńskiej szkoły zdobył zaszczytne I miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Każdy inny, wszyscy równi
Po raz 30. obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Każdego roku 3 grudnia na całym świecie organizowane są uroczystości, których celem jest promowanie praw osób z niepełnosprawnością oraz podkreślanie potrzeby ich respektowania.
W naszej szkole pedagodzy specjalni Anita Krzyżaniak oraz Joanna Zawodnia- Idziak przeprowadziły zajęcia warsztatowe w klasie II b. Podczas zajęć uczniowie doświadczali, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która zawierała informacje dotyczące rodzajów niepełnosprawności oraz obejrzeli krótkie filmiki traktujące o zachowaniu się w stosunku do osoby z niepełnosprawnością. Na zakończenie uczestnicy wykonali prace plastyczne.
8
3-2-1-0 start Świetliczaki odliczają …
Świetliczaki rozpoczęły dzisiaj magiczny czas, czyli odliczanie do świąt Bożego Narodzenia. Każdego dnia inny uczeń/inna uczennica będzie otwierać jedno pudełeczko z zadaniem do wykonania.
Pierwszym zadaniem było napisanie listu do Świętego Mikołaja.
Nasi najmłodsi milusińscy pisali w skupieniu, pełni entuzjazmu i z uśmiechem na twarzy.
Kalendarz adwentowy w formie pudełeczek był dzisiaj dla nich miłym zaskoczeniem. Radości nie było końca. Pierwszaki nie mogą się już doczekać kolejnego dnia, aby móc otworzyć drugie pudełeczko.
Kalendarz przygotowała wychowawca świetlicy Agnieszka Petrol, a pudełkowe zadania opracowała we współpracy z nauczycielem bibliotekarzem Joanną Zawodnią - Idziak.
5
Dzień Pluszowego Misia w stawiszyńskiej szkole
Dzisiaj został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny Mój przyjaciel Miś, w którym uczestniczyli uczniowie klas I-III.
Przy wyłanianiu zwycięzców komisja wzięła pod uwagę samodzielność wykonania, pomysłowość, stopień trudności, technikę oraz staranność wykonania.
A oto lista laureatów:
Klasa I
- miejsce – Oliwia Wożniak kl. I c
- miejsce - Maria Pilarska kl. I a
- miejsce – Adam Grzesiak kl. I a
Klasa II
- miejsce – Jan Pilarski kl. II a
- miejsce - Ksawery Sobusiak kl. II a
- miejsce – Julia Prusak kl. II a
Klasa III
- miejsce – Julia Andrzejewska kl. III a
- miejsce - Amelia Czajka kl. III b
- miejsce – Kamil Stanisławski kl. III b
Z okazji misiowego święta uczniowie obejrzeli także filmik pt." Historia pluszowego misia".
Wykazując się kreatywnością, chętni uczniowie wykonali uszy misia w formie opasek, które pozwoliły im wcielić się w jego postać.
Konkurs i zajęcia przygotowały panie Joanna Zawodnia - Idziak i AgnieszkaPetrol.
Gratulujemy!
20
Książko- przedstaw się! Odczarowujemy czytanie.
To hasło Ogólnopolskiego Programu Krainy Innowacji, który wprowadzony został w naszej szkole jako jedno z działań innowacyjnych promujących czytelnictwo.
Uczniowie klasy 2 b razem z bibliotekarzem Joanna Zawodnią- Idziak rozpoczęli czytelniczą przygodę od poznania całkowicie pozbawionej tekstu pozycji „To nie jest książka” autorstwa Jean Jullien. Publikacja francuskiego ilustratora okazała się inspirującym pomysłem na rozwijanie wyobraźni i kreatywności. W trakcie zajęć drugoklasiści samodzielnie interpretowali obrazki zamieszczone w prezentowanej książce, nadawali tytuły opowiadaniom, z których mogłyby pochodzić prezentowane w ekspozycji ilustracje. Grupowo zmierzyli się także z wykonaniem własnej wersji wybranej przez nich ilustracji, którą dodatkowo wzbogacili o tekst.
3
"Inny nie znaczy gorszy"
Od wyjaśnienia tego hasła nasze Świetliczaki rozpoczęły dzisiaj zajęcia świetlicowe.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji uczniowie klas I wysłuchali bajki " Punchinello" Maxa Lucado, z której dowiedzieli się, że zachowania tolerancyjne pomagają ludziom czuć się szczęśliwymi i wolnymi.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, na czym polega tolerancja i jaką ma wartość w życiu człowieka.
Świetliczaki czytały rymowanki i wiersz o tolerancji.
Na koniec zajęć nasi najmłodsi milusińscy wykonali wspólnie drzewo tolerancji.
Zajęcia przeprowadziła p. Agnieszka Petrol.
10
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie