26 września 2024r. uczniowie klasy 7a udali się do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.
Wzięli udział w grze terenowej „Od węgla do uranu”, podczas której poznali: mechanizm powstania promieniotwórczych pierwiastków, prędkość, z jaką poruszają się neurony, rozpad atomu i wiele innych zagadnień, które wydają się być skomplikowane, ale dzięki zastosowanej formule dają się łatwo zrozumieć. Wszystko odbywało się w formie aktywnej zabawy z wykorzystaniem multimedialnej ekspozycji.
W kinie sferycznym przyjrzeli się, jak rozwój wiedzy o Kosmosie wpływa na cywilizację całej ludzkości. Obejrzeli film W kosmos i z powrotem, który miał na celu: wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat; poszerzenie wiedzy na temat wykorzystywania technologii kosmicznych w życiu codziennym (medycyna, badania satelitarne Ziemi); uświadomienie roli fizyki jako naukowej podstawy współczesnej techniki
i technologii, w tym również technologii informacyjno-komunikacyjnej (Internet, GPS, łączność telefoniczna).
Siódmoklasiści brali udział w laboratoriach:
Od chromu do manganu, czyli kolory chemii. Wykorzystując specyficzne właściwości tych pierwiastków, zmieniając warunki środowiskowe, uczniowie samodzielnie przeprowadzili szereg reakcji chemicznych. Co to za właściwości? W jaki sposób i dlaczego dwa pierwiastki mogą tworzyć wielobarwne roztwory?
Uzbrojone oko, czyli zobaczyć mikroświat. Oko człowieka to niezwykły narząd, który przekazuje nam najwięcej informacji o otaczającym świecie. Działając niczym „okno dla mózgu”, umożliwia odbieranie i natychmiastowe przetwarzanie ponad 10 milionów informacji na sekundę. Podczas warsztatów uczniowie uzbroili oczy w lupy, binokulary i mikroskopy optyczne, aby zajrzeć w głąb fascynującego mikroświata.
Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni.
Opiekę sprawowały nauczycielki Iwona Chojnacka i Mariola Kaczała