4 marca br. w klasie VII a zrealizowano pierwsze zadanie w ramach projektu Złote Szkoły NBP, do którego przystąpiła stawiszyńska szkoła, a które polegało na przeprowadzeniu przez nauczyciela lekcji dotyczącej cyberbezpiecznych finansów. Lekcja rozpoczęła się od gry w geniall.ly, polegającej na jak najszybszym przesuwaniu świeczki w celu odkrycia tematu lekcji, a następnie jego poprawnym wpisaniu w rubrykę hasła.
W kolejnym etapie lekcji uczniowie, wykorzystując metodę burzy mózgów, wskazywali cele lekcji w odniesieniu do odkrytego w grze tematu zajęć.
Cyberoszustwa, to działania przestępcze, które obejmują różne formy oszustw.
Ich nazwy uczniowie układali w grupach z rozsypanki przygotowanej przez nauczyciela. Po prezentacji haseł związanych z cyberoszustwem, nauczyciel zdefiniował je, wyjaśnił znaczenie spoofingu, a następnie zaprosił uczniów do wymiany doświadczeń, dając im okazję do swobodnych rozmów na temat phishingu, vishingu i smishingu, z którymi każdy z uczniów miał do czynienia.
W następnym etapie lekcji nauczyciel wyjaśnił, na czym polega zasada ograniczonego zaufania oraz dlaczego nasze dane osobowe są przedmiotem transakcji handlowych.
Jak chronić dane osobowe? to pytanie, na które uczniowie w grupach szukali odpowiedzi, a później je prezentowali. W tym etapie lekcji nauczyciel pełnił rolę moderatora. Zadanie to miało na celu przede wszystkim rozwijanie myślenia, integrację grupy w czasie wspólnej pracy oraz wypracowanie zasady dobrej komunikacji.
Żyjemy w czasach, w których trend robienia zakupów online znacząco wzrósł, a posiadanie cyfrowego portfela stało się narzędziem niezbędnym do zaspokajania wielu potrzeb życiowych człowieka. Niestety nie każdy dba o jego dobre zabezpieczenie. Aby uzmysłowić uczniom, że kluczowym elementem ochrony prywatności i bezpieczeństwa w Internecie jest tworzenie silnych haseł, podawali oni przykłady haseł trudnych do złamania oraz wskazywali, jakich haseł nie powinno się tworzyć. Zadanie to mobilizowało uczniów do kreatywnego myślenia.
W końcowym etapie lekcji każdy uczeń otrzymał od nauczyciela kartę z pytaniami do quizu, na które musiał poszukać odpowiedzi. Zadaniem uczniów było zeskanowanie umieszczonych w różnych miejscach w klasie kodów qr i dobranie do podanych na karcie pytań odpowiedzi, wskazując te poprawne. Pytania dotyczyły pojęć omówionych wcześniej podczas lekcji, czyli: phishingu, vishingu, smishingu i malvertisingu. Najpierw uczniowie pracowali indywidualnie, po czym część z nich konsultowała swoje odpowiedzi z innymi uczniami, wyjaśniając sobie wzajemnie znaczenie w/w haseł. Po zakończeniu zadania wspólnie zweryfikowano odpowiedzi.
Zwieńczeniem lekcji była gra sprawdzająca wiedzę uczniów z zakresu cyberbezpieczeństwa finansowego. Przy pomocy telefonów uczniowie grali w Blooket, a zadaniem ich było jak najszybsze, poprawne udzielenie odpowiedzi na pytania.
Udział uczniów w lekcji znacząco wpłynął na zwiększenie ich świadomości dotyczącej bezpiecznego poruszania się w sieci i zagrożeń finansowych w Internecie.
Lekcję informatyki przeprowadziła nauczycielka Agnieszka Petrol