• Światowy Dzień Zespołu Downa

     • Światowy Dzień Zespołu Downa (World Down Syndrome Day) obchodzony jest 21 marca  
      z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa , a od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. W tym roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody, przygotowując wyjątkowe skarpetki w formie pacynek.

    • Freedom day. Światowy Dzień Wolności
     • Światowy Dzień Wolności

     • Po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wolności. Jest to globalna kampania, organizowana w ramach CNN Freedom Project. Jej celem jest zwiększanie świadomości  na temat występowanie problemu współczesnego niewolnictwa. W ramach akcji uczniowie obejrzeli animację CNN „The dark ingredient in your chocolate”.  Uczniowie zastanawiali się także, co sprawia, że czują się wolni, a swoje przemyślenia przedstawiali w formie rysunków.

     • Zaproszenie do kontaktu z pedagogiem

     • Rodzicu!

      Jeżeli niepokoi Cię zachowanie dziecka (np. obniżony nastrój, lęk przed powrotem do szkoły, poczucie osamotnienia, problemy z koncentracją i snem, poczucie bezradności, zachowania agresywne, zaburzone relacje rodzinne) zapraszam do bezpośredniego kontaktu na terenie szkoły lub konsultacji telefonicznej (nr tel. 500 491 515).

      Proszę również o informacje wysłane przez dziennik elektroniczny.  

      Jestem do Państwa dyspozycji w godzinach pracy

      poniedziałek 7:45-15:00

      wtorek 7:45-15:00

      środa 7:45-10:45

      czwartek 7:45-12:15

      Zapraszam do kontaktu.

    • Fotografie, które zachwyciły…
     • Fotografie, które zachwyciły…

     •  

      16 listopada 2020 roku zakończyły się obrady Jury X Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Przyroda w Kolorach 2020” zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie. Na konkurs wpłynęły 1433 prace z różnych rejonów świata. Na terenie naszej szkoły etap szkolny konkursu przeprowadziła oraz otoczyła opieką merytoryczną nauczycielka plastyki Izabela Drzewiecka.

      Jesteśmy dumni z sukcesów uczennic stawiszyńskiej szkoły. W konkursowej kategorii fotografia Maria Kurzaj  klasa 5b zajęła III miejsce, a Zofia Kwinta klasa 5b  za swoje zdjęcie otrzymała wyróżnienie. Wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych można oglądać w wersji internetowej – foto relacji z Galerii KONTUR w Krakowie oraz na stronie www.mdkgrunwaldzka5.pl

     • Zbiórka elektrośmieci zakończona sukcesem!

     • Akcja sprzęt sportowy za elektrośmieci rozpoczęta w roku szkolnym 2019/2020 dobiegła końca. Sytuacja epidemiczna, która obecnie panuje w kraju, znacząco opóźniła podsumowanie, ale akcja zakończyła się ,,happy endem’’ J. Dla Szkoły Podstawowej
      w Stawiszynie całe przedsięwzięcie, którego koordynatorem był nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Kozanecki zakończyło się dużym sukcesem, gdyż udało się zebrać
      ponad 6 ton elektrośmieci, co przełożyło się na kwotę 1280,60 zł. Pozyskane pieniądze pozwoliły na zakup wysokiej jakości 13 nowych piłek nożnych dla najmłodszy uczniów
      z klas 1 – 4.

      W akcję zaangażowało się wiele osób w tym: uczniowie, rodzice, nauczyciele
      oraz mieszkańcy Stawiszyna.

      Dziękujemy !

    • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • „Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już – człowiek. Nie dopiero będzie, a już jest (…) . Lata dziecięce to życie rzeczywiste, a nie zapowiedź”.  (Janusz Korczak)

       

      20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Nasi uczniowie przygotowali prace plastyczne na temat Konwencji Praw Dziecka, a w czasie godzin wychowawczych dyskutowali na temat najważniejszych uregulowań prawnych, dotyczących praw dziecka na świecie. Dodatkowo wzięli również udział w quizie online, sprawdzając swoją wiedzę na ten temat.  Działania koordynowała Monika Malinowska – opiekun Samorządu Uczniowskiego.

    • Taneczny projekt
     • Taneczny projekt

     • Uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej w Stawiszynie wzięli udział w tanecznym projekcie podsumowującym lekcje on line z wychowania fizycznego, w którym poprzez taniec chcieliby przekazać z serca płynące życzenia świąteczne.

      Mamy nadzieję, że nagrane przez nas filmiki,  sprawią, że na Państwa twarzach choć na chwilę pojawi się uśmiech.

      Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzą uczniowie stawiszyńskiej szkoły.

      Montaż filmu - Bartosz Machowicz

      Dziękujemy

    • Akcja antynikotynowa „Rzuć palenie razem z nami”
     • Akcja antynikotynowa „Rzuć palenie razem z nami”

     • Jak co roku w listopadzie  przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji „Rzuć palenie razem z nami”. Tegoroczna akcja przypadła w dniu  19 listopada.

      Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków  do rzucenia palenia.

      Akcja „Rzuć palenie razem z nami” adresowana jest zarówno do palaczy, jak i osób niepalących.  Celem jest zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie,a w szczególności dzieci. W Polsce pali ok. 9 mln osób; częściej są to kobiety niż mężczyźni.  Niestety wciąż jesteśmy w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o największą liczbę osób palących. Wśród chorób, na które najczęściej zapadają palacze, wymienić należy: nowotwory, choroby układu krążenia oraz przewlekłe nienowotworowe choroby układu oddechowego.

      Należy wspomnieć, iż papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. W dodatku nie ma mniej szkodliwych papierosów – wszystkie papierosy, bez wyjątku, „light”, „slim” czy e-papierosy, są tak samo szkodliwe dla zdrowia.

       

       

      Negatywny wpływ substancji rakotwórczych na zdrowie dotyczy również tzw. palaczy biernych, czyli tych, którzy nigdy nie palili, a przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Palacze bierni wdychają te same trujące i rakotwórcze substancje, inna jest jedynie skala narażenia ich na zachorowanie.

      Najskuteczniejszym i jedynym znanym obecnie sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuca, i inne choroby odtytoniowe  jest rzucenie palenia.   Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

      Nasi uczniowie w pracach plastycznych przekonują wszystkich, że warto żyć bez zniewolenia od nikotyny.

    • „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście” (Robert Baden-Powell)
     • „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście” (Robert Baden-Powell)

     • W tym roku szkolnym w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej nasza szkoła wzięła udział
      w programie Polskiej Akcji Humanitarnej „Zamiast kwiatka – niosę pomoc”.

      Uczniowie podczas godzin wychowawczych obejrzeli film „Sztuka pomagania”. Dowiedzieli się: co to jest kryzys humanitarny, czym jest spowodowany oraz na czym polega pomoc humanitarna. Uczniowie wykonali ulotki zachęcające do pomagania oraz papierowe kwiaty origami.

      Każda klasa przekazała kwotę 50 zł na działalność PAH, w sumie zebraliśmy 800 zł.

      Dziękujemy!

    • Ogólnopolski Tydzień Kariery
     • Ogólnopolski Tydzień Kariery

     • Uczniowie stawiszyńskiej szkoły brali udział w 12. edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, która odbyła się  od 19 do 25 października br. W tym roku temat OTK brzmiał: Doradzamy - zawodowo, wybieramy - odlotowo. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Mój potencjał”, gdzie poznawali własne zasoby, uporządkowali własne wartości, zainteresowania, umiejętności, predyspozycje, mocne i słabe strony. Tworzyli gazetkę „Zawodowy mix”, gdzie przedstawiali świat zawodów i ich specyfikę oraz rynek pracy. Chętnie rozmawiali o zawodach, które są w ich zasięgui przymierzali się do zawodów oraz przyszłej pracy za kilka lat. Wszyscy nauczyciele podkreślali,
      że uczymy się przez całe życie. Doradca zawodowy scharakteryzował typy szkół ponadpodstawowych, a uczniowie analizowali  możliwości wyboru, orientując się w szkołachw regionie. Uczniów klas VII -VIII przygotowaliśmy do planowania własnego rozwoju i podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych poprzez przygotowanie prezentacji multimedialnej „Planer zawodowy”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w klasach młodszych, gdzie uczniowie wykonali oryginalne prace. Uczniowie poznawali zawody i środowisko pracy w języku angielskim jak również w języku niemieckim. W całej szkole doradca zawodowy przeprowadził sondaż najchętniej wybieranych zawodów tj. kosmetyczka, fryzjer, lekarz, weterynarz, informatyk, rolnik, mechanik samochodowy, policjant, architekt, piłkarz zawodowy, fotograf, aktor, kucharz, sprzedawca, elektryk, astronauta..

    • Szkoła pamięta
     • Szkoła pamięta

     • Nasza szkoła przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
      Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce uczniowie nie mogli odwiedzić miejsc upamiętniających ważne wydarzenia historyczne oraz porządkować grobów. Działania podejmowane w ramach akcji odbywają się na terenie szkoły lub mają charakter multimedialny. Uczniowie klas młodszych przygotowali prace „Zapal światełko bohaterom” i w ten sposób symbolicznie oddali hołd osobom, które walczyły za wolność Polski. Klasy starsze przygotowują prezentacje „Dzieje mojej miejscowości i losy jej mieszkańców.